Župni listić 825

godište XVI. broj 48(825) − 29. studenoga 2020. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-825.PDF

I. NEDJELJA DOŠAŠĆA (Mk 13, 33-37)

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: “Pazite! Bdijte jer ne znate kada je čas. Kao kad ono čovjek neki polazeći na put ostavi svoju kuću, upravu povjeri slugama, svakomu svoj posao, a vrataru zapovijedi da bdije. Bdijte, dakle, jer ne znate kad će se domaćin vratiti – da li uvečer ili o ponoći, da li za prvih pijetlova ili ujutro – da vas ne bi našao pozaspale ako iznenada dođe. Što vama kažem, svima kažem: Bdijte!”

Komentar:

Bdijenje je iščekivanje susreta s onim koga se ljubi, susreta koji više neće biti ugrožen rastankom. To je iščekivanja srca koje ljubi – poput čekanja majke na povratak sina, žene na povratak muža, poput iščekivanja prijatelja kojem se obojica raduju kao novom obogaćenom susretu: Tako Crkva čeka Krista.

A Crkva smo: ti, ja. Bdijmo, jer ne znamo dana ni časa!

Gospodine, koji dolaziš kao onaj koji hrani svoj narod, kao onaj koji oprašta grijehe, kao onaj koji rađa na novi život! Dolaziš da nas spasiš! Želim da me Tvoja Riječ vodi, a moje srce ostaje u nadi da ćeš me prepoznati kao svoga – u času konačnog susreta s Tobom!


Dragi župljani,

od subote 28. studenog do 21. prosinca ove godine na snazi su nove epidemiološke mjere kojima se nastoji smanjiti broj zaraženih koronavirusom u našoj domovini.

Svi vjerski obredi, tj. sakramenti i blagoslovine (mise, ispovijedi, krštenja, vjenčanja, sprovodi), održavaju se redovito uz održavanje propisanih mjera. Zabranjene su svadbene svečanosti, ne i sklapanje sakramenta ženidbe.

Prema odredbama vezanim za vjerske obrede u crkvi smije biti prisutno 25 vjernika s maskama i na međusobnoj distanci od 2 metra. Ostali mogu biti vani, uz nošenje maski i držanje međusobne distance od 1 metar. Mise će biti bez pjevanja župnih zborova.

Raspored nedjeljnih misnih slavlja u našoj župi u vrijeme Adventa:

Nedjeljom u 6.00, 9.00 i u 11.00 sati, a radnim danom u 6.00 i u 18.00 sati.

Božićna Ispovijed bit će u ponedjeljak 14. XII. u 19.00 sati.

Prijavljujte starije i bolesne za Božićnu Ispovijed.

Bliži se i vrijeme godišnjeg blagoslova obitelji u vašim domovina. Ove godine je naš Nadbiskup odredio da taj blagoslov provedemo sukladno epidemiološkoj situaciji.

U našoj župi s blagoslovom obitelji počinjemo na ŠTEFANJE. Prilikom pohoda očekujemo da nas dočekate noseći masku, bez rukovanja i uz držanje distance. Dakako, i mi ćemo imati maske. Ukoliko netko želi, obitelj možemo blagosloviti i s vrata kuće, bez ulaska u prostor. Jednako tako, ako netko misli da svojim dolaskom ugrožavamo zdravstvenu sigurnost obitelji, ne mora nas primiti. Razumijevanje je kršćanska vrlina. U tom slučaju vašu obitelj, kuću možemo blagosloviti bilo kad tijekom godine.

Molimo Gospodina da nas po zagovoru našeg zaštitnika sv. Franje Ksaverskog učvrsti u vjeri, nadi i ljubavi, te da nas svojom milošću oslobodi ove pandemije i sačuva zdravlje nas i naših bližnjih!


DAROVI ZA CRKVU

 1. ĐURĐICA CVETNIĆ Banov brijeg 39, Vurnovec 300 Kn
 2. MIRJANA JURIĆ Gračaki 8, Kučanec 200 Kn

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


ZA POZLATU JUBILARNOG RASPELA

 1. STJEPAN ROGAR 400 Kn
 2. MIRJANA FITZ 100 Kn

Iskreno hvala!


Ovih dana napustili su nas:

NIKOLINA JUREŠIĆ iz Vugrovca u 43. godini.

RUŽICA MILEKOVIĆ r. Čmarec iz Prekvršja u 82. godini.

MIRA MILEKOVIĆ r. Crnomarković iz Prekvršja u 81. godini

JAGA ĐURKOVIĆ r. Kovačić iz Đurđekovca u 92. godini.

Dobri Bože uvedi ih među svete i izabrane svoje!


UZ SVETKOVINU SV. FRANJE KSAVERSKOG

Franjo Ksaverski – najveći misionar svih vremena, bio je po narodnosti Bask, iz Navaree u Španjolskoj. Živio je od 1506. do 1552. U Parizu sa Ignacijem Loyolskim osniva Družbu Isusovu, a u Veneciji je zaređen za svećenika. Tijekom svog života djelovao je u Indiji među gubavcima, gladnima i siromašnima, u Japanu je proveo tri godine, a nakon toga je krenuo u Kinu, do koje nikad nije stigao. Poznat je po svojem oružju za “svetu borbu”, molitvenikom, krunicom i raspelom. Umro je 1552. godine nadomak Kine, a pokopan je u Goi, južno od Bombaja. Proglašen svetim 1622. god. Zaštitnik je misionara, Dalekog Istoka, turista i moreplovaca.


Nema sumnje da čitanjem Svetog pisma duša plamti u Bogu i čisti se od svih poroka.

Sv. Jeronim (342. – 420.)


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 30. XI. – 6. XII. 2020.

 • PON.
  – u 6.00 sati – Nakana
  – u 18.00 sati – NIKOLINA Jurešić
 • UTO.
  – u 6.00 sati – Nakana
  – u 18.00 sati + KATICA Marković, BARICA Hrupelj, IVKA Jugec, ALOJZIJA i MATO Kuntić, IVAN god.Igrc, DRAGICA i TOMO Blažinović, ANA Pukšec, VID, BARA, STJEPAN, ANICA Pajurin, obit. Polaček, DRAGICA, LARA i PETAR Trempetić, VINKO i MALČA Marković, BARICA i STJEPAN Petljak, ANKICA i IVAN Dutković, KRUNO Kašić
 • SRI.
  – u 6.00 sati – Nakana
  – u 18.00 sati + MIRA Mileković sprovodna
 • ČET.
  – u 6.00 sati – Nakana
  – u 11.00 sati – Župna
  – u 18.00 sati – Nakana
 • PET.
  – u 6.00 sati + BARA i STJEPAN Popović, MARIJA i FRANJO Pajurin, BARBARA i IVAN Pavlović
  – u 18.00 sati – Nakana Molitvenih vjenčića
 • SUB.
  – u 6.00 sati + IVAN Barbarić
  – u 18.00 sati – Nakana
 • NED.
  – u 6.00 sati + MIHAEL Pijetlović, ĐURO Sandelić, KLAUS Rajta, ljubica Jambrek, obit. Kutmić
  – u 9.00 sati –
  – u 11.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 29. studenoga 2020.

PRVOPRIČESNICI, vjeronauk u subotu po rasporedu.

KRIZMANICI, ovaj tjedan vjeronauk je u utorak u 9.00 i u 10.00 sati.

U četvrtak slavimo našeg Nebesko zaštitnika – sv. Franju Ksaverskog.

Prijavljujte svoje starije i bolesne za BOŽIĆNU ISPOVIJED.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA i naš Listić…

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 200