Kristov sud

Župni listić 873

godište XVII. broj 44(873) − 14. studenoga 2021. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-873.PDF

XXXIII. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Mk 13,24-32)

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: “U one dane, nakon velike nevolje, sunce će pomrčati i mjesec neće više svjetljeti, a zvijezde će s neba padati i sile će se nebeske poljuljati. Tada će ugledati Sina Čovječjega gdje dolazi na oblacima s velikom moći i slavom. I razaslat će anđele i sabrati svoje izabranike s četiri vjetra, s kraja zemlje do na kraj neba.”
“A od smokve se naučite prispodobi! Kad joj grana već omekša i lišće potjera, znajte: ljeto je blizu. Tako i vi kad vidite da se to zbiva, znajte: blizu je, na vratima! Zaista, kažem vam, ne, neće uminuti naraštaj ovaj dok se sve to ne zbude. Nebo će i zemlja uminuti, ali riječi moje ne, neće uminuti. A o onom danu i času nitko ne zna, pa ni anđeli na nebu, ni Sin, nego samo Otac.”

Komentar:

Svatko od nas poznaje zlatne uzlete i niske padove. No, čovjek današnjice – a teško se oteti tom dojmu – živi kao da nikada neće umrijeti. A zapravo, smrt pojedinog čovjeka kao i uminuće cjelokupne materije sigurna je činjenica koja će se svakako dogoditi.
Oko Isusa svi se dive krasnoj građevini hrama, koji predstavlja stanoviti simbol ponosa. Ipak od njega će uskoro ostati samo – zid plača.


PRIČA O MALOM TONIJU

U nekom gradiću na rubu šume živio je mali Toni. On nije bio kao druga djeca, bio je veoma zločest. Nije slušao nikoga, ni brata, ni baku, ni mamu ni tatu i zato je nastala tama. Što je Toni bio zločestiji bivalo je sve više tame na svijetu. Kad je Toni rekao baki neću sunce je počelo slabije sjati. Sunce je još više potamnilo kad je rekao i tati neću. A kad je Toni rekao i mami neću sunce je potpuno prestalo sjati. Kada bi se Toni pojavio u gradu, u gradu je bivalo tamno. Videći tamu u Tonijevu srcu ljudi su Tonija istjerali iz grada i on je otišao u šumu – sam. Ali i tamo je donio tamu – mrak. U šumi su ptice prestale pjevati, stabla su u tami žalosno šaptala jedno drugom: “Što se to događa, zašto je u šumi nastala tama?” Toni je pokušao hodati šumom ali zbog velike tame nije mogao. Bilo je mračno kao u rogu. Ništa nije vidio, spoticao se o kamenje, posrtao i padao, razbio je koljena. Ustao je, teturajući krenuo dalje, napravio par koraka i bum…udario je u stablo koje zbog velike tame nije vidio… razbio je glavu. Sjeo je na zemlju i počeo plakati. Bio je gladan i umoran i sam u tamnoj šumi. Plakao je Toni. Bilo ga je strah. On je sam u mračnoj šumi. Onda se sjetio svoje dobre mame, koja ga voli i koja mu je govorila da se popravi. Ali mama je daleko. Sjetio se Toni, da je mama govorila kako mu uvijek može pomoći Isus – Bog koji ga neizmjerno voli. I čim je Toni pomislio na Isusa pogledao je u nebo i gle upalila se jedna zvjezdica na nebu. Toni je vidio tu zvjezdicu, vidio je njeno svjetlo i bio je sretan. Promucao je molitvu: “O Isuse, želio bih biti bolji.” U tom trenutku upalila se druga zvjezdica na nebu. I bilo je više svjetla. Videći to, Toni usklikne: “Isuse, pomozi mi da se popravim, i da budem bolji.” Tada se upalila još jedna, 2, 3, 4… još puno zvjezdica na nebu. A pojavio se i kralj zvijezda, mjesec, i pozdravio Tonija. I bilo je puno više svjetla.

Videći to Toni je shvatio kako je puno ljepše biti u svjetlu – dobroti, nego u tami – zlu. A sada je Toni znao da mu svjetlo može dati samo dobri Bog – Isus, i Toni usklikne: “Isuse, budi mi prijatelj! Daj da budem Tvoj!” Na ovu molitvu pojavilo se sunce i obasjalo šumu. Stabla su bila sretna na povjetarcu, a ptice su zapjevale svoju radosnu pjesmu još puno ljepše nego prije. Nebo i zemlja bili su radosni, a mali Toni primivši Isusa u srce za prijatelja dobio je u srcu svjetlo. Isus, prijatelj malog Tonija istjerao je iz Tonijeva srca tamu. I tako srcem punim svjetla vratio se Toni i svugdje je nosio svjetlo, ljubav, dobrotu, prijateljstvo…Isus je prijatelj malom Toniju; Isus je prijatelj svoj djeci. Isus je i tebi prijatelj. On želi da i ti budeš njegov prijatelj i da svima donosiš svjetlo, u obitelj, u razred, u grad, u školu…

Budite male Isusove zvjezdice i svijetlite dobrotom. Nosite dobrotu svima. Nosite Isusa svima i onda će svi biti sretni.


DAROVI ZA CRKVU

 1. MILKA KUNTIĆ Domjanićeva 16, Vugrovec 200 Kn
 2. Obitelj VRNOVIĆ Prigorska 83D, Prekvršje 500 Kn

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


Sakramenat svetog krštenja primila je:

TATJANA KIŠUR treće dijete Zdravka i Ljilane r. Trtenjak iz Prekvršja

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju djece!


Ovih dana napustila nas je:

MIRICA FIŠTER r. Galović iz Vugrovca u 82. godini.

Dobri Bože uvedi ju u vječnu Domovinu!


PRIMIJENI DANAŠNJE EVANĐELJE U SVOJOJ OBITELJI!

U stara vremena se držalo da bi čovjek manje griješio kad bi stalno mislio na svoj kraj i kako mu je jednom položiti račun pred Boga o svom životu. Kao podsjetnik na tu misao, u redovničkim zajednicama znali su izložiti ljudsku lubanju na pogled svima, obično u blagovaonici, s nakanom da dok hrane svoje tijelo imaju predodžbu gdje će svi napori oko materijalnog boljitka završiti, kao poticaj na izgrađivanje duhovnih krjeposti.

Takva aktivnost s lubanjama više nije primjerena našem suvremenom senzibilitetu, ali ona s dušicama jest. Dušice su maleni komadići fitilja smješteni obično u limeni okvir u obliku križa, koji se oko Dušnog dana, ili oko godišnjice smrti drage osobe stavljao upaljen na sloj jestivog ulja u čašu s vodom. Tako upaljeno svjetlašce svjetlilo bi u domu kao podsjetnik na našu vjeru u uskrsnuće, i kao podsjetnik da molimo za tu konkretnu osobu da to uskrsnuće i doživi.

Budući da ćemo na kraju života biti suđeni po ljubavi, iskoristimo ovaj evanđeoski tekst koji govori o svršetku vremena kao poticaj na ljubav prema onima koji su već doživjeli svoj zemaljski kraj. Zapalimo kroz sljedeći tjedan dušice za naše pokojne, posebno za žrtve Vukovara i neka nas ljubav prema njima oplemenjuje i pripravlja i na naš kraj.


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 15. XI. – 21. XI. 2021.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + obit. Koši, Brkić, Faust, Jakopović, Lovrić i dvije nakane, MARICA i STJEPAN Popović, IVAN Greguranić, KATA i FRANJO Kuntić, RUŽA i FRANJO Pregorec
 • SRI.
  – u 18.00 sati + KRUNO Kašić god.
 • ČET.
  – u 18.00 sati + JAKOB Križanac i za žrtve VUKOVARA
 • PET.
  – u 18.00 sati + Za poginule hrvatske branitelje RENATO Pavlinec, GERI Stonhaus, DARKO i DARIO Sever, KREŠO Marković, SLAVKO Pongrac, DUBRAVKO Dubravec
 • SUB.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • NED.
  – u 9.00 sati + MARICA, IVAN i obit. Gračak, MARICA, MATO i obit. Trempetić, MARICA Gašparec.
  – u 11.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 14. studenoga 2021.

U četvrtak slavimo žrtve VUKOVARA pa za njih zapalimo svijeće, koje možete nabaviti i ovdje.

Vjeronauk za PRVOPRIČESNIKE i KRIZMANIKE po rasporedu.

Nedjeljom PRVOPRIČESNICI sveta misa u 9.00 sati, a KRIZMANICI u 11.00 sati.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, MAK, naš Listić…

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 300