Zapovijed ljubavi

Župni listić 871

godište XVII. broj 42(871) − 31. listopada 2021. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-871.PDF

XXXI. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU(Mk 12,28-34)

U ono vrijeme: Pristupi Isusu jedan od pismoznanaca i upita ga: “Koja je zapovijed prva od sviju?” Isus odgovori: “Prva je: Slušaj, Izraele! Gospodin Bog naš Gospodin je jedini. Zato ljubi Gospodina Boga svojega iz svega srca svojega i iz sve duše svoje, i iz svega uma svoga, i iz sve snage svoje!” “Druga je: Ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga. Nema druge zapovijedi veće od tih.” Nato će mu pismoznanac: “Dobro, učitelju! Po istini si kazao: On je jedini, nema drugoga osim njega. Njega ljubiti iz svega srca, iz svega razuma i iz sve snage i ljubiti bližnjega kao sebe samoga – više je nego sve paljenice i žrtve.” Kad Isus vidje kako je pametno odgovorio, reče mu: “Nisi daleko od kraljevstva Božjega!” I nitko se više nije usuđivao pitati ga.

Komentar:

Bože moj! Tako često se pitam: ljubim li ja Tebe istinski, svim srcem, svom dušom, svim umom, svom snagom? Jesi li Ti u mojim mislima, u mojim nakanama? Daj da u moje srce uđe ta tajna! Rekao si starima da to moraju imati neprestano pred očima, na čelu, na rukama, na dovratnicima. Htio si da svatko tko susretne Tvoga učenika odmah primijeti u njegovim očima i njegovom ponašanju: ovaj ljubi Gospodina svim srcem, dušom, umom, snagom…
A tko na meni to vidi? Kako bi lijepo bilo da se u mom ponašanju vidi: Ovaj ljubi Gospodina. Ovaj Božji čovjek živi potpuno predanje svome Učitelju..


NA TRI PUCAM – ZANIMLJIVA PRIČA O PRAZNOVJERJU

Billa Blackwoda je njegov znanac ponovo pozvao u svoju vilu u Hudsonu. Tako se jedne nedjeljne večeri našao na njegovu posjedu gdje je naišao na mnoštvo gostiju. Ne valja lagati da se na takvom skupu pila samo limunada. Potkraj susreta pristupi Billu kućedomaćin. “Siromašni moj Bille, morat ću te noćas na žalost smjestiti u sobu duhova. Sve druge su već popunjene.” “Dobro”, reče mirno Bill. “Bit će mi zadovoljstvo.” “Gospodine Blackwod” poviču neke gospođe začuđene. “Zar vas nije ni malo strah? Valjda znate da je tamo prije trideset godina umrla žena koja si je oduzela život…

I zna se da još nitko nije nakon toga u toj sobi želio spavati?”

”– Što je u tome posebno? Iz sobe se pruža divan pogled. Laku noć”, poštovane dame.

Četvrt sata nakon toga Bill je već ležao u pidžami na krevetu te glasovite sobe. Za svaki slučaj, na noćni ormarić je stavio pištolj, a ostavio je i upaljeno prigušeno svjetlo iznad glave.

Prije no što je zaspao, opazi pet malih crnih prstiju kako se polako miču pri dnu kreveta…otvori oči, zatvori ih ponovno i opet otvori…

Ali pet malih crnih prstiju još je uvijek bilo tu… odjednom se broj prstiju poveća na deset. To ga ipak malo iznenadi.

“Ostavite se takvih glupih šala” – reče Bill – “Pokažite se ili pucam.”

I sasvim hladnokrvno i svjesno posegne za svojim pištoljem. Male se ruke pomaknu gotovo moleći, ali nikakvo se lice nije pokazalo. “Neću više ponavljati” – reče Bill – “Na tri pucam.”

I pažljivo poče nišaniti. Male se ruke kao ukrute, nisu se više micale.

“Ustanite ili pucam!” – poviče Bill. Deset je prstiju počelo malo podrhtavati… “Jedan”, poviče Bill “dva, tri” i potegne obarač.

Od tada Bill šepa na lijevu nogu.


STRAH (OD SMRTI) – KRATKA PRIČA

Putovala kuga u Damask i u pustinji prestigla karavanu.

“Kamo se tako žuriš” – upita vodič.

“U Damask, uzet ću 1.000 života.”

Na povratku je opet prošla pored karavane i vodič joj reče:

“Pa uzela si 5.000 života.”

“Ne, ja sam uzela moju tisuću, a ostale vjerojatno strah.”


DAROVI ZA CRKVU

 1. MILKA POPOVIĆ Vugrovečćka 111, Dobrodol 400 Kn
 2. KATICA JAKŠIĆ Vugrovečkaodv. 2, Dobrodol 200 Kn
 3. BRANKO TOKIĆ Vukosava 3, G.Vugrovec 200 Kn
 4. Jadranka i Branko Lisić Zlatarska 83, M. Polje 600 Kn

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


Sakramenat svetog krštenja primili su:

PETRA TOMIĆ prvo dijete Tomislava i Ivane r. Pavličić  iz Dobrodola

LEJLA KOVAČ prvo dijete Beate Kovač iz Šimunčevca

PETRA ĆIBARIĆ prvo dijete Sebastijana i Beate Kovač iz Šimunčevca

RAFAEL ĆIBARIĆ drugo dijete Sebastijana i Beate Kovač iz Šimunčevca

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju djece!


NAJSRETNIJI NA SVIJETU!

Vrana je živjela u šumi i bila je potpuno zadovoljna svojim životom. Jednog dana ugleda labuda. “Ovaj labud je tako lijep i bijel”, pomisli ona, “a ja sam crna”. “Ti si sigurno najsretnija ptica na svijetu.” reče mu. “I ja sam tako mislio dok nisam vidio papigu” – odgovori labud – “ona ima dvije boje i stvarno je prelijepa. Mislim da je papiga najsretnija ptica ikad stvorena”. Vrana nađe papigu koja joj je objasnila: “Ja sam živjela vrlo sretnim životom dok nisam ugledala pauna. Ja imam samo dvije boje dok paun ima mnogo boja”. Vrana posjeti pauna u zoološkom vrtu i vidje tisuće ljudi koji se skupljaju i dive njegovoj ljepoti. Kada su ljudi otišli, vrana se približi paunu. “Dragi paune” – reče – “ti si tako predivan. Svakog dana tisuće ljudi te dolaze vidjeti. Kad mene vide, odmah me tjeraju od sebe. Ja mislim da si ti najsretnija ptica na svijetu”. Paun odgovori: “Ja sam uvijek mislio da sam najljepša i najsretnija ptica na svijetu. Ali zbog moje ljepote sam zarobljen u zoološkom. Promatrao sam zoološki vrt puno puta i primijetio da je vrana jedina ptica koja nije u kavezu. Tako da već neko vrijeme razmišljam o tome kako bih bio sretan da sam vrana jer bih mogao letjeti gdje želim!”


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 1. XI. – 7. XI. 2021.

 • PON.
  – u 10.00 sati – Kod sv. MIHALJA zajednička
  – u 15.00 sati – Na MARKOVU POLJU
 • UTO.
  – u 10.00 sati – Kod sv. MIHALJA zajednička
 • SRI.
  – u 18.00 sati + IVO i DARA god. Vuksanović, na čast sv. Franje Ksaverskog
 • ČET.
  – u 18.00 sati + DRAGICA i STIPE Begović, KARLO i MIRKO Belušić i DRAGUTIN Škreblin
 • PET.
  – u 18.00 sati – Nakana Molitvenih vjenčića
 • SUB.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • NED.
  – u 9.00 sati + STJEPAN god. i obit. Hrenović, LOVRO, BARA i obit. Vuger, obit. Prusec i Kereš, za Duše u čistilištu, MATO god. Debeljak
  – u 11.00 sati – Župna
  – u 16.00 sati – U GORANCU

OBAVIJESTI – 31. listopada 2021.

Na SVI SVETE sveta misa kod sv. Mihalja u 10.00 sati i na groblju Markovo Polje u 15.00 sati. Na Markovom Polju svetu misu predvodi dr. Ivan Šaško zagrebački pomoćni biskup.

Na DUŠNI DAN sveta misa u 10.00 sati kod sv. Mihalja.

Na PRVI PETAK sat prije svete mise mogućnost Ispovijedi, a nakon svete mise klanjanje pred PRESVETIM.

Vjeronauk za PRVOPRIČESNIKE i KRIZMANIKE ovaj tjedan neće biti.
Nedjeljom PRVOPRIČESNICI sveta misa u 9.00 sati, a KRIZMANICI u 11.00 sati.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, MAK, naš Listić…
Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 300