Župni listić 842

godište XVII. broj 13(842) − 28. ožujka 2021. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-842.PDF

CVJETNICA – NEDJELJA MUKE GOSPODNJE (Mk 14,1 – 15,47)

Komentar:

Prije svoga svečanoga ulaska u Jeruzalem, Isus je dvojici svojih učenika dao jasne upute što trebaju činiti da bi on mogao ući u grad onako kako je bio zamislio. Trebali su poći u selo ispred njih i dovesti mu magare koje još nitko nije jahao. I oni učine tako, te dovedoše Isusu to magare na kojem je onda on ušao svečano u Jeruzalem ostvarujući proročki nagovještaj i očitujući svima svoje mesijansko poslanje.

Zanimljiva je bila uputa koju daje Gospodin, jer očekuje da mu dovedu magare koje nitko nije još zajahao, kako bi on mogao biti prvi koji će to učiniti. On time ostavlja poruku i nama do danas, kao što je ostavio nekada. Mlado nezajahano magare predstavlja novi narod Božji koji će prihvatiti njega za Mesiju i Spasitelja. Isus tim činom nagoviješta svoje spasenjsko djelovanje i poručuje da će oblikovati novi narod, neopterećen starim navikama i slobodan od starih ‘jahača’, to jest porobljivača njegova duha. Novi narod će kao mlado magare, koje se nije dalo nikome upokoriti već njemu, upoznati njegovu božansku snagu, te će osjetiti kao vlastitu čast služiti mu, a kao vlastitu nagradu ulazak u svetište života vječnoga.

Ova slika s mladim magaretom nije neprikladna ni za nas danas. Jer opasnost da se dopustimo duhovno pokoriti postoji i danas kao što je bila nekada. Na žalost i danas dopuštamo da nam sotona jaše za vratom, da nas hvata u svoj jaram, u jaram ropstva. Ne znamo se lišiti starih navika i robovanja grijehu. Draže nam je staro ropstvo, nego Božja sloboda.  Poznamo batinu naših goniča i onih koji nas silom upravljaju. A kad primimo slobodu, moramo njome znati i upravljati, a ne možemo se pohvaliti da nam to baš ide. Isus nije jahač koji se služi batinom i silom, kao što se moćnici ovoga svijeta služe mrkvom i batinom, te nas tjeraju da stvorimo navike sukladne njihovim nalozima i lukavim podvalama i nepopustljivim prisilama. Kad Isus uzima magare na koje će zajahati, on mu iskazuje čast, te mu daje da primi kraljevske počasti i uzdiže ga u svoju slavu, kao što se dogodilo ovom mladom magarcu na kojem je ujahao sve do Hrama.


RASPORED SVETOG TRODNEVLJA

VAZMENO TRODNEVLJE

VELIKI ČETVRTAK
– Misa Večere Gospodnje
– spomen na Isusovu Posljednju Večeru sa svojim učenicima
Misa Večere Gospodnje biti će u 18.00 sati.

VELIKI PETAK
– Obredi Velikog Petka:
– služba riječi
– klanjanje križu
– sveta Pričest
Skupljena milostinja ide za Kristov grob, tj. za potrebe “Svete zemlje”.
Obredi Velikog Petka biti će u 18.00 sati.

VELIKA SUBOTA
– Vazmeno bdijenje
– služba svjetla
– služba riječi
– krsna služba
– euharistija
Obredi Vazmenog bdijenja biti će u 20.00 sati.


DAROVI ZA CRKVU

 1. MILKA KEREP A. Šenoe 106, Vugrovec 150 Kn
 2. Obitelj RAMLJAK Rimski put 8, Kućanec 300 Kn
 3. Obitelj SARAGA O. Habeka 79, Prekvršje 400 Kn
 4. Obitelj MEŠTROVIĆ I. Puđaka 14, Dobrodol 200 Kn
 5. Obitelj PIJETLOVIĆ Klanjec 9, Đurđekovec 500 Kn
 6. Obitelj BILANOVIĆ Vugrovečka 22, G.Vugrovec 200 Kn
 7. Obitelj POLJAK Odv. Poljaki 2, Prekvršje 100 Kn
 8. ŠTEFICA BLAŽINOVIĆ Prigorska 97, Prekvršje 150 Kn

Svim darovateljima iskreno hvala!

Za klupe

 1. Obitelj PIJETLOVIĆ Klanjec 9, Đurđekovec 500 Kn
 2. ANKICA PAVLOVIĆ Glavna 55, Goranec 200 Kn
 3. ANTE OLUJIĆ A. Šenoe 21, Vugrovec 500 Kn

Svim darovateljima iskreno hvala!


Sakramenat krštenja primio je:

STIPE ŠOLAJA četvrto dijete Elvisa i Martine r. Leko iz Dobrodola

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju svoje djece!


Ovih dana napustili su nas:

ANA VUGER r. Vukas iz Vugrovca u 88. godini.

MARIO MRAKOVČIĆ iz Vugrovca u 52. godini.

Dobri Bože uvedi ih u svoje vječne stanove!


Ti koji živiš usred svijeta, koji si tek jedan od građana, s dodiru s ljudima, o kojim a se misli da su dobri ili zli…moraš osjećati neprestanu želju da im prenosiš radost koju ti osjećaš zbog činjenice da si kršćanin.

 Sv. Josemaria Escriva


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 29. III. – 4. IV. 2021.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + JOZO i ANICA Grlić, FRANJO i KATA Kuntić, STJEPAN god. i obit. Pavlović, KATICA i STJEPAN Rožić, MARICA, STJEPAN, ANA i DANIJEL Pavlović, DRAGA i MATO Poljak, ANA Vuger
 • SRI.
  – u 18.00 sati + ŠIME Torbarina
 • ČET.
  – u 18.00 sati – MISA VEČERE GOSPODNJE
 • PET.
  – u 18.00 sati – OBREDI VELIKOG PETKA
 • SUB.
  – u 20.00 sati – USKRSNO BDIJENJE
 • NED.
  – u 7.00 sati – Nakana blagoslov jela
  – u 9.00 sati – Nakana
  – u 11.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 28. ožujka 2021.

Jučer smo imali radne akcije, dečki Darko Židak, Krešimir Mikulčić, Antonio Uvalić, sused Rajko Barišić i Dubravko nastavili su čišćenje brega ispod sv. Mihalja, Kristina Mikulčić i Marica Hrenović očistile su kupaonice na katu, a Mira Pukšec i Ana Zukan očistiše našu novu crkvu u podrumu župnog dvora. Za to vrijeme vrijedna domaćica Dragica i Stipa nam pripremiše roštilj. Svima iskreno hvala!

U utorak i u srijedu mogućnost ispovijedi prije i poslije svete mise

U srijedu ispovijed za naše Krizmanike od 15.30 sati.

U srijedu iza svete mise susret sa roditeljima naših KRIZMANIKA.

Pred nama je VELIKI SVETI TJEDAN.

Na VELIKI ČETVRTAK slavimo ustanovljenje svete EUHARISTIJE, a poslije mise je klanjanje pred PRESVETIM.

Na VELIKI PETAK zapovijedani post i nemrs.

Na Veliki Petak započinjemo DEVETNICU MILOSRDNOM ISUSU.

Na Veliki Petak darovi idu za Kristov grob u Svetoj Zemlji.

Na Veliku Subotu ponesite svoje svijeće, možete ih nabaviti i u sakristiji.

Na Veliku Subotu blagoslov jela pod šatorom u 15.30 sati.

Blagoslov jela bit će i na Uskrs iza svetih misa.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, Župni listić…

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 350