Župni listić 917

godište XVIII. broj 38(917) − 25. rujna 2022. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-917.PDF

XXVI. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Lk 16, 19-31)

U ono vrijeme: Reče Isus farizejima:
“Bijaše neki bogataš. Odijevao se u grimiz i tanani lan i danomice se sjajno gostio. A neki siromah, imenom Lazar, ležao je sav u čirevima pred njegovim vratima i priželjkivao nasititi se onim što je padalo s bogataševa stola. Čak su i psi dolazili i lizali mu čireve. Kad umrije siromah, odnesoše ga anđeli u krilo Abrahamovo. Umrije i bogataš te bude pokopan. Tada u teškim mukama u paklu, podiže svoje oči te izdaleka ugleda Abrahama i u krilu mu Lazara pa zavapi:
‘Oče Abrahame, smiluj mi se i pošalji Lazara da umoči vršak svoga prsta u vodu i rashladi mi jezik jer se strašno mučim u ovom plamenu.’
Reče na to Abraham: ‘Sinko! Sjeti se da si za života primio dobra svoja, a tako i Lazar zla. Sada se on ovdje tješi, a ti se mučiš. K tome između nas i vas zjapi provalija golema te koji bi i htjeli prijeći odavde k vama, ne mogu, a ni odatle k nama prijelaza nema.’ Nato će bogataš: ‘Molim te onda, oče, pošalji Lazara u kuću oca moga. Imam petero braće pa neka im posvjedoči da i oni ne dođu u ovo mjesto muka.’
Kaže Abraham. ‘Imaju Mojsija i Proroke! Njih neka poslušaju!” A on će: ‘O ne, oče Abrahame! Nego dođe li tko od mrtvih k njima, obratit će se.’ Reče mu Abraham: ‘Ako ne slušaju Mojsija i Proroka, neće povjerovati sve da i od mrtvih tko ustane.“


ZAŠTO TRČIMO

Zašto trčimo? Stvarno, to je pitanje. Zašto baš mi, ljudi ovog vremena? Koliko puta sam čuo, a i vi ste zacijelo čuli, da nekad nije bilo trke, da su ljudi živjeli spokojnije. Zašto?

Živimo u svom vremenu. A svako vrijeme ima svoju značajku. Oni koji se bave razvrstavanjem doba ljudske povijesti, koja nije ništa drugo nego hod čovjeka kroz vrijeme, vele da smo u doba koje bi se moglo nazvati kompjutersko doba. Tuđica computer znači na hrvatskom „računalo“. U doba smo računala. A račun i broj idu skupa. Uistinu, doba – to je čovjek u svom vremenu. Ovo doba je doba broja i čovjeka koji broji. Broji novce i knjige, broji prijatelje i uspjehe, broji slike i poslove, broji dane i godine, broji predmete i odlikovanja, broji pripadnosti i diplome, broji i broji. I pomalo i sam postaje broj. Bilo zato što je predmet nečijeg, susjedova brojenja, bilo da mu je brojenje postalo oblikom mišljenja. I od svih djelatnosti najbolje, možda čak i jedino, znade računati. I kao što si je onaj svetac postavljao pitanje prije svakog čina i pred svakom odlukom «Što to znači za vječnost – Quid hoc ad aeternitatem?», on si postavlja pitanje: «Kakvog imam računa u tome?» 

A Isus? On koji je došao da ljudi imaju život, da ga imaju u izobilju, što on veli, odnosno što oni vele koji su ga sretali i gledali kako hoda ovom zemljom? Rekli su: «Sve je dobro učinio» (Mk 7,37). Ne govore o količini njegovih djela nego o kakvoći. Ne vele da je puno učinio već da je sve što je učinio – dobro učinio. Kako je on sam rekao da nam je primjer dao, dao nam je zapravo ključ za život.

Njegov ključ nije količina već kakvoća. Sve čini dobro. Život se ne ispunjava količinom već kakvoćom. Isus nije prošao zemaljsku kuglu, niti je proživio mnogo godina. A učinio je djela koja su obišla zemlju i pridobila priznanje u vremenu. Budem li opet sreo na Via del corso oca Raquea, reći ću mu da na njegovo pitanje zašto trčimo slutim odgovor.

 (Ivan Golub)


DAROVI ZA CRKVU

 1. VESELKO CVITKOVIĆ O. Habeka 29, Prekvršje 600 Kn
 2. IVAN MILKOVIĆ M. Gupca 28, Kućanec 500 Kn
 3. N. N. 500 Kn

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


SAKRAMENAT KRŠTENJA PRIMILI SU:

ANTONIO COMBAJ treće dijete Nevena i Irene r. Košec iz Vurnovca

JAKOV ĐURAN treće dijete Andrije i Martine r. Židak iz Dobrodola

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju djece!


NIŠTA NIJE BEZ SMISLA

Imam oči za svjetlo. Za zelenilo proljeća i bjelinu snijega. Za sivilo oblaka i plavetnilo neba. Za zvijezde u noći i za nevjerojatno čudo – da me okružuje toliko divnih ljudi.

Usta imam da govorim dobre riječi na koje drugi čeka. Usne imam za poljubac, ruke da nježno i s ljubavlju pružim siromahu kruh i utjehu.

Imam noge da krenem prema bližnjemu. I srce – za ljubav, toplinu – za one koji žive u samoći i hladni.

Imam tijelo da se približim drugima. Bez tijela ne mogu nikamo.

Ništa nije bez smisla. Sve ima svoje duboko značenje.

Zašto onda nisi sretan? Jesu li ti oči zatvorene? Usta gorka? Ruke “hvataljke” bez srca? Ili ti se srce osušilo? — Ne znaš li — stvoreni smo za radost?!

 Phil Bosmans


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 26. IX. – 2. X. 2022.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + VID god., MARTINA, VIDEK i NENAD Hrenović, ALOJZ, PETAR i EVA Fišter, OLGA Gračak, VLADO Brajović i MIRA Fišter, MILAN god. i obit. Bogunović
 • SRI.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • ČET.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • PET.
  – u 18.00 sati + MILAN god. i obit. Hranj
 • SUB.
  – u 17.00 sati + ANA Gračak, ANA Tomurad
 • NED.
  – u 9.00 sati – Župna
  – u 11.00 sati – Kod sv. MIHALJA + MIHAEL i obit. Pijetlović, obit. Gregurec, Šukelj i Šetinc, FRANJO god. IGNAC i MARICA Fiolić

OBAVIJESTI – 25. rujna 2022.

Dragi roditelji! Vaše dijete koje je došle do pripreme za Prvu pričest, dođite ga prijaviti u župni dvor od utorka do petka od 16.30-17.30 sati Svake nedjelje PRVOPRIČESNICI dolazite na svetu misu u 9.00 sati, a KRIZMANICI u 11.00 sati.

U subotu u 9.00 sati je ISPOVIJED školske djece i pučkoškolaraca te učenika srednje škole.

Školska djeco, proba pjevanja je subotom,kao i priprema za nedjeljnu svetu misu pa se uključite!

Sljedeće nedjelje je MIHOLJE. Sveta misa u crkvi sv. MIHALJA je u 11.00 sati.

Kako i sami možete vidjeti, započela je konstruktivna sanacija naše župne crkve. Radovi su doista poveliki, sakristija se uklanja, bit će sazidana nova, žbuka i vanjska i unutrašnja se skida, radi ojačavanja zidova.

Molimo da započeto djelo, uz Božji blagoslov, bude i dovršeno.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, MAK, naš Listić…

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 200