Župni listić 833

godište XVII. broj 4(833) − 24. siječnja 2021. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-833.PDF

III. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Mk 1,14-20)

Pošto Ivan bijaše predan, otiđe Isus u Galileju. Propovijedao je evanđelje Božje: “Ispunilo se vrijeme, približilo se kraljevstvo Božje! Obratite se i vjerujte evanđelju!” I prolazeći uz Galilejsko more, ugleda Šimuna i Andriju, brata Šimunova, gdje ribare na moru; bijahu ribari. I reče im Isus: “Hajdete za mnom i učinit ću vas ribarima ljudi!” Oni odmah ostaviše mreže i pođoše za njim. Pošavši malo naprijed, ugleda Jakova Zebedejeva i njegova brata Ivana: u lađi su krpali mreže. Odmah pozva i njih. Oni ostave oca Zebedeja u lađi s nadničarima i otiđu za njim.

Komentar:

Gospodine! Apostoli su ostavili sve i pošli za Tobom.

A Ti znaš svu moju ljudsku ograničenost i slabost, znaš padove, znaš što mogu i što ne mogu pružiti. Ipak, imaš toliko povjerenja u čovjeka…

Od mene očekuješ samo ono što mogu dati. Drugo ćeš učiniti Ti. Od mene očekuješ da krenem, a Ti ćeš proslaviti svoju dobrotu. Jer, što sam slabiji, to će se Tvoja dobrota jače očitovati; znat će se – to je Tvoje spasiteljsko djelo; nipošto djelo ljudskog nastojanja.

Proslavi se, Gospodine Isuse Kriste, i po pozivu kojim mene pozivaš. Neka se taj Tvoj poziv oživotvori na dobro čovjeka i Crkve!


MUŠKARCI S DVJEMA VREĆAMA’

Legenda koja će vas poučiti kako se odnositi prema ružnim stvarima iz prošlosti

Svaki je muškarac oko vrata imao povezane dvije vreće…

Jedna starodrevna legenda govori o trojici muškarca, od kojih je svaki nosio po dvije vreće povezane oko vrata; jedna je visjela sprijeda, druga straga. Kad su prvog upitali što ima u vrećama, odgovorio je: “Sva dobra djela mojih prijatelja u vreći su straga, gdje su skrivena od pogleda i gdje se brzo zaboravljaju. U vreći sprijeda imam sve ružne stvari koje su mi se dogodile; dok tako hodam, često zastajem, vadim te stvari i potom ih promatram iz različitih kutova. Koncentriram se na njih i proučavam ih. Sve misli i osjećaje usmjeravam prema njima.”

Upravo zbog toga, kako se često zaustavljao i zamišljao se nad nesrećama koje su mu se dogodile u prošlosti, taj je čovjek napredovao vrlo malo i sporo.

Kad su drugog čovjeka upitali što nosi u dvjema vrećama, odgovorio je: “U vreći sprijeda nosim sva moja dobra djela. Nosim ih pred sobom i neprestano ih vadim, pokazujući ih svima uokolo kako bi ih dobro vidjeli. U vreći na leđima moje su pogreške. Sa sobom ih nosim kamo god idem. Teške su i usporavaju me, ali nekako ih jednostavno ne mogu odložiti.”

Treći čovjek na isto pitanje odgovorio je ovako: “Vreća sprijeda prepuna je divnih misli o ljudima, dobrih djela koja su učinili, te svih dobrih stvari koje sam imao u životu. Vreća je velika i puna do vrha, ali nije teška. Taj je teret poput brodskih jedara – daleko od toga da bi me opterećivao: naprotiv, pomaže mi u kretanju naprijed.

Vreća koju nosim na leđima prazna je, jer sam na njezinu dnu izrezao veliku rupu. U tu vreću stavljam sve zlo koje čujem od drugih i sve ružne misli koje katkad imam o sebi. Sve to propada kroz rupu u vreći i zauvijek se gubi, tako da nema tereta koji bi mi otežavao putovanje.”

 Nepoznati autor


Tko se Boga ne boji, taj strepi pred ljudima.

 Blaženi Alojzije Stepinac


DAROVI ZA CRKVU

 1. MARIJA ŠITUM Vugrovečka 69. Dobrodol 200 Kn
 2. RUŽA i STJEPAN GERIĆ Kuntaš 12. Đurđekovec 200 Kn
 3. STJEPAN i BOŽENA Jeličić Gradinska 22. Vugrovec 1000 Kn
 4. MILKA TREMPETIĆ Domjanićeva 2. Vugrovec 500 Kn
 5. Molitveni vijenac Kraljice Obitelji Vugrovec 500 Kn
 6. IVAN STIPIĆ Dobrodol brijeg 9. Dobrodol 100 Eu
 7. Obitelj PRUSEC Slatinska 15. Vugrovec 200 Kn
 8. FRANJO PRUSEC Slatinska 13. Vugrovec 200 Kn
 9. LOVRO ŠKANIĆ Vurnovečka 31. Vurnovec 200 Kn
 10. VJEKOSLAV MARKOVIĆ Đ. Kuntića 27. Prekvršje 500 Kn
 11. DRAŽEN DUBROVIĆ Podolčica 3a. Prekvršje 200 Kn
 12. BAJKOMONT Dobrodol 5000 Kn

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


Za nove klupe i novi pod u župnoj crkvi

 1. Stjepan Granđa-Kovač Glavna 46, Đurđekovec 200 Kn
 2. DEAN KRANJČEC Gračaki 3a, Kučanec 400 Kn
 3. MELITA Šušković-Petljak Prigorska 49, Prekvršjel 300 Kn
 4. IVICA GOLUB 150 Kn
 5. RUŽICA WEIGAND Đurkovići 15, Đurđekovec 100 Kn
 6. ZLATKO KUNTIĆ 300 Kn
 7. IVAN POLOVANEC Breg 38, Đurđekovec 400 Kn
 8. MIRJANA JURIĆ Gračaki 8, Kučanec 200 Kn
 9. MIRA DUMIĆ Vugrovečka13, G. Vugrovec 300 Kn

Svima iskrena hvala!


Sakramenat svetog krštenja primio je:

ANTE BOŠNJAK drugo dijete Maria i Irene r. Majdandžić iz Dobrodola

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju djeteta!


Ovih dana napustili su nas:

DRAGICA KRTAK r. Pirenjak iz Vurnovca u 88. godini.

MARIO BOLČEVIĆ iz Dobrodola u 50. godini.

Dobri Bože uvedi ih među svete i izabrane svoje!


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 25. I. – 31. I. 2021.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + MARIO Bolčević sprovodna, STJEPAN Facković sprovodna, SLAVA Olujić, IVAN i ANKICA Rožanković, IVAN Vukšić, JELENA i STJEPAN Habijan,
 • SRI.
  – u 18.00 sati + RUŽA Prusec
 • ČET.
  – u 18.00 sati + MARIJA Lucić
 • PET.
  – u 18.00 sati – NAKANA
 • SUB.
  – u 18.00 sati + DRAGICA Krtak, KATARINA Baričević
 • NED.
  – u 9.00 sati – ZAHVALNICA
  – u 11.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 24. siječnja 2021.

Vjeronauk- PRVOPRIČESNICI u subotu,
KRIZMANICI ovaj tjedan neće imati vjeronauk

Nalazimo se u VELIKOJ DEVETNICI SV. JOSIPA. Svake srijede, prigodna je propovijed, a nakon mise pobožnost sv. Josipu.

Četvrtkom iza svete mise, kratko klanjanje pred PRESVETIM.

Svaki dan molimo da po zagovoru našega Nebeskoga zaštitnika sv. Franje Ksaverskoga Duh Božji što više zapali vjernička srca naših župljana. Svakog trećeg u mjesecu sv. Misa na čast sv. Franji Ksaverskom.

Možete nabaviti svijeće za SVIJEĆNICU i blagdan Gospe Lurdske.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, naš Listić…

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 300