O da imate vjere!

Župni listić 918

godište XVIII. broj 39(918) − 2. listopada 2022. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-918.PDF

XXVII. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Lk 17, 5-10)

U ono vrijeme: Apostoli rekoše Gospodinu: “Umnoži nam vjeru!” Gospodin im odvrati: “Da imate vjere koliko je zrno gorušičino, rekli biste ovom dudu: ‘Iščupaj se s korijenom i presadi se u more!’ I on bi vas poslušao.” “Tko će od vas reći sluzi svomu, oraču ili pastiru, koji se vrati s posla: ‘ Dođi brzo i sjedni za stol’? Neće li mu naprotiv reći: ‘Pripravi što ću večerati pa se pripaši i poslužuj mi dok jedem i pijem; potom ćeš ti jesti i piti’? Zar duguje zahvalnost sluzi jer je izvršio što mu je naređeno? Tako i vi: kad izvršite sve što vam je naređeno, recite: ‘Sluge smo beskorisne! Učinismo što smo bili dužni učiniti!’”

Komentar:

Služenje je poziv na koji je svatko pozvan. U svim okolnostima, na svim položajima, u svakoj životnoj dobi, na svakome mjestu: čovjek koji poslužuje ostvaruje volju Božju. Činiti ono što treba učiniti na svom mjestu – već je time primljena nagrada života! Čovjek treba biti zahvalan za taj prostor služenja po kojemu je tako blizu svome Gospodinu!

Daj da shvatim da mi nisi dužan nikakvu plaću ni nagradu za službu Tebi, već da je sve što primam dar Tvoje ljubavi i dobrote.

Ostaje mi poput apostola moliti: Umnoži mi vjeru. Pa i ako ne budem mogao premjestiti brdo ili dudovo stablo, možda ću uspjeti premjestiti neku travku. Kada učinim sve što sam mogao, u srcu ću reći: Učinih sve što sam mogao, sluga sam beskoristan. I biti ispunjen srećom – i nadom da sve mogu u Onome koji me jača.


Susret sv. Petra i dobre kršćanke na vratima raja:

Neka se dobra kršćanka pojavila na nebeskim vratima. Bijaše jako uplašena. Sveti ju je Petar srdačno primio, ohrabrio je, ali i ozbiljno upozorio: “Za ulazak u nebo treba imati stotinu bodova.”

Žena je počela nabrajati: “Bila sam vjerna svomu mužu cijeloga života. Kršćanski sam odgojila svoju djecu – nije neki velik uspjeh, ali učinila sam sve što sam mogla. Dvadeset i dvije sam godine podučavala vjeronauk, radila sam u misijama kao volonterka i vodila župni karitas. Strpljivo sam podnosila osobe oko sebe, osobito župnika i svoje ukućane…”

kad je zastala da predahne, sveti će joj Petar: “Dva i pol boda!” Žena je počela strepiti. Zatim je nastavila: “Ah da, dohranila sam svoje roditelje, oprostila sestri s kojom se bijah posvađala oko ostavštine. Zatim, nikada nisam propustila nedjeljnu misu, osim kad su mi se djeca rađala. Dolazila sam na korizmene propovijedi i na duhovne obnove, redovito molila jutarnje i večernje molitve, a u svibnju i krunicu…”

“To su tri boda!” – sveti će Petar.

Žena bijaše očajna. “Samo tri boda?! Kako se uopće može doći do stotine?”

Sa suzama u očima, drhtavim će glasom ona: “Ako je tako, onda me može spasiti jedino Božje milosrđe!”

“Sto bodova!” – poviče sveti Petar.

Milosrdan i milostiv je Gospodin,
spor na srdžbu i vrlo dobrostiv…
Jer kako je nebo visoko nad zemljom,
dobrota je njegova s onima koji ga se boje…
Kako se otac smiluje dječici,
tako se Gospodin smiluje onima što ga se boje.
Jer dobro zna kako smo sazdani,
spominje se da smo prašina.

(Ps 103)

 Bruno Ferrero


DAROVI ZA CRKVU

 1. REZA RADE Rebar 18, Prekvršje 150 Kn
 2. STJEPAN SAMEC Kamenščica 1, Goranec 50 EU
 3.  Obitelj HRANJ Dobrodolska 25, Dobrodol 250 Kn

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


Ovih dana napustila nas je:

MARIJA KURETIĆ r. Hršak iz Dobrodola u 77. godini.

Dobri Bože primi ju među svete i izabrane svoje!


Kako se boriti s problemima i životnim nevoljama?

Jedan od najozbiljnijih nedostataka našeg vremena je odvažnost. Ne glupa drskost, luda nepromišljenost, nego prava hrabrost koja pred svakim problemom mirno razmišlja: “Negdje mora postojati rješenje i ja ću ga pronaći.”

Neki se čovjek neprestano osjećao pritiješnjen životnim nevoljama te se potužio poznatom učitelju duhovnog života: “Ne mogu više! Život mi je postao nepodnošljiv.”

Učitelj uze šaku pepela, baci ga u čašu punu bistre vode koja je stajala na stolu te reče: “Ovo su patnje.”

Voda u čaši se zamuti i pretvori u kal. Učitelj prolije vodu. Uze tada drugu šaku pepela, pokaza je čovjeku, otvori prozor i prospe pepeo u more. Pepeo se izgubi u moru, a more osta kakvo je i bilo.

“Vidiš!” učitelj će. “Svakoga dana odluči hoćeš li biti čaša vode ili more.”

Svijet je pun malodušnih, plašljivih duša, skučenih umova, stisnutih šaka. Jedan od najozbiljnijih nedostataka našeg vremena je odvažnost. Ne glupa drskost, luda nepromišljenost, nego prava hrabrost koja pred svakim problemom mirno razmišlja: “Negdje mora postojati rješenje i ja ću ga pronaći.” .

Bruno Ferrero


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 3. X. – 9. X. 2022.

 • PON.
  – u 16.30 sati – Nakana sv. Franjo Ksaverski
 • UTO.
  – – –
 • SRI.
  – u 18.00 sati + GORDAN, LUKA i obit. Habek, ANICA god. Podbrežnjak, LJUBO i MARIJA Vrgoč, IVICA Škes
 • ČET.
  – u 18.00 sati – Nakana za Milost oprosta
 • PET.
  – u 18.00 sati – Nakana Molitvenih vjenčića
 • SUB.
  – u 17.00 sati + PETAR Kemfelja
 • NED.
  – u 9.00 sati – Nakana
  – u 11.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 2. listopada 2022.

Započinje vjeronauk za djecu koja se pripremaju za sakramenat Prve Pričesti i svete Potvrde.

Svi PRVOPRIČESNICI u subotu u 10.00 sati dođite na prvi susret, KRIZMANICI u četvrtak u 19.00 sati.

Napominjem, sva djeca koja se pripremaju za sakramenat za Prvu Pričest i Svetu Potvrdu, moraju imati uvjete, a to znači obavezan polazak Školskog vjeronauka. Oni koji su se ispisali sa školskog vjeronauka, nemaju uvjete za sakramente. Zato vi koji ste se ispisali, ponovno se upišite, jer nažalost bit će poteškoća.

U ponedjeljak je u 16.30 sati sveta misa na čast sv. Franje Ksaverskog, a iza svete mise pobožnost našem zaštitniku.

Na prvi Petak ispovijed je od 17 sati, a iza svete mise klanjanje pred PRESVETIM.

Kako i sami možete vidjeti, započela je konstruktivna sanacija naše župne crkve. Radovi su doista poveliki, sakristija se uklanja, bit će sazidana nova, žbuka i vanjska i unutrašnja se skida, radi ojačavanja zidova. Molimo da se započeto djelo, uz Božji blagoslov i dovrši!

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, MAK, naš Listić…

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 220