Cvjetnica 2022.

Župni listić 894

godište XVIII. broj 15(894) − 10. travnja 2022. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-894.PDF

CVJETNICA – NEDJELJA MUKE GOSPODNJE

Prije svoga svečanoga ulaska u Jeruzalem, Isus je dvojici svojih učenika dao jasne upute što trebaju činiti da bi on mogao ući u grad onako kako je bio zamislio. Trebali su poći u selo ispred njih i dovesti mu magare koje još nitko nije jahao. I oni učine tako, te dovedoše Isusu to magare na kojem je onda on ušao svečano u Jeruzalem ostvarujući proročki nagovještaj i očitujući svima svoje mesijansko poslanje.

Zanimljiva je bila uputa koju daje Gospodin, jer očekuje da mu dovedu magare koje nitko nije još zajahao, kako bi on mogao biti prvi koji će to učiniti. On time ostavlja poruku i nama do danas, kao što je ostavio nekada. Mlado nezajahano magare predstavlja novi narod Božji koji će prihvatiti njega za Mesiju i Spasitelja. Isus tim činom nagoviješta svoje spasenjsko djelovanje i poručuje da će oblikovati novi narod, neopterećen starim navikama i slobodan od starih ‘jahača’, to jest porobljivača njegova duha. Novi narod će kao mlado magare, koje se nije dalo nikome upokoriti već njemu, upoznati njegovu božansku snagu, te će osjetiti kao vlastitu čast služiti mu, a kao vlastitu nagradu ulazak u svetište života vječnoga.

Ova slika s mladim magaretom nije neprikladna ni za nas danas. Jer opasnost da se dopustimo duhovno pokoriti postoji i danas kao što je bila nekada. Na žalost i danas dopuštamo da nam sotona jaše za vratom, da nas hvata u svoj jaram, u jaram ropstva. Ne znamo se lišiti starih navika i robovanja grijehu. Draže nam je staro ropstvo, nego Božja sloboda. Poznamo batinu naših goniča i onih koji nas silom upravljaju. A kad primimo slobodu, moramo njome znati i upravljati, a ne možemo se pohvaliti da nam to baš ide. Isus nije jahač koji se služi batinom i silom, kao što se moćnici ovoga svijeta služe mrkvom i batinom, te nas tjeraju da stvorimo navike sukladne njihovim nalozima i lukavim podvalama i nepopustljivim prisilama. Kad Isus uzima magare na koje će zajahati, on mu iskazuje čast, te mu daje da primi kraljevske počasti i uzdiže ga u svoju slavu, kao što se dogodilo ovom mladom magarcu na kojem je ujahao sve do Hrama.


RASPORED SVETOG TRODNEVLJA

VAZMENO TRODNEVLJE

VELIKI ČETVRTAK
Misa Večere Gospodnje:
– spomen na Isusovu Posljednju Večeru sa svojim učenicima
Misa Večere Gospodnje biti će u 18.00 sati.

VELIKI PETAK
Obredi Velikog Petka:
– služba riječi
– klanjanje križu
– sveta Pričest
Skupljena milostinja ide za Kristov grob, tj. za potrebe “Svete zemlje”.
Obredi Velikog Petka biti će u 18.00 sati.

VELIKA SUBOTA
Vazmeno bdijenje:
– služba svjetla
– služba riječi
– krsna služba
– euharistija
Obredi Vazmenog bdijenja biti će u 20.00 sati.


DAROVI ZA CRKVU

 1. ZORAN GAVRIĆ Svetomatejska 8a, Dobrodol 300 Kn
 2. V. M. Prekvršje 200 Kn
 3. VLADO DROŽĐAN Odv. Sedinići 3, Prekvršje 200 Kn
 4. Obitelj Pekčec i Budek Prališće 1, Goranec 200 Kn
 5. STIPO HRKAČ Svetomatejska 8b, Dobrodol 200 Kn
 6. Obitelj SARAGA O. Habeka 79, Prekvršje 400 Kn
 7. KREŠIMIR ŠKRLJUG Paruževinska 69, Paruževina 500 Kn

Svim darovateljima iskreno hvala!


Kako je otac naučio svadljive sinove da moraju biti složni

Imao otac sedam sinova, sedam svađalica. Svađajući se zanemariše sav kućni posao i sve im pođe naopako.

Bilo je sebičnih i zlobnih susjeda koji su se radovali njihovom svađanju i njihovu neslogu okretali su u svoju korist.

Videći neslogu među svojom djecom, otac se strašno zabrinuo. Jednog dana skupi sinove oko sebe, pa im pokaza sedam štapova povezanih u jedan snop i reče:

“Koji od vas ovaj snop prelomi, onome ću dati deset dukata.”

Sedam sinova pokuša prelomiti snop: probali su ovako i onako, i nakon niza pokušaja svaki reče da ne može.

A otac će im na to: “Čudim se da ne možete, a štapove je sasvim lako prelomiti.”

On odveza konop kojim je snop bio vezan, štapovi se razmakoše i on gotovo bez napora slomi jedan po jedan prelomi.

Sinovi su se nasmijali: “E, to je lako! To bi moglo i malo dijete!”

Otac reče: “Evo vam, sinovi moji, slike i prilike vaše. Ne budete li zajedno, vi ste kao ovih sedam štapova koje, kao što ste sami rekli, može slomiti i malo dijete.”

 Nepoznati autor


Krist, Gospodar poniznosti, očituje Istinu samo poniznima, a skriva se od oholih.

 Sv. Vinko Fererski (1350. – 1419.)


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 11. IV. – 17. IV. 2022.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + IVAN Greguranić i MARIJA Marković, obit. Brkić, Koši, Faust, Jakopović, Lovrić i dvije nakane BARICA, DRAGICA i obit. Pavlović, KATICA VugerNADA i FRANJO Pavlović, obit. Vukas, Filipović, Pavlović, SLAVKO Kuntić i obit.MARICA i IVAN Pasanec, STJEPAN Hojanić, NEVENKA Čumbelić, RADMILA Vuger, IVAN i BARBARA Kovačić, RUŽICA god. i obit. Prusec, MIRA Fišter, IGNAC Vuger
 • SRI.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • ČET.
  – u 18.00 sati – MISA VEČERE GOSPODNJE
 • PET.
  – u 18.00 sati – OBREDI VELIKOG PETKA
 • SUB.
  – u 20.00 sati – USKRSNO BDIJENJE
 • NED.
  – u 7.00 sati – Nakane blagoslov jela
  – u 9.00 sati – Nakane
  – u 11.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 10. travnja 2022.

Jučer smo imali nastavak radne akcije. Dečki Marko Marić, Krešimir Mikulčić, Antonio Uvalić, Zlatko Kuntić, Ivan Milković, Zvonko Juraš i sin mu Leo dovršiše započeto. Iskreno im hvala!

U utorak i u srijedu mogućnost ispovijedi prije i poslije svete mise.

Pred nama je VELIKI SVETI TJEDAN.

Na VELIKI ČETVRTAK slavimo ustanovljenje svete EUHARISTIJE, poslije mise je klanjanje pred PRESVETIM.

Na VELIKI PETAK zapovijedani je post i nemrs.

Na Veliki Petak započinjemo DEVETNICU MILOSRDNOM ISUSU.

Na Veliki Petak darovi idu za Kristov grob u Svetoj Zemlji.

Na Veliku Subotu ponesite svoje svijeće, a možete ih nabaviti i u sakristiji.

Na Veliku Subotu blagoslov jela pod šatorom u 15.30 sati.

Blagoslov jela biti će i na Uskrs poslije svetih misa.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, župni listić…


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 400