Bog nije Bog mrtvih, nego živih.

Župni listić 922

godište XVIII. broj 43(922) − 6. studenoga 2022. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-922.PDF

XXXII. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Lk 20, 27-38)

U ono vrijeme: Pristupiše mu neki saduceji – oni tvrde da nema uskrsnuća – te ga upitaše: “Učitelju, Mojsije nam je propisao: ‘Ako kome umre oženjeni brat, a ne ostavi djece, neka njegov brat uzme tu ženu i podigne potomstvo svome bratu.’ Bijaše sedmero braće. Prvi se oženi i umrije bez djece. Drugi uze njegovu ženu, zatim treći i tako svih sedam. Oni pomriješe i ne ostaviše djece. Najposlije umrije i žena. Dakle, komu će od njih pripasti ta žena o uskrsnuću, jer su je sva sedmorica imala za ženu?”
Isus im odgovori: “Djeca se ovoga svijeta žene i udaju. Ali oni koji se nađu dostojni da budu dionici onoga svijeta i uskrsnuća od mrtvih, niti će se ženiti niti udavati. Oni neće moći više ni umrijeti, jer će biti slični anđelima. Oni su sinovi Božji, jer su sinovi uskrsnuća. A da će mrtvi uskrsnuti, to i Mojsije kaza na mjestu ‘o grmu’ u kojem naziva Gospodina ‘Bogom Abrahamovim, Izakovim i Jakovljevim’. A Bog nije Bog mrtvih, nego živih, jer za nj svi žive.”

Komentar:

U Evanđelju današnje nedjelje saduceji postavljaju Isusu zamku. Mojsije, na koga se pozivate, veli Isus, odgovara na vaše pitanje: Bog je Bog živih i kod njega žive Abraham, Izak i Jakov.
Sveti Augustin piše: Sve vidljivo prolazi. Propast će sva slava, užitci i znatiželje ovoga svijeta. Milosrdni je Bog htio osloboditi ljude te propasti. Uvjet je da ne budu sami sebi neprijatelji i da se ne odupiru milosrđu svoga Stvoritelja. Bog će biti svako uživanje i sitost svetog grada.
A sveti Pavao: “Ono što oko nije vidjelo, što uho nije čulo, na što ljudsko srce nije pomislilo: to je Bog pripravio onima koji ga ljube.” (1Kor 2,9)


MIR U KUĆI JE NAJVAŽNIJI! (muž u trgovini)

Muškarac u trgovini. Žena mi da popis šta da kupim. Na njemu piše: – brašno. Dođem u trgovinu, nekako nađem di stoji to brašno. Kad tamo, oštro, meko, kuruzno, pšenično. Zovem trgovkinju. Dođe. – Trebam brašno. – A za čega vam treba. – Za ženu. – A šta će ona pravit? – Nemam pojma. Eno je doma, kuva. – Šta kuva? – Nemam pojma, nisam pito. – Onda sami odaberite. OK, hvala. Odabro sam kuruzno. Na popisu piše i – sirće. Nekako sam našao di stoji ocat. Ali di je sirće? Zovem trgovkinju. Dođe. Trebam sirće. Pa evo vam ga, stojite pred njim. Di? Gledam, nema ga nigdje. Ona pokaže na ocat. Tu vam je. Aaaahaaaa, pa to je isti vrag. Hvala gospođo. – Gledam, ima bijeli ocat, žućkasti ocat, alkoholizirani ocat, crvenkasti ocat. – Kupim onaj crvenkasti, podsjeća me na vino, a i piše vinski. S tim ne mogu pogriješiti. –

Gledam dalje. Piše: – prašak za pecivo – Odem di stoje praški. Kad ono Faks Helizim, neki strani, neki neizgovorljivi. Uzmem neki zeleni, piše da je za prirodu dobar il tak nešt. Pere i u vešmašini. Iduća stavka je neki grincajg. – Koji je to vrag? Muvam se po trgovini ali nemam pojma di je to. Zovem trgovkinju. Tražim grincajg. Eno ga tamo, pokazuje mi prema salatama. Hvala. Odem tamo i gledam. Ima svega. Al nigdje ne piše koji je taj grincajg. Neka biljka je. Uzmem repu i strpam ju u kolica. Valjda je to grincajg. Zašto to ne napiše na hrvatskom? Jel tak teško napisat – repa? Dalje piše – higijenski ulošci. E to znam, odem di su paste za cipele i odaberem neke strane, piše da su mirisni, antibakterijski ulošci za veličine cipela 42. Dobro, moja žena nosi 38, ak su joj preveliki, odrezat ću ih. Malo na peti, malo na prstima, i ko bok, ko vidi u cipeli da su skraćeni. Onda piše – jeger. Odem di su vina i uzmem flašu Jegermaistera. Malo mi čudno, otkad voli pit tu rakijetnu, ali, valjda joj treba za kuvat. Sigurno će to izlit u kaki paprikaš il ćušpajz. Onda piše – kraćice. Tu sam stao. Ovo je neka greška garant. Il je mislila gaćice ili kvačice? Šta ću sad? Praktičan kakav jesam, kupio sam i paket gaćica i paket kvačica, nek joj se nađe. Jedino nisam znao koju veličinu gaćica nosi pa sam joj uzo one neke XXXL. Ak joj budu prevelike, imat ću krpe za brisat u garaži. Te stvari si je uvijek kupovala sama, otkud sad mene šalje po to. Valjda nije imala vremena jer kuva. Još je napisala i krpice za flekice. Odem di stoje metle. Tam imaju one Vileda krpe i kante. Gledam, Viledine krpe su skupe. Šta fleka zna jel krpa od Vilede il neka no name. Uzmem paket velikih krpa. Jest da je napisala krpice. Prerezat ću joj ih popola ak joj budu velike. Osim toga, ove će brisat i fleke (velike) i flekice (male). Ne bude li joj pasalo, drugi put ću kupit maramice. Valjda će joj bit po volji. Uglavnom, kupio sam sve što je napisala.

Ne znam koji joj je vrag bio, iduća dva dana sam spavo i jeo kod mojih staraca. Nisam se usudio pitat šta joj je. Sad redovno opet ide sa mnom u šoping. Meni to paše, dok ja gledam šta ima novoga na odjelu s TV-ima i autodijelovima, ona u međuvremenu nakupuje svega za kuvat. Sretna ona, a sretan i ja.

Mir u kući je najvažniji!


DAROVI ZA CRKVU

 1. ILIJA i MIRA GRGIĆ Zlatarska 26a, M. Polje 50 EU
 2. Stjepan i Božena Jeličić Gradinska 22, Vugrovec 50 EU
 3. NADA MARKOVIĆ Zlatarska 4, M. Polje 50 EU
 4. VERA POPOVIĆ Šimunčevečka 99, Šimunčevec 100 EU
 5. STIPO IVANKO Gračaki 3, Kućanec 1000 Kn
 6. N. N. 500 Kn

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


Ovih dana napustili su nas:

DANICA BABIĆ r. Kovač iz Šimunčevca u 91. godini.

SLAVKO POPOVIĆ iz Šimunčevca u 75. godini.

DRAGICA VRBAN r. Vrban iz Đurđekovca u 96. godini.

Dobri Bože primi ih među svete i izabrane svoje!


IZABRANI

Dječak koji je živio sa svojim roditeljima dobio je “brata”. Kako njegovi roditelji više nisu mogli imati djece odlučili su otići u dom za napuštenu djecu i usvojiti jedno dijete čime bi i sebi i njemu uljepšali život. Tako su i učinili. Jednog su dana sjeli u automobil i krenuli u dom. Od mnoge djece izabrali su dječaka izrazito lijepog lica kratke crne kose. Bio je to dječačić star tek nekoliko mjeseci.

Njihov sin je dobio brata i brinuo se za njega, igrao se s njim, dijelio sve s njim… Dani su prolazili. I godine su prolazile… Jednog dana dva brata su se upustila u ozbiljnu raspravu. Stariji sin je rekao svome posvojenu bratu: “Znaš, mene moji roditelji ipak više vole od tebe, ja sam doista njihov pravi sin, mene je moja mama rodila i zato me sigurno više voli nego tebe. Tko zna čiji si ti sin, čije si ti dijete?!” Njegov brat ga je pogledao i nakon kraće stanke rekao: “Znaš kada su tvoji roditelji došli u dom za napuštenu djecu, od svih klinaca koji su tamo bili oni su baš izabrali mene. Tebe dragi moj brate oni nisu mogli izabrati, ti si se jednostavno rodio i takvog su te morali prihvatiti. Mene su izabrali. Mogli su uzeti bilo koje dijete koje je ležalo u krevetiću pored mene, ali ne, oni su izabrali baš mene”. Time je njihov razgovor završio. A Bog je od mnogih ljudi na ovoj zemlji izabrao tebe i mene, izabrao je nas da mu služimo i da radimo za njega. Sviđalo mu se i tvoje i moje lice, dopala mu se naša kosa… Bog je izabrao tebe i mene i upravo zbog toga nas toliko voli i ima strpljenja s nama. Bog je izabrao tebe, Bog je izabrao mene…

BOG NAS JE IZABRAO!!!


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 7. XI. – 13. XI. 2022.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + STJEPAN god. i obit. Hrenović, JANA Vuger, RUŽICA Šturman, MARICA Vuger i za Duše u čistilištu, ANA i STJEPAN Benčec, IVAN i KATICA Krajačić i MARIJA Plesec
 • SRI.
  – u 18.00 sati + DANICA Babić
 • ČET.
  – u 18.00 sati + VESNA i ŠIMUN Križanac, STJEPAN i MLADEN Fišter
 • PET.
  – u 18.00 sati + ZDENKA Grgić, ESTERA Kapelj, BOŽENKA i PAVICA Delić
 • SUB.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • NED.
  – u 9.00 sati – Nakana
  – u 11.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 6. studenoga 2022.

Radovi na konstruktivnoj sanacija naše župne crkve za sada dobro napreduju.

Započeli su i radovi na sv. Mihalju.

Molimo da, započeta djela uz Božji blagoslov se i dovrši!

Vjeronauk za PRVOPRIČESNIKE subotom u 9.00 i u 10.00 sati.

Nedjeljna sveta misa u 9.00 sati.

Krizmanici – vjeronauk četvrtkom u dogovoru sa vjeroučiteljem, a nedjeljom dolazite na misu u 11.00 sati.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, MAK, naš Listić…

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 230