Župni listić 862

godište XVII. broj 33(862) − 29. kolovoza 2021. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-862.PDF

XXII. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Mk 7,1-8.14-15,21-23)

U ono vrijeme: Skupe se oko Isusa farizeji i neki od pismoznanaca koji dođoše iz Jeruzalema. I opaze da neki njegovi učenici jedu kruh nečistih, to jest neopranih ruku. A farizeji i svi Židovi ne jedu ako prije temeljito ne operu ruke; drže se predaje starih. Niti s trga što jedu ako prije ne operu. Mnogo toga još ima što zbog predaje drže: pranje čaša, vrčeva i lonaca. Zato farizeji i pismoznanci upitaju Isusa: “Zašto tvoji učenici ne postupaju po predaji starih, nego nečistih ruku blaguju?” A on im reče: “Dobro prorokova Izaija o vama, licemjeri, kad napisa: ‘Ovaj me narod usnama časti, a srce mu je daleko od mene. Uzalud me štuju naučavajući nauke – uredbe ljudske’. Napustili ste zapovijed Božju, a držite se predaje ljudske.” Tada ponovno dozove mnoštvo i stane govoriti: “Poslušajte me svi i razumijte! Ništa što izvana ulazi u čovjeka ne može ga onečistiti, nego što iz čovjeka izlazi – to ga onečišćuje. Ta iznutra, iz srca čovječjega, izlaze zle namisli, bludništva, krađe, ubojstva, preljubi, lakomstva, opakosti, prijevara, razuzdanost, zlo oko, psovka, uznositost, bezumlje. Sva ta zla iznutra izlaze i onečišćuju čovjeka.”

Komentar:

Naši izvanjski čini vjere, možda i javno očitovani, mogu biti maska ili prijevara. Potrebno je u iskrenosti zapitati se kako je moguće da je naše društvo, koje ćemo nazvati kršćanskim, toliko zahvaćeno korupcijom, mitom, prijevarama i ubijanju nedužnih? Zar je ruke lako “oprati” tek nekim javnim činom vjere? Nije li i danas lako zavrijediti onaj kritički Isusov sud: “Ovaj me narod samo usnama časti, a srce mu je daleko od mene.” I danas će nam Isus reći: Gdje je tvoje blago, ondje će biti i tvoje srce. Gdje su tvoje misli, tvoje želje, tvoji planovi? Nisu li daleko od mene?


CIJENIMO RAD SVOGA BLIŽNJEGA!

“Muž je došao doma sa posla i pronašao troje svoje djece vani na dvorištu, još u pidžamama, sva blatna a prazne kutije hrane i omota čokolade razbacane su po cijelom travnjaku.

Vrata ženinog auta su bila otvorena, ulazna vrata kuće također a nigdje nije bilo ni njihovog psa. Ušavši u kuću pronašao je još veći nered. Lampa je bila srušena a tepih zgužvan pored jednog zida. Televizor je radio na najglasnije u dnevnoj sobi, a soba je bila zatrpana raznim igračkama. U kuhinji sudoper je bio nakrcan prljavim suđem, hrana je bila razbacana po stolu i podu, vrata frižidera otvorena, na podu je bilo razbijenog stakla, u sredini kuhinje nalazila se hrpa pijeska.

Brzo je krenuo na kat preskačući preko hrpa igračaka i odjeće. Tražio je ženu sav zabrinut; možda je bolesna ili joj se nešto dogodilo. Iz kupaonice je tekao mali potočić. Zavirio je unutra i vidio hrpe mokrih ručnika, voda je tekla iz lavaboa, a u kadi je bila prljava voda prepuna pjene. Kilometri toaletnog papira bili su razvučeni cijelom kupaonicom. Požurio je u spavaću sobu i tamo je našao ženu u pidžami kako čita knjigu.

 Pogledala ga je, nasmijala mu se i pitala ga kako mu je bilo na poslu. Gledajući je u nevjerici pitao ju je:

 “Što se ovdje dogodilo danas??”

 Ona se opet nasmijala i rekla:

 “Znaš kada svaki dan dođeš živčan sa posla i izdereš se na mene, od čega si umorna?! Što si radila po cijeli dan?!”

 On kaže: “Znam!” “E pa danas to nisam radila!” kaže ona i nastavi čitati.

POANTA: Cijenimo jedni druge!


Ne osuđuj čak ni očima, jer su one često prevarene.

 Sv. Ivan Klimaks (†649.)


DAROVI ZA CRKVU

 1. Mira i Franjo Bolčević Odv. Bolčevići 13, Kučilovina 500 Kn
 2. ZORAN GAVRIĆ Svetomatejska 8a, Dobrodol 300 Kn

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


Sakramenat svetog krštenja primili su:

LEONA ŠIPEK treće dijete Peta i Štefice r. Fiolić iz Dobrodola

TEODOR ČORAK prvo dijete Dane Čorak iz Prekvršja

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju djece!


Ovih dana napustila nas je:

JAGICA FIŠTER r. Gračak iz Kučanca u 86. godini.

Dobri Bože primi ju među svete i izabrane svoje!


Deset stvari koje možemo naučiti od svetog Augustina

 1. Da bi se smirio u Bogu, moraš ponekad biti i nemiran, moraš tražiti.
 2. Puno čitaj. Knjige daju odgovore na mnoga pitanja.
 3. Ako već čitaš, ne zaboravi Bibliju. U njoj ti jedna rečenica može promijeniti život.
 4. Nikad ne preziri ateiste, heretike ili ljude koji su odlutali. Možda se u njima krije budući svetac i crkveni naučitelj.
 5. Koliko god daleko odlutao, sjeti se da je tvoja mama uvijek uz tebe.
 6. Neka ti Bog bude snaga, a ne snaga bog.
 7. Kad iskusiš snagu i dar Milosti, shvatit ćeš domet vlastitih sila.
 8. Njeguj dar prijateljstva. Tek kad ti prijatelj ode, znat ćeš koliko je važan.
 9. Idi redovito na svetu misu. Jedino tamo možeš sve fragmente uobličiti u lijepu cjelinu.
 10. Uvijek slušaj propovijed, čak i kad biskup propovijeda.

RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 30. VIII. – 5. IX. 2021.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + LUKA, JULČA i obit. Vuger i Kereš, SLAVKO Vrban, RUŽICA i obit. Vuger, VID i MARIJA Galović, FRANJO Šimunjak i BARA Vukas, FRANJO Sedinić, STJEPAN i obit. Domenkuš
 • SRI.
  – u 18.00 sati + JAGICA Fišter
 • ČET.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • PET.
  – u 18.00 sati – Nakana Molitvenih vjenčića
 • SUB.
  – u 18.00 sati – Vjenčanje
 • NED.
  – u 9.00 sati + RUŽICA god., IVAN, FRANCEK Vuger, obit.Vuger, Matuš, Ferenčić, nakana, BOŽICA Galović, MIHAE Pijetlović, IVAN Šetinc god., IGOR Marjanović, obit. Pijetlović i Gregurec, obit. Pekčec Šebek, JAGICA Fišter
  – u 11.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 29. kolovoza 2021.

Od slijedeće nedjelje mise i u 9.00 i u 11.00 sati.

Slijedeće nedjelje s nama će biti misionar u Gani don Ivan Stojanović.
Imat ćemo kutiju za prikupljanje darove za potrebe misionara.

Na Prvi petak ispovijed sat vremena prije svete mise, a nakon mise klanjanje pred PRESVETIM.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, naš Listić…

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 250