Krist Kralja

Župni listić 824

godište XVI. broj 47(824) − 22. studenoga 2020. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-824.PDF

XXXIV. NEDJELJA – KRIST KRALJ (Mt 25, 31-46)

U ono vrijeme reče Isus svojim učenicima: “Kad Sin Čovječji dođe u slavi i svi anđeli njegovi s njime, sjest će na prijestolje slave svoje. I sabrat će se pred njim svi narodi, a on će ih jedne od drugih razlučiti kao što pastir razlučuje ovce od jaraca. Postavit će ovce sebi zdesna, a jarce slijeva.

Tada će kralj reći onima sebi zdesna: ‘Dođite, blagoslovljeni Oca mojega! Primite u baštinu Kraljevstvo pripravljeno za vas od postanka svijeta! Jer ogladnjeh i dadoste mi jesti; ožednjeh i napojiste me; stranac bijah i primiste me; gol i zaogrnuste me; oboljeh i pohodiste me; u tamnici bijah i dođoste k meni.’ Tada će mu pravednici odgovoriti: ‘Gospodine, kada te to vidjesmo gladna i nahranismo te; ili žedna i napojismo te? Kada te vidjesmo kao stranca i primismo; ili gola i zaogrnusmo te? Kada te vidjesmo bolesna ili u tamnici i dođosmo k tebi?’ A kralj će im odgovoriti: ‘Zaista, kažem vam, što god učiniste jednomu od ove moje najmanje braće, meni učiniste!’

Zatim će reći onima slijeva: ‘Odlazite od mene, prokleti, u oganj vječni, pripravljen đavlu i anđelima njegovim! Jer ogladnjeh i ne dadoste mi jesti; ožednjeh i ne dadoste mi piti; stranac bijah i ne primiste me; gol i ne zaogrnuste me; bolestan i u tamnici i ne pohodiste me!’ Tada će mu i oni odgovoriti: ‘Gospodine, a kada te vidjesmo gladna, ili žedna, ili stranca, ili gola, ili bolesna, ili u tamnici, i ne poslužismo te?’ Tada će im on odgovoriti: ‘Zaista, kažem vam, što god ne učiniste jednomu od ovih najmanjih, ni meni ne učiniste.’ I otići će ovi u muku vječnu, a pravednici u život vječni.”


STARČE, KAKO SE DOLAZI U NEBO?

“Reci nam, kako se dolazi u nebo?” upitaše mudrog starca.

“Nakon što umre, čovjek nastavlja svoj hod stazom koja vodi od vrata smrti do nebeskih vrata – reče mudri starac. – No, budući da se nebeska vrata ne otvaraju svakoga dana, dogodi se da čovjek pred njima mora dugo čekati. Kad se, nakon dužeg vremena, vrata otvore, čovjek odmah s praga može vidjeti da je nebo posve jednostavan dom u kojem prebivaju obični i vedri ljudi koji se s Bogom susreću u blagosti i ljubavi. Čovjek se zbog toga silno obraduje. I tako čovjek ulazi u nebo.”

“Reci nam”, upitaše ponovo, “kako se dolazi u pakao?”

Mudri se starac nasmiješi i reče:

“Nakon što umre, čovjek nastavlja svoj hod stazom koja vodi od vrata smrti do nebeskih vrata. Ali, budući da se nebeska vrata ne otvaraju svakoga dana, dogodi se da čovjek pred njima mora dugo čekati. I to ga ozlovolji. Kad se, nakon dužeg vremena, vrata otvore, čovjek odmah s praga može vidjeti da je nebo samo jednostavan dom u kojemu prebivaju obični i vedri ljudi koji se s Bogom susreću u blagosti i ljubavi. Čovjek se tada silno ogorči, jer mu postane jasno da ovdje nema ništa od sjaja i slave o kojima je sanjao. I tako čovjek ulazi u pakao.”

“Reci nam”, upitaše ga, “kuda vodi najpouzdaniji put u nebo?”

“Ako ne prepoznate nebo u sebi i u onima koje volite”, reče im starac, “nigdje ga nećete naći.”

 Stjepan Lice


Kad se molitva izlijeva grijesi se pokrivaju.

 Sv. Ambrozije (340. – 397.)


Ovih dana napustili su nas:

 ANA TOMURAD r. Vuger iz Vugrovca u 90. godini.

 KRUNO KAŠIĆ iz Đurđekovca u 49. godini.

 KATICA KUNTIĆ r. Prusec iz Prekvršja u 93. godini.

Dobri Bože uvedi ih među svete i izabrane svoje!


MOJ KRALJ

Moj je kralj rođen u štalici i kroza sve svoje dane nije imao kamo nasloniti glavu, kako bi me poučio da mi svega vijeka valja putovati.

Moj je kralj dijelio život s odbačenima i nedostojnima, kako bi me poučio da prihvatim svakoga jer je svatko dostojan da ga sunce obasja da ga dažd blagoslovi.

Moj je kralj prao noge svojim podanicima kako bi me poučio da su kralj i podanici pozvani da budu ljubitelji jedni drugih.

Moj je kralj poput razbojnika bio raspet na križu i umro na njemu kako bi me poučio da je uvijek moguće naći mostove koji vode naprijed ako se poruše svi mostovi za sobom.


PRANJE SUĐA

Jedna svjesna i brižna majka, učeći svoju djecu odgovornosti u obiteljskome dome, ostavila je između ostaloga svojoj djeci zadaću da operu suđe nakon objeda, dok je ona izišla vani obaviti druge obveze. No djeca ko’ djeca, nije im se dalo odmah izvršiti majčin nalog, jer svima teško padne nakon ručka ići za sudoper.

Zato su se najprije odlučili zabaviti pred televizorom, odgađajući pranje za kasnije, jer za posao ‘nema priše’. A kad se već približilo vrijeme da se mama mogla vratiti, odlučiše se ipak pokrenuti.

Dadoše se na posao, ali sada to više nije bilo lako, jer se sva nečistoća skorila na tanjurima, zdjelama i loncima. Sad je trebao dodatni napor i dobre spužvice da bi se uklonila sva prljavština.

Dok su bili u velikoj akciji, ušla je mama na vrata. Očekivali su riječ prijekora, ali ona se samo osmjehnula, jer joj je odmah sve bilo jasno. Samo je blago prokomentirala znajući da bi im bilo lakše da su odmah oprali suđe: Što vrijedi za pranje suđa, vrijedi i za pranje duše.

Kad je grijeh onečisti, lakše ga je odmah ukloniti, prije nego što se okori i pretvori nas u tvrdokorne. Jer kad se u nama stvrdne, teško ga je sastrugati iz bića, a da pritom ne bude bolan proces njegova odvajanja od osjetljivih stjenki duše.


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 23. XI. – 29. XI. 2020.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + MARICA i STJEPAN Đurković, JOSIP Ratko
 • SRI.
  – u 18.00 sati + KATICA, JURAJ i obit. Perešin i obit. Jurinec, KATA i obit. Đurinec, KATA Kereš, KATA i obit. Čigir
 • ČET.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • PET.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • SUB.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • NED.
  – u 6.00 sati + FRANJO god. i obit. Poljak
  – u 9.00 sati + STJEPAN god.i obitelj Popović, ANICA i IVAN Rukelj
  – u 11.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 22. studenoga 2020.

Sljedeća nedjelja je I. DOŠAŠĆA. Svete mise su u 6.00, u 9.00 i u 11.00 sati.

PRVOPRIČESNICI vjeronauk u subotu po rasporedu.

KRIZMANICI ovaj tjedan vjeronauk u srijedu u 16.00 i u 17.00 sati.

Danas slavimo sv. Cecilije, zaštitnice crkvenog pjevanja.
Mi u našoj župi možemo biti zahvalni Bogu što jedan dio naših župljana prepoznaje vrijednost liturgijskih slavlja koja su daleko ljepša uz pjevanje i ulažu puno truda.
Ovom prilikom zahvaljujem im u ime svih župljana na njihovom vrijednom doprinosu životu naše župne zajednice.
Uključite se i vi ostali svojim lijepim glasom.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA i naš Listić…

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 220