Župni listić 889

godište XVII. broj 10(889) − 6. ožujka 2022. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-889.PDF

I. KORIZMENA NEDJELJA (ČISTA) Lk 4, 1-13

U ono vrijeme: Isus se, pun Duha Svetoga, vratio s Jordana, i Duh ga četrdeset dana vodio pustinjom, gdje ga je iskušavao đavao. Tih dana nije ništa jeo, te kad oni istekoše, ogladnje. A đavao mu reče: “Ako si Sin Božji, reci ovom kamenu da postan kruhom.” Isus mu odgovori: “Pisano je: Ne živi čovjek samo o kruhu.” I povede ga đavao na visoko, pokaza mu odjednom sva kraljevstva zemlje i reče mu: “Tebi ću dati svu ovu vlast i slavu njihovu jer meni je dana i komu hoću, dajem je. Ako se dakle pokloniš preda mnom, sve je tvoje.” Isus mu odgovori: “Pisano je: Klanjaj se Gospodinu, Bogu svomu, i njemu jedinomu služi!” Povede ga u Jeruzalem i postavi na vrh Hrama i reče mu: “Ako si Sin Božji, baci se odavle dolje! Ta pisano je: Anđelima će svojim zapovjediti za tebe da te čuvaju. I: Na rukama će te nositi da se gdje nogom ne spotakneš o kamen.” Odgovori mu Isus: “Rečeno je: Ne iskušavaj Gospodina, Boga svojega!” Pošto iscrpi sve kušnje, đavao se udalji od njega do druge prilike.

Komentar:

Đavao nudi vlast. Isus pak nije došao da mu služe nego da služi i život svoj dade za braću. I nama bi trebao neprestano govoriti taj Isusov odgovor: “Bogu svom se jedinome klanjaj i njemu jedinome služi!” Sve drugo može u konačnici biti poklonstvo đavlu.
Isus se ne želi razmetati svojim božanstvom. Nije mu do senzacije, teško mu je bilo kada su ljudi krivo shvaćali njegovo poslanje i razglašavali čudotvorstvo bez obraćenja. Nije sišao s križa…
Kušnje se ponavljaju, svijet se ponavlja. I mi katkad u svojim neumjesnim pustolovinama očekujemo da se Bog iskaže…


Ne gubite vrijeme na rasprave koje nemaju smisla

 Magarac je rekao tigru:
– Trava je plava.

Tigar je odgovorio:
– Trava je zelena.

Rasprava se rasplamsala i oboje su ustrajali u svome te se odlučili obratiti lavu, kralju džungle.

Prije nego što je stigao do čistine u šumi, gdje je na prijestolju sjedio lav, magarac je počeo vikati:
– Veličanstvo, je li istina da je trava plava?

Lav odgovori:
– Istina je da je trava plava.

Magarac je pojurio naprijed i nastavio:
– Tigar se ne slaže sa mnom, negira me i nervira, kaznite ga.

Kralj je tada izjavio:
– Tigar će biti kažnjen s 5 godina šutnje.

Magarac je skočio od radosti i krenuo svojim putem, zadovoljan je ponavljao:
– Trava je plava, trava je plava.

Tigar je rekao da će prihvatiti kaznu, ali je prvo pitao lava:
– Veličanstvo, zašto ste me kaznili, uostalom, trava je zelena?

Lav odgovori:– U stvarnosti je trava zelena.

Tigar je rekao:– Zašto me onda kažnjavate?

Lav odgovori:
– Nije bitno je li trava plava ili zelena. Kazna je takva jer hrabro, inteligentno stvorenje poput tebe ne smije gubiti vrijeme svađajući se s magarcem, a još za kraj dođete i gnjavite me takvim pitanjima.

Najgori gubitak vremena je rasprava s tvrdoglavim stvorenjem kojem nije stalo do istine, već samo da pobjedi vaša uvjerenja.

Zato ne gubite vrijeme na rasprave koje nemaju smisla.

Postoje ljudi koji unatoč dokazima nisu sposobni razumjeti; i drugi koji su zaslijepljeni egom, mržnjom i ogorčenjem i jedino što žele je biti u pravu čak i ako nisu u pravu.

Kad neznanje terorizira, inteligencija se povlači.

Mir i tišina vrijede više od neke nebitne prepirke.

 (Nepoznat autor)


DAROVI ZA CRKVU

 1. Obit. Drožđan odv. Sedinići 3, Đurđekovec 200 Kn
 2. ŠTEFICA ŽIVKOVIĆ Rožići 27, Goranec 200 Kn
 3. JOSIP FACKOVIĆ M Gupca 9, Kučanec 200 Kn
 4. JASNA BRKIĆ KOŠI Zlatarska 45, M. Polje 100 Kn
 5. Obitelj POLJAK odv. Poljaki 2, Prekvršje 200 Kn
 6. BOŽICA GAJŠAK odv. Sedinići 9, Đurđekovec 200 Kn

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


Ovih dana napustili su nas:

RUŽICA PAVLOVIĆ r.Pavlovićiz Goranca u 88. godini
MATO SEDINIĆ iz Goranca u 82. godini
KATICA VUGER r. Balog iz Paruževine u 80. godini
IVAN PRUSEC iz Vugrovca u 73. godini
ROBERT BEGONJA iz Đurđekovca u 50. godini
FRANJO VUGER iz Markova Polja u 88. godini
ANICA POLJAK r. Marković iz Prekvršja u 87. godini

Dobri Bože primi ih među svete i izabrane svoje!


KORIZMA JE, ŽELIŠ LI POSTITI?

Korizma je, želiš li postiti? Posti od zavisti, posti od površnosti, posti od laži, posti o kruhu i vodi. Posti od neljubaznosti. Budi susretljiv prema drugima i prema samom sebi. Posti od srditosti i moli: “Isuse blaga i ponizna srca, učini srce moje po srcu svome.” Posti od gunđanja i nezadovoljstva. Otvori oči za sve dobro koje te okružuje i raduj mu se. Posti od gorčine i budi zahvalan za ono što imaš. Posti od nestrpljenja i pretjeranih očekivanja. Prihvati ljude kakvi jesu. Posti od pustih i nepotrebnih briga. I usudi se imati povjerenja u Boga. Posti od ogovaranja i otkrij Isusa koji živi u ljudima. Posti od sebičnosti i otvori se svojoj okolini. Posti od osvetoljubivosti i pruži ruku pomirnicu. Posti od nepotrebnih riječi i saslušaj druge. Posti od želje za posjedovanjem i raduj se postojanju. Posti od oholosti i otkrij vrijednost ljudi koji te okružuju. Posti od ponavljanja pobožnih riječi i uroni u molitvu. Posti od škrtosti i otvori srce za potrebe onih koji imaju manje od tebe. Posti od zavisti i veseli se tuđoj radosti. Posti od laži, otkrij ljepotu istine jer će te ona osloboditi. Posti od nepravde i otkrij radost pravednosti. Posti od površnosti i savjesno se posveti onomu što radiš. Čini drugomu što je tebi drago da ti drugi čini. Ljubi Boga nadasve. Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe. Tada će ti Korizma donijeti ploda.


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 7. III. – 13. III. 2022.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + ROBERT Begonja sprovodna, NENAD god. VIDEK, MARTINA i VID Hrenović, obit. Škes i Đurinec, LUKA, MARICA i FRANJO Kuntić, PETAR, RUŽA i FRANJO Sedinić
 • SRI.
  – u 18.00 sati + FRANCA, MIRKO i obit. Vuger, Pukšec i Dumić
 • ČET.
  – u 18.00 sati + MIJAT Ačkar
 • PET.
  – u 18.00 sati – 20. godišnjica smrti FRANJE KUHARIĆA
 • SUB.
  – u 17.00 sati + BOŽICA Vuger
 • NED.
  – u 9.00 sati + ANICA i JOSIP Trempetić i obit. Dumić
  – u 11.00 sati – Župna
  – u 15.00 sati – Križni put od jedne do druge crkve

OBAVIJESTI – 6. ožujka 2022.

I dalje se nalazimo velikoj devetnici sv. JOSIPA, s molitvama njemu na čast, za naše obitelji.

U četvrtak iza mise je kratko klanjanje pred PRESVETIM.

Petkom je križni put u 17.20 sati, nedjeljom od jedne do druge crkve.

Vjeronauk za KRIZMANIKE ovaj tjedan po rasporedu i po dogovoru sa vjeroučiteljem.

Danas ćemo iza mise skupljati za Ukrajinu. Bože čuvaj tu zemlju!

U subotu vjeronauk za PRVOPRIČESNIKE u 9.00 i u 10.00 sati.

Mali ZBOR proba pjevanja u subotu u 9.00 sati.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, naš Listić, Glasnik sv. Josipa…

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 250