napune se gnjevom

Župni listić 884

godište XVIII. broj 5(884) − 30. siječnja 2022. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-884.PDF

IV. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Lk 4,21-30)

U ono vrijeme: Isus progovori u sinagogi: “Danas se ispunilo Pismo što vam još odzvanja u ušima.” I svi su mu povlađivali i divili se milini riječi koja su tekla iz njegovih usta. Govorahu: “Nije li ovo sin Josipov?” A on im reče: “Zacijelo ćete mi reći onu prispodobu: Liječniče, izliječi sam sebe! Što smo čuli da se dogodilo u Kafarnaumu, učini i ovdje, u svom zavičaju.” I nastavi: “Zaista, kažem vam, nijedan prorok nije dobro došao u svom zavičaju. Uistinu, kažem vam, mnogo bijaše udovica u Izraelu u dane Ilijine kad se na tri godine i šest mjeseci zatvorilo nebo pa zavlada velika glad po svoj zemlji. I ni k jednoj od njih nije bio poslan Ilija doli k ženi udovici u Sarfati Sidonskoj. I mnogo bijaše gubavaca u Izraelu za proroka Elizeja I nijedan se od njih ne očisti doli Naaman Sirac..” Čuvši to, svi se u sinagogi napune gnjevom, ustanu, izbace ga iz grada i odvedu na rub brijega na kojem je izgrađen njihov grad da ga strmoglave. No on prođe između njih i ode.

Komentar:

Prorok nije dobro došao u svom zavičaju. Nisu voljni čuti riječ, čuti istinu. Isus je za njih sin tesara, dijete iz obrtničke obitelji. Čude se kako lijepo govori, ali nisu spremni poslušati što govori. Isus je napustio Nazaret. Zvat će ga Nazarećaninom, ali od ovoga trenutka njegov grad više neće biti Nazaret nego Kafarnaum.


LJUBAV SE DARUJE ILI NIJE LJUBAV

Kad se u obiteljskim odnosima pojave računi, to je jako loš znak…

Jedne večeri, dok je majka pripremala večeru, uđe u kuhinju njezin jedanaestogodišnji sinčić s papirom u ruci. Držao se ozbiljno kad joj je predao papir u ruke koji je mama, nakon što je obrisala ruke u pregaču, pažljivo pročitala:

„Za pokošenu travu ispred kuće: 50 kuna
Za pospremanje sobe: 20 kuna
Za odlazak u trgovinu: 20 kuna
Za čuvanje sestre (tri poslijepodneva): 30 kuna
Za dvije odlične ocjene u školi: 10 kuna
Za iznošenje smeća svake večeri: 7 kuna
Ukupno: 137 kuna“

Majka je nježno pogledala sina. Nasmiješila se, uzela olovku i na poleđini istog papira napisala:

„Za to što sam te 9 mjeseci nosila pod srcem: 0 kuna
Za probdjevene noći kad si bio bolestan: 0 kuna
Za brojna tješenja kad si bio tužan: 0 kuna
Za bezbroj obrisanih suza: 0 kuna
Za sve doručke, ručkove, užine, večere i sendviče: 0 kuna
Ukupno: 0 kuna“

Kad je završila, predala je papir sinčiću s osmijehom na licu. Dok ga je on čitao, u očima su mu zablistale dvije krupne suze. Okrenuo je papir i ispod svog računa napisao: „Plaćeno!“ Zatim se bacio majci u zagrljaj obasipajući je poljupcima.

Kad se u obiteljskim odnosima pojave računi, to je jako loš znak. Ljubav se daruje ili nije ljubav.

 „Jednoga sparnog dana pripremio sam sladoled za svoje četvero djece, a mogli su ga kupiti zagrljajem. Odmah su stali u red od najmanjeg do najvećeg, spremni na ‘kupovinu’. Troje manjih čvrsto su me zagrlili i otišli se igrati. Kad je došao red na najstarijega, adolescenta, dva puta me zagrlio i uz smiješak rekao: „Ostatak zadrži!“

Bruno Ferrero


DAROVI ZA CRKVU

 1. VLADO VUGER Slatinska 8, Vugrovec 100 Kn
 2. ĐURĐICA CVETNIĆ Banov brijeg 39, Vurnovec 300 Kn
 3. Obitelj KORALIJA A. Šenoe 47, Vugrovec 500 Kn

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


Ovih dana napustila nas je:

BARICA VUKAS r. Sedinić iz Goranca u 86. godini.

Dobri Bože uvedi ju u svoje vječne stanove!


KAKO JE ANĐEO SIROTOM ZEMLJORADNIKU OBJASNIO VELIČINU SVETE MISE

Jednoga je hladna jutra prelazio preko snijegom prekrivenih polja na putu do crkve kada mu se učinilo da je čuo korake iza sebe…

Jedan je siroti zemljoradnik mnogo godina svojega života svakoga dana običavao ići na misu.

Jednoga je hladna jutra prelazio preko snijegom prekrivenih polja na putu do crkve kada mu se učinilo da je čuo korake iza sebe. Okrenuvši se, ugledao je svojega anđela čuvara kako nosi košaru punu prekrasnih ruža, iz kojih se širio divan miris.

“Vidiš”, rekao mu je anđeo, “ove ruže predstavljaju svaki korak koji si napravio na putu do mise, a svaka pojedina ruža predstavlja sjajnu nagradu koja te čeka na nebu.

Ali, daleko su, daleko veće zasluge koje si stekao od same mise.”

Nasljedovati Krista znači nasljedovati ga u djelovanju, to znači u svagdašnjici čovjeka biti prisutnost i djelovanje ljubavi.

 Sv. Vinko Paulski


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 31. I. – 6. II. 2022.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + ZDESLAV god. Pervan, MARICA god. i STJEPAN Plepelić, IVO i DARA Vuksanović, JASNA Petir, IVAN Capek, MARTINA i obit. Vuger, VID i MARIJA Galović, FRANJO Šimunjak i BARA Vukas, MILKA Popović
 • SRI.
  – u 18.00 sati + BLAŽ Vuksanović, BLAŽ i FRANCA Blažinović MARICA i FRANJO Vuger, IVAN Blažinović
 • ČET.
  – u 18.00 sati + RUŽICA Vuger, na čast sv. Franji Ksaverskom
 • PET.
  – u 18.00 sati – Nakana Molitvenih vjenčića
 • SUB.
  – u 18.00 sati + MILAN Bogunović
 • NED.
  – u 9.00 sati – KATA god. Ljubić, BOŽICA i obit. Vuger
  – u 11.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 30. siječnja 2022.

Nalazimo se velikoj devetnici sv. JOSIPA te je svake srijede molitva njemu na čast, za naše obitelji.

U četvrtak nakon svete je mise kratko klanjanje pred PRESVETIM i pobožnost našem župnom zaštitniku sv. Franji Ksaverskom.

Službeno je potvrđeno da će KRIZMA biti u nedjelju 1. svibnja.

Vjeronauk za KRIZMANIKE ovaj tjedan je po rasporedu i po dogovoru s vjeroučiteljem.

PRVA PRIČEST biti će u nedjelju 22. svibnja.

U subotu vjeronauk za PRVOPRIČESNIKE u 9.00 i u 10.00 sati.

Mali ZBOR ima probe pjevanja u subotu u 9.00 sati.

Možete nabaviti svijeće za SVIJEĆNICU i za blagdan Gospe Lurdske.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, naš Listić, Glasnik sv. Josipa…

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 250