Duhovi - Pedesetnica

Župni listić 902

godište XVIII. broj 23(902) − 5. lipnja 2022. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-902.PDF

DUHOVI – PEDESETNICA (Iv 14,15-16, 23-26)

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: “Ako me ljubite, zapovijedi ćete moje čuvati. I ja ću moliti Oca i on će vam dati drugoga Branitelja da bude s vama zauvijek. Ako me tko ljubi, čuvat će moju riječ pa će i Otac moj ljubiti njega i k njemu ćemo doći i kod njega se nastaniti Tko mene ne ljubi, riječi mojih ne čuva. A riječ koju slušate nije moja, nego Oca koji me posla. To sam vam govorio dok sam boravio s vama. Branitelj – Duh Sveti, koga će Otac poslati u moje ime, poučavat će vas o svemu i dozivati vam u pamet sve što vam ja rekoh.”

Komentar:

U Rijeci, na blagdan Duhova, blaženi Ivan Pavao II. je citirao Ezekijela: “Od sva četiri vjetra dođi, Duše, i dahni u ova trupla da ožive!” (Ez 37,9)
Duhovi – rođendan Crkve! Nije rođena zalaganjem ljudi; Crkva je dar Uskrsloga Krista. Apostoli osjećaju silnu povezanost. “Bez Božanstva Tvojega čovjek je bez ičega!”
Nekoć je u jeruzalemskom hramu Isus uskliknuo: “Ako je tko žedan neka dođe k meni i neka pije: i iz njegove će utrobe poteći potoci žive vode!” Čovjek – stvoren na sliku Božju, Bogu sličan – prožet Duhom, može radosno služiti, ustrajati u požrtvovnosti, iskreno praštati, strpljivo prihvaćati brige svijeta. Čovjek i čovječanstvo potrebiti su Duha.


KRALJICI HRVATA

EVO TI MARIJO
HRVATSKE MOJE
PRINOSIM JE NA OLTAR TVOJ
SUZA NEK MOLITVA BUDE
ČUVAJ NAROD MOJ 

UVJEK S NAMA SI BILA
SNAGA TOMISLAVA
LJUBAV ZRINSKI FRANKOPANA 
I STEPINCA KARDINALA
KRUNICA KOD OCA I SINA 
DOK BRANILA SE DOMOVINA
ČUVAJ NAROD MOJ 

SVIĆU ROSNE ZORE
PJENI SE MORE
POGA ZLATNA OD ŽITA
I VILA VELIBITA
ČUVAJ NAROD SVOJ

U Gorancu, svibanj 2022. god.

 Željka Mihaljević


 PLAĆENI OSMIJEH – PRIČA ZA RAZMIŠLJANJE

“Mama, zašto si tako dražesna i nasmiješena kada te gledaju na televiziji, a kod kuće si uvijek namrgođena i mrzovoljna?”, upita dijete svoju majku, popularnu televizijsku voditeljicu. “Zato, dijete, što me na televiziji plaćaju da budem nasmiješena”, odgovori iskreno i bez premišljanja omiljena dama televizijskih ekrana. “A koliko bih ti morao platiti ja da budeš nasmiješena i kod kuće?”, upita dijete naivno i otvoreno. Žena nije odmah odgovorila. Suza u oku bila je najbolji odgovor djetetu koje se odmah našlo u njenom zagrljaju. Darivanje nema protuusluge i ono se ostvaruje bez uvjeta. Inače nema nikakve vrijednosti.


DAROVI ZA CRKVU

 1. ŽELIMIR ORTOLAN Brionska 15, Zagreb 300 Kn
 2. DUBRAVKA JOCHAN Švicarska 200 Kn
 3. Obitelj UVALIĆ Pavlovići 12c, Goranec 1000 Kn
 4. MARKO BAN i NEVENKA VITNER Đurđekovec 100 Sfr
 5. Obitelj RATKO Vugrovečka 44, Dobrodol 400 Kn
 6. Obitelj KUTNJAK odv. Kuntići 1, Prekvršje 100 EU

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


Sakramenat svetog krštena primili su:

DAVID RAJIĆ drugo dijete Dalibora i Ane r. Sičaja iz Vugrovca
REBEKA TEKLIĆ prvo dijete Ivana i Adrijane r. Vidak iz Kučanca

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju djece!


Ovih dana napustili su nas:

BISERKA BENAČIĆ r. Pagadur iz Goranca u 71. godini.
MARICA KUNTIĆ r. Baričević iz Prekvršja u 77. godini.

Dobri Bože primi ih među svete i izabrane svoje!


TRGOVANJE ŠKOLOM – PRIČA O ODGOJU

Trgovac je htio na brzinu školovati sina. Gledao je školski program i zaključio kako je preopširan. Obratio se ravnatelju škole: „Zar moj sin mora sve to učiti? Platit ću vam da mu skratite školovanje. Koliko tražite?“ Ravnatelj mirno odgovori: „Ovisi o tome što želite da on postane. Vidite, kad Bog stvara hrast, uzme si obično dvadesetak godina i više. Ali kad treba stvoriti tikvu, dovoljna su mu i dva mjeseca.“ Trgovac je ostao bez riječi.


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 6. VI. – 12. VI. 2022.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati – Na čast sv. FRANJI Ksaverskom, + BARICA Pavlović, STJEPAN god. i obit. Facković. Obit. Bogunović, STJEPAN Puđak, STJEPAN, MARICA god. i obit. Pajurin, IVAN i obit. Čvek, ĐURO Tudek, MIHAEL Pijetlović, DRAGICA, KLARA i PETAR Trempetić, VINKO i MALČA Hrenović, BARICA i STJEPAN Petljak, ANKICA i IVAN Dutković
 • SRI.
  – u 18.00 sati + ANICA god., IVO Ban, MATO Kožul i JELA Jurić
 • ČET.
  – u 18.00 sati + IVAN Bićanić i obit.
 • PET.
  – u 18.00 sati + MARICA Kuntić
 • SUB.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • NED.
  – u 9.00 sati + BOŽICA i IGNACIJE Rogar
  – u 11.00 sati – Župna
  – u 17.00 sati – U ŠIMUNČEVCU

OBAVIJESTI – 5. lipnja 2022.

U subotu 11. VI. u 9.00 sati bila bi radna akcija, na župnom dvoru. Slagali bismo doveženi drveni kotec, da vidimo kak nam ide.

22. VI. neradni je dan, hodočastiti ćemo Marijansko svetište, slobodno se prijavite.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, MAK, naš Listić

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 250