Župni listić 837

godište XVII. broj 8(837) − 21. veljače 2021. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-837.PDF

I . KORIZMENA NEDJELJA – ČISTA (Mk 1,12-15)

U ono vrijeme: Duh nagna Isusa u pustinju. I bijaše u pustinji četrdeset dana, gdje ga je iskušavao Sotona; bijaše sa zvjerima, a anđeli mu služahu. A pošto Ivan bijaše predan, otiđe Isus u Galileju. Propovijedao je evanđelje Božje: “Ispunilo se vrijeme, približilo se kraljevstvo Božje! Obratite se i vjerujte evanđelju!”

Komentar:

Za biblijskog čovjeka pustinja ima mnoga značenja. Ona je zemlja nenastanjena, od koje je Bog ustegao svoj blagoslov, pa je područje zla i kušnje. Pustinja je mjesto napuštenosti i beživotnosti, ali ujedno i mjesto pročišćenja novosti života, jer se u pustinji četrdeset godina čistio narod oslobođen od egipatskog ropstva.
U svezi značenja broja četrdeset… dažd u vrijeme Noe trajao je četrdeset dana… a Mojsije je bio četrdeset dana na Svetoj gori prije nego li je dobio ploče zapovijedi.
Tako i Isus, poput Mojsija, u pustinji prihvaća sve ono što sa sobom nosi mesijanska služba. Isusova kušnja u pustinji u isto je vrijeme i objava pobjede u našoj vlastitoj pustinji, pobjede u teškim trenucima pokore i odricanja.
“Ispunilo se vrijeme”, kaže Isus. Dosta je sljepoće svijeta i tvrdoće srdaca, potrebno je promijeniti strah i sebičnost u milost i sebedarje. Potrebno je prihvatiti tajnu vlastitog života s njegovim kušnjama i poteškoćama, te u svemu prepoznati mogućnost hoda prema dobru.


Kako je četverogodišnjak svoje roditelje ostavio bez riječi

Jednom prije večere, otac je primijetio da se njegov sin igra s komadićima drva na podu.

krhki je starac otišao živjeti sa svojim sinom, snahom i četverogodišnjim unukom. Starčeve su ruke drhtale, vid mu je bio zamućen, a korak mu je posrtao. Obitelj je blagovala zajedno za stolom. No staračke drhtave ruke i gubitak vida bile su razlogom poteškoća za vrijeme jela… Zrna graška padala su sa žlice na pod. Kad bi uzeo čašu, mlijeko bi se prolilo po stolnjaku. Taj je nered ljutio sina i snahu. “Moramo nešto učiniti s ocem”, rekao je sin. Dosta mi je ovog prolijevanja mlijeka, bučnog jedenja i hrane po podu.” Stoga su muž i žena postavili mali stol u kutu. Tu je djed jeo sam dok je ostatak obitelji uživao u večeri.

Nakon što je djed polupao tanjur ili dva, hrana mu je bila posluživana u drvenoj zdjeli. Kada bi obitelj pogledala u smjeru djeda, ponekad je u njegovu oku bila suza. Još su uvijek jedine riječi koje su za njega imali – kada bi mu pao tanjur ili je prosuo hranu – bile oštre opomene.

Sve je to četverogodišnjak promatrao u tišini.

Jednom prije večere, otac je primijetio da se njegov sin igra s komadićima drva na podu. Slatko je upitao dijete: “Što radiš?“ Isto tako slatko, dječak je odgovorio: “Oh, izrađujem zdjelice za tebe i mamu iz kojih ćete jesti kada ja odrastem.“ Četverogodišnjak se zatim nasmiješio i nastavio posao.

Ove su riječi tako pogodile roditelje da su ostali bez teksta. Suze su počele potocima teći niz njihove obraze… Iako nisu izgovorili ni jednu riječ, znali su što moraju učiniti. Tu je večer muž uzeo djeda za ruku i nježno ga doveo natrag za obiteljski stol. Sve ostale dane djed je jeo svaki obrok s obitelji. A iz nekog razloga, činilo se da ni muž ni žena nisu brinuli kada je pala vilica, kada se mlijeko prolilo, ili se stolnjak zaprljao…

 Nepoznati autor


Radite sve iz Ljubavi. – Na taj način nema malih stvari: sve je veliko. – Ustrajnost u malim stvarima iz Ljubavi je heroizam.

 Sv. Josemaria Escriva


DAROVI ZA CRKVU

 1. FRANJO DUTKOVIĆ Đ. Kuntića 30, Prekvršje 200 Kn
 2. RUŽA DUTKOVIĆ Prigorska 65, Prekvršje 100 Kn
 3. V. M. Prekvršje 100 Kn
 4. Obit. Herjavić-Trempetić Gaj 10, M. Polje 500 Kn
 5. ĐURĐICA CVETNIĆ Banov brijeg 39, Vurnovec 300 Kn
 6. DARIJO ČVEK Vugrovečka16, G.Vugrovec 100 Kn
 7. MARKO KLJAJO Aleja mira 21, M. Polje 500 Kn
 8. VINKO PUKŠEC N. Pukšeca 13, Kučilovina 50 Kn
 9. MLADEN MRDALJ A. Šenoe 38, Vugrovec 1000 Kn
 10. MILKA MANDIĆ Vugrovečka76, G.Vugrovec 100 Kn
 11. DRAGAN BANOVIĆ O. Habeka 31a, Prekvršje 400 Kn
 12. KLARA KOVAČIĆ Glavna 48, Đurđekovec 200 Kn
 13. Karlo i Jelena KOREN Dobrod. odv. 2, Dobrodol 300 Kn
 14. RUŽICA GRAČAK BABUŠ Zagreb 300 Kn
 15. ZVONKO LISAK I. Puđaka 16, Dobodol 100 Kn
 16. Obitelj LOZIĆ 300 Kn
 17. EMINA BAŠIĆ Vugrovečka16, Dobrodol 100 Kn
 18. ANA ĐURINEC A. Šenoe 55, Vugrovec 200 Kn
 19. IVAN KOVAČIĆ 500 Kn
 20. ANKICA MILINKOVIĆ Vinogradska 5a, Kućanec 100 Kn

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!

Za nove klupe i novi pod u župnoj crkvi

 1. Obit. Herjavić-Trempetić Gaj 10, M. Polje 500 Kn
 2. BRANKO CIKOVIĆ I. Puđaka 8, Dobodol 150 Kn
 3. MARIJA OROZOVIĆ Prigorska 95, Prekvršje 100 Kn
 4. MARIJAN KRAJNIK A. Šenoe 55, Vugrovec 100 Kn
 5. IVAN GRLJAK A. Šenoe 53, Vugrovec 200 Kn
 6. IVAN TREMPETIĆ 200 Kn
 7. GORDANA SLAVIČEK O. Habeka 14, Prekvršje 200 Kn
 8. JOSIP CIBERLIN Marokin. Put 18, Paruževina 100 Kn

Svima iskrena hvala!


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 22. II. – 28. II. 2021.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + IVKA i IVAN Sekulić, ANA Vuger, NEVENKA i JOSIP Pupek, IGNAC, RUŽICA, FRANJO i obit. Sedinić, obit. Đurinec i Galović
 • SRI.
  – u 18.00 sati + LJUDEVIT god., ANA, JOSIP i obit. Vuger, ++ obit. Bartol i Kadoić
 • ČET.
  – u 18.00 sati + MATO Lucić god.
 • PET.
  – u 18.00 sati + STJEPAN i JALŽA Pukšec, obit. Kereš, Krznec i Golub
 • SUB.
  – u 18.00 sati + NIKOLINA Jurešić
 • NED.
  – u 9.00 sati + ANA i ĐURO Tomurad, VID god. RUŽICA, STJEPAN, MARIJA i obit. Šimunjak, ALOJZ, ANA i obit. Đurinec
  – u 11.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 21. veljače 2021.

Danas i slijedećih nedjelja KRIŽNI PUT od jedne crkve do druge u 15.00 sati.

U korizmi petkom u 17.25 sati Križni put.

Vjeronauk – PRVOPRIČESNICI i KRIZMANICI po rasporedu.

Nalazimo se u VELIKOJ DEVETNICI SV. JOSIPA, svake srijede, prigodna propovijed, a nakon mise pobožnost sv. Josipu.

Četvrtkom iza svete mise, kratko klanjanje pred PRESVETIM.

Svaki dan molimo da po zagovoru našega Nebeskoga zaštitnika sv. Franje Ksaverskoga Duh Božji što više zapali vjernička srca naših župljana. Svakog trećeg u mjesecu sv. Misa na čast sv. Franji Ksaverskom.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, naš Listić…

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 300