Župni listić 860

godište XVII. broj 31(860) − 15. kolovoza 2021. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-860.PDF

UZNESENJE BLAŽENE DJEVICE MARIJE (Lk 1,39-56)

U one dane usta Marija i pohiti u Gorje, u grad Judin. Uđe u Zaharijinu kuću i pozdravi Elizabetu. Čim Elizabeta začu Marijin pozdrav, zaigra joj čedo u utrobi. I napuni se Elizabeta Duha Svetoga i povika iz svega glasa:

„Blagoslovljena ti među ženama i blagoslovljen plod utrobe tvoje! Ta otkuda meni da mi dođe majka Gospodina mojega? Gledaj samo! Tek što mi do ušiju doprije glas pozdrava tvojega, zaigra mi od radosti čedo u utrobi. Blažena ti što povjerova da će se ispuniti što ti je rečeno od Gospodina!“

Tada Marija reče:
„Veliča duša moja Gospodina, klikće duh moj u Bogu, mome spasitelju, što pogleda na neznatnost službenice svoje: odsad će me, evo, svi naraštaji zvati blaženom. Jer velika mi djela učini Svesilni, sveto je ime njegovo! Od koljena do koljena dobrota je njegova nad onima što se njega boje. Iskaza snagu mišice svoje, rasprši oholice umišljene. Silne zbaci s prijestolja, a uzvisi neznatne. Gladne napuni dobrima, a bogate otpusti prazne. Prihvati Izraela, slugu svoga, kako obeća ocima našim: spomenuti se dobrote svoje prema Abrahamu i potomstvu njegovu dovijeka.“

Marija osta s Elizabetom oko tri mjeseca, a onda se vrati kući.


NEMOJ PRESTATI “PEĆI PALAČINKE”!

U subotnje jutro šestogodišnji Filip odlučio je ispeći palačinke za svoje roditelje. Pronašao je u kuhinji najveću posudu za miješanje i kuhaču, popeo se na stolac i otvorio ormarić te izvadio posudu s brašnom i malo prosuo po podu. Svojim je ručicama pokušao staviti brašno u posudu za miješanje, dodavao je mlijeko, malo šećera, ostavljajući brašnasti trag za sobom koji je već sada imao i otiske šapa kućnog mačka. Filip je bio sav posut brašnom i postajao sve uzrujaniji. Želio je da ovo bude nešto dobro za mamu i tatu, ali postajalo je sve gore. Nije znao što napraviti nakon toga, sve to staviti u pećnicu ili na štednjak (i nije znao kako upaliti štednjak!). Vidjevši vlastitog mačka kako liže smjesu iz posude, pokušavajući ga odgurnuti, prevrnuo je karton s jajima na pod. Očajnički je pokušavao počistiti veliki nered koji je nastao, ali se poskliznuo na jaja i uprljao svoju bijelu pidžamu.

Tada je uočio tatu kako stoji na vratima. Krokodilske suze potekle su iz njegovih očiju. Sve što je on želio bilo je: napraviti nešto dobro, ali nastao je grozan nered. Bio je uvjeren da sada slijedi kazna, možda čak i packe. No, tata ga je samo gledao. Krenuo je prema njemu kroz sav nered u kuhinji, primio ga u svoje ruke, zagrlio ga, čak zaprljao i vlastitu pidžamu.

Takav je i Bog s nama. Mi pokušamo napraviti nešto dobro u životu, ali nastane opći nered. Ljubav nam postane klizava, povrijedimo prijatelja ili nas vlastiti posao izluđuje, ili nas, jednostavno, zdravlje napusti. Ponekad samo ostanemo uplakani jer ne možemo napraviti ništa drugo. Tada nas Bog podiže u svoje ruke i voli nas i oprašta nam. No, samo zato što smo mi u stanju napraviti veliki nered, to ne znači da trebamo prestati “peći palačinke”, za Boga ili za ostale. Prije ili kasnije već ćemo uspjeti! Nemoj prestati “peći palačinke”! Nastavi voljeti!


 Nema razloga zašto bismo mi trebali željeti da svi hoda­ju našim putom.

 Sv. Terezija Avilska


DAROVI ZA CRKVU

 1. Obitelj GOLUB A. Šenoe 56, Vugrovec 600 Kn
 2. Obitelj OLUJIĆ A. Šenoe 21, Vugrovec 500 Kn
 3. STJEPAN PUĐAK Zlatarska 53, M. Polje 100 Kn
 4. IVAN FIOLIĆ Šimunčevečka 55, Šimunčevec 200 Kn
 5. PAVO KRIŽANAC Vugrovečka 46, G.Vugrovec 200 Kn
 6. KREŠIMIR ŠKRLJUG Paruževinska 69, Paruževina 500 Kn

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


Ovih dana napustio nas je:

SLAVKO VRBAN iz Đurđekovca u 80. godini

Dobri Bože primi ga u svoje Nebeske dvore!


NARAVOUČENIJE!

Stari pas ovčar jurio je zečeve po šumi dok nije zabasao duboko u nju i shvatio da se izgubio… Našao se pored gomile nekih kostiju kada je začuo korake divlje životinje… Bio je to leopard koji mu se polako približavao… – Šta ću sad, – mislio je u sebi… i onda je brzo dohvatio one kosti koje su stajale kraj njega da bi trenutak prije nego što ga je leopard opazio, i reče naglas: – Baš je ukusan ovaj leopard, da mi je da nađem još jednog. Čuvši to, leopard je ustuknuo i povukao se preplašen u šumu. Međutim, sve je to gledao jedan majmun sa grane, koji odmah krene cinkati starog psa leopardu… Skoči sa drveta i požuri do leopardu da mu kaže za prevaru… Vidjevši kako majmun žuri nekamo stari pas posumnja u njegove namjere i počne ga pratiti… Vidio je kako majmun objašnjava leopardu o čemu je riječ dok je leopard ljuto režao zbog načina na koji je nasamaren… I naravno, krene u osvetu… Stari pas, vidjevši da leopard opet kreće u njegovom pravcu, samo se okrene i mirno sjedne osluškujući svaki leopardov korak… Kada mu se već dovoljno primakao da ga može čuti, stari pas, leđima okrenut leopardu, više za sebe reče: – Ama gdje li je taj majmun već jednom, poslao sam ga još prije sat vremena da mi nabavi leoparda i još ga nema…

Naravoučenije I: Ne kvači se sa starim psima, znanje i mudrost se stiču godinama…

Naravoučenije II: Što god napravili, uvijek će se naći neki majmun u okolini koji cinka…


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 16. VIII. – 22. VIII. 2021.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + obit. Koši, Brkić, Faust, Jakobović, Lovrić i dvije nakane, STJEPAN Dutković god, MIJO, MARICA, VINKO, BARA i FRANJO Dutković, MIRO Ćurić, obit. Pekčec i Šebek, obit. Puđak, Sokač, Trupeljak, Škanić i Žunec, STJEPAN i JAGICA Šturman, JAKOB i TEREZA Facković, DRAGICA Pregorec
 • SRI.
 • ČET.
 • PET.
 • SUB.
 • NED.
  – u 9.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 15. kolovoza 2021.

Svima onima koji ovih dana kreću na godišnji odmor želim lijepo i ugodno vrijeme i da se dobro odmore i napune baterije za nove radne pobjede, a onima koji za sada ostaju neka Gospodin daruje strpljenja do njihovog godišnjeg odmora.

Kroz srpanj i kolovoz sveta misa nedjeljom u 9.00 sati.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, naš Listić…

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 250