Župni listić 832

godište XVII. broj 3(832) − 17. siječnja 2021. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-832.PDF

II. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Iv 1,35-42)

U ono vrijeme: Stajaše Ivan s dvojicom svojih učenika. Ugleda Isusa koji je onuda prolazio i reče: “Evo Jaganjca Božjega!” Te njegove riječi čula ona dva njegova učenika pa pođoše za Isusom. Isus se obazre i vidjevši da idu za njim, upita ih: “Što tražite?” Oni mu rekoše: “Rabbi” – što znači: Učitelju – “gdje stanuješ?” Reče im: “Dođite i vidjet ćete.” Pođoše dakle i vidješe gdje stanuje i ostadoše kod njega onaj dan. Bila je otprilike deseta ura. Jedan od one dvojice koji su čuvši Ivana pošli za Isusom bijaše Andrija, brat Šimuna Petra. On najprije nađe svog brata Šimuna te će mu: “Našli smo Mesiju!” – što znači “Krist – Pomazanik”. Dovedu ga Isusu, a Isus ga pogleda i reče: “Ti si Šimun, sin Ivanov! Zvat ćeš se Kefa!” – što znači ”Petar – Stijena”.

Komentar:

Učitelju, gdje stanuješ?” (Iv 1,38) Bilo je to bojažljivo pitanje ljudi koji su nešto osjetili, koji su se našli zatečeni privlačnošću Isusove osobe. To je bila neka zahvaćenost na prvi pogled.
A Isus ne zatvara svoje boravište. Otvoreno je svakome. Na jednostavan je način pozvao prve učenike, koji su puni želje i znatiželje krenuli za njim. Bilo je to za učenike tako značajan susret da su zapamtili: Bila je otprilike deseta ura.
Smijemo se pitati o času kada smo mi sreli Isusa. Bismo li se mogli prisjetiti točnog trenutka koji je zapisan u kronici života?


Kako je četverogodišnjak svoje roditelje ostavio bez riječi

Jednom prije večere, otac je primijetio da se njegov sin igra s komadićima drva na podu.

Krhki je starac otišao živjeti sa svojim sinom, snahom i četverogodišnjim unukom. Starčeve su ruke drhtale, vid mu je bio zamućen, a korak mu je posrtao. Obitelj je blagovala zajedno za stolom. No staračke drhtave ruke i gubitak vida bile su razlogom poteškoća za vrijeme jela… Zrna graška padala su sa žlice na pod. Kad bi uzeo čašu, mlijeko bi se prolilo po stolnjaku. Taj je nered ljutio sina i snahu. “Moramo nešto učiniti s ocem”, rekao je sin. Dosta mi je ovog prolijevanja mlijeka, bučnog jedenja i hrane po podu.” Stoga su muž i žena postavili mali stol u kutu. Tu je djed jeo sam dok je ostatak obitelji uživao u večeri.

Nakon što je djed polupao tanjur ili dva, hrana mu je bila posluživana u drvenoj zdjeli. Kada bi obitelj pogledala u smjeru djeda, ponekad je u njegovu oku bila suza. Još su uvijek jedine riječi koje su za njega imali – kada bi mu pao tanjur ili je prosuo hranu – bile oštre opomene. Sve je to četverogodišnjak promatrao u tišini.

Jednom prije večere, otac je primijetio da se njegov sin igra s komadićima drva na podu. Slatko je upitao dijete: “Što radiš?“ Isto tako slatko, dječak je odgovorio: “Oh, izrađujem zdjelice za tebe i mamu iz kojih ćete jesti kada ja odrastem.“ Četverogodišnjak se zatim nasmiješio i nastavio posao.

Ove su riječi tako pogodile roditelje da su ostali bez teksta. Suze su počele potocima teći niz njihove obraze… Iako nisu izgovorili ni jednu riječ, znali su što moraju učiniti. Tu je večer muž uzeo djeda za ruku i nježno ga doveo natrag za obiteljski stol. Sve ostale dane djed je jeo svaki obrok s obitelji. A iz nekog razloga, činilo se da ni muž ni žena nisu brinuli kada je pala vilica, kada se mlijeko prolilo, ili se stolnjak zaprljao…

Nepoznati autor


Kada molimo glas srca mora biti glasniji od onoga koji silazi s usana.

Sv. Bonaventura


DAROVI ZA CRKVU

 1. JANJKO RAJIĆ Slatinska 9, Vugrovec 200 Kn
 2. MILAN HABEK O. Habeka 3, Prekvršje 200 Kn
 3. NENAD PUKŠEC Kučilovečka 61, Kučilovina 200 Kn
 4. NADA MARKOVIĆ Zlatarska 4, M. Polje 1000 Kn
 5. MILKA POLJAK Odv. Poljaki 4, Prekvršje 150 Kn
 6. MLADEN PETRIC Kuntaš 6, Đurđekovec 200 Kn
 7. DRAGICA GRABERSKI Posavski bregi 200 Kn
 8. ŽELJKA MIHALJEVIĆ Rožići 11, Goranec 200 Kn
 9. SVJETLOVOD Prekvrše 5000 Kn

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!

Za nove klupe i novi pod u župnoj crkvi

 1. IVAN BOŠNJAK Kostanjevec 6, Prekvršje 500 Kn
 2. MARIJA PAJURIN Glavna 41, Goranec 400 Kn
 3. JANEZ BOROVNIK Šimunčevečka 26a, Dobrodol 100 Kn
 4. BORIS VRAGOVIĆ 100 Kn
 5. DARKO PEKČEC Glavna 63, Goranec 200 Kn
 6. IVAN OBAD Vurnovečka 14, Vurnovec 400 Kn
 7. VLADIMIR POPOVIĆ Šimunčevečka 39, Šimunčevec 200 Kn
 8. IVICA BLAŽINOVIĆ S Rukljača 2, Kučilovina 100 Kn
 9. BORO PETROVIĆ Paruževinska 101, Paruževina 500 Kn
 10. JOSIP TULE Šimunčevečka 24, Šimunčevec 500 Kn
 11. ZLATKO SEDINIĆ Glavna 37, Goranec 200 Kn
 12. MARIJAN FITZ Bregovita 4, Kučanec 300 Kn
 13.  MIRA ŠOKMAN Kučilovečka 15, Kučilovina 400 Kn
 14. BOŽO VUGER M. Gupca 42, Kučanec 200 Kn
 15. ALFA-KOV. D.O.O Đurđekovec 2000 Kn
 16. IVAN MOTIK Vurnovečka1, Vurnovec 200 Kn
 17. KRISTINA HOJANIĆ A. Šenoe 17, Vugrovec 1000 Kn

Svima iskrena hvala!


Ovih dana napustili su nas:

MIRA KOVAČIĆ r. Gabud iz Đurđekovca u 79. godini.

SLAVKA BOŠNJAK r. Kopilaš iz Dobrodola u 82. godini.

Dobri Bože uvedi ih među svete i izabrane svoje!


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 18. I. – 24. I. 2021.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + LUKA god., JALŽA i obit. Vukas, ZVONKO Povrženić, DAVOR god. DRAGICA i JOSIP Sever, DRAGA Lovrenović, za zdravlje MARIA Bolčević, TOMO Kereš god., GRGA, MARICA, BARA, PAVAO i FRANJO Poljak, DRAGICA Kereš, RUŽICA Prusec, IGNAC Vuger
 • SRI.
  – u 18.00 sati + RUŽICA Vukas
 • ČET.
  – u 18.00 sati + ILIJA i FRANJO Vrgoč
 • PET.
  – u 18.00 sati – NAKANA
 • SUB.
  – u 18.00 sati + ŠIMUN god. i VESNA Križanac
 • NED.
  – u 9.00 sati + Obit. Ćosić i Blažević, MARICA Blažinović, VINKO i obit. Blažinović, TEREZA i JAKOB Facković, DRAGICA Pregorec, PAVICA, BOŽA Bošnjak, JANJA i VINKO Certić
  – u 11.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 17. siječnja 2021.

POMOĆ GRAĐANIMA KOD PRIJAVE ZA OBNOVUZGRADA NAKON POTRESA

Objekt MS u Đurđekovcu – Đurđekovec, Glavna cesta 35a.

Stručna pomoć građanima pružat će se od ponedjeljka do petka u periodu od 08.00 do 18.00 sati, i to ponedjeljkom, srijedom i petkom od 08.00 do 16.00 sati, a utorkom i četvrtkom od 10.00 do 18.00 sati.

Na području Grada Zagreba propisani su postupci podnošenja zahtjeva za obnovu potresom oštećenih zgrada i zahtjeva za novčanu pomoć.

S obzirom na složenu proceduru prijave, kao i zbog velikog broja priloga potrebnih za ostvarivanje prava, Grad Zagreb pružit će stručnu pomoć kod ispunjavanja obrazaca i sastavljanja prijave kao i kod prikupljanja dokumentacije.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, naš Listić…

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 300