Svojom ćete se postojanošću spasiti.

Župni listić 923

godište XVIII. broj 44(923) − 13. studenoga 2022. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-923.PDF

XXXIII. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Lk 20, 27-38)

U ono vrijeme: Dok su neki razgovarali o Hramu kako ga resi divno kamenje i zavjetni darovi, reče Isus: “Doći će dani u kojima se od ovoga što motrite neće ostaviti ni kamen na kamenu nerazvaljen.” Upitaše ga: “Učitelju, a kada će to biti? I na koji se znak to ima dogoditi?” A on reče: “Pazite, ne dajte se zavesti. Mnogi će doista doći u moje ime i govoriti: ‘Ja sam’ i ‘Vrijeme se približilo!’ Ne idite za njima. A kada čujete za ratove i pobune, ne prestrašite se. Doista treba da se to prije dogodi, ali to još nije odmah svršetak. Tada im kaza: “Narod će ustati protiv naroda i kraljevstvo protiv kraljevstva. I bit će velikih potresa i po raznim mjestima gladi i pošasti; bit će strahota i velikih znakova s neba. No prije svega toga podignut će na vas ruke i progoniti vas, predavati vas u sinagoge i tamnice. Vući će vas pred kraljeve i upravitelje zbog imena mojega. Zadesit će vas to radi svjedočenja. Stoga uzmite k srcu: nemojte unaprijed smišljati obranu! Ta ja ću vam dati usta i mudrost kojoj se neće moći suprotstaviti niti oduprijeti nijedan vaš protivnik. A predavat će vas čak i vaši roditelji i braća, rođaci i prijatelji. Neke će od vas i ubiti. Svi će vas zamrziti zbog imena mojega. Ali ni vlas vam s glave neće propasti. Svojom ćete se postojanošću spasiti.”

Komentar:

Pojedinac i zajednica nalaze se u čudnom međuprostoru i međustanju: već sudjeluju na životvornoj moći Uskrsnuloga, a u isto vrijeme moraju podnositi suprotnosti ovoga svijeta i potom neko neshvatljivo sustezanje Božje, tako da izgleda da sile i vlasti ovoga protubožjeg svijeta određuju njegovu povijest.
Vi se ne bojte! Vama su i vlasi na glavi sve izbrojene.


AKO TI JE STALO DO CRKVE NE RASPREDAJ ODVEĆ O NJOJ

Ako ti je stalo do Crkve ne raspredaj odveć o njoj. I ne pitaj koliko je u njoj baštine vječnosti, a koliko naplavina vremena. Ne pitaj pamti li ona, živi li doslovce, Isusov Govor na gori. Ne pitaj je li joj većma stalo do hramova od mramora ili do hramova Duha Svetoga, do srca ljudskoga. Ne pitaj koliko je u njoj obiteljskog duha, obiteljske skrbi. Ne pitaj čemu počasti koje si njezini službenici međusobno iskazuju, koje je značenje počasnih naslova kojima se oslovljavaju. Ne pitaj je li joj bliže ulagivati se moćnicima ovoga svijeta ili zauzimati se za najmanje. Ne pitaj je li dostojna iskazanog joj povjerenja, je li vjerna svomu poslanju. Ne pitaj je li zauzeta djeliteljica milosti ili se zapleće o ispraznosti. Ne pitaj ide li ususret svijetu kojemu je upućena.

 Budi ti Crkva koja ide ususret. I ne odustaj od Crkve svoje, ne dijeli se od nje. Budi ti onaj po kojemu će Evanđelje prolaziti svijetom. Budi ti čovjek obiteljskog mentaliteta. Budi ti svima poslužitelj. Budi ti onaj koji će održavati Božju prisutnost, Božju malenost. Budi ti kruh koji se lomi i razdaje. Budi ti žarke i postojane vjere. Budi ti blaga i ponizna srca. Ti, ti učini sve što je do tebe, da Isus, kad ponovno dođe, nađe vjere, nađe srce ljudsko, srce bratsko, na zemlji. U Crkvi.

Stjepan Lice


DVIJE TRGOVINE

Levi se jednom žalio svojem rabinu: Rabi, imam trgovinu. Teško radim od zore do mraka. A opet, jedva preživljavam. Onaj kršćanski lopov, koji ima trgovinu nasuprot mene, svaki je dan bogatiji. Rabin mu, nakon dužega razmišljanja, odgovori: Vidi, Levi. Stvar je vrlo jednostavna. On se bavi samo svojom trgovinom, dovoljna mu je njegova sposobnost i njegov rad i posao mu dobro ide. Ti se pak brineš za dvije trgovine: za svoju i za njegovu. I zato ti nisu dovoljni samo tvoj rad i tvoje sposobnosti.


DAROVI ZA CRKVU

 1. MARIJAN KRAJNIK A. Šenoe 55, Vugrovec 200 Kn
 2. BRANKO ĆOSIĆ A. Šenoe 102, Vugrovec 100 EU
 3. N. N. G. Vugrovec 200 Kn
 4. ŽARKO CVITKOVIĆ O. Habeka 29, Prekvršje 2000 Kn

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


SAKRAMENAT SVETOG KRŠTENJA PRIMIO JE:

VIKTOR KONTREC drugo dijete Martina i Martine r. Fišter  iz Vugrovca

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslovu u odgoju svoje djece!


Ovih dana napustila nas je:

BARICA ĐURAN r. Popović iz Šimunčevca u 85. godini.

Dobri Bože primi ih među svete i izabrane svoje!


TOPLINA

Jedan mališan koji je posjetio svojeg djeda, našao je kornjaču i počeo ju je promatrati i diviti joj se. Istog trenutka uvuče se kornjača u svoj oklop i dječak je uzaludno pokušavao jednim štapićem izvući je van.

Sve je to promatrao djed i spriječio ga dalje mučiti životinju. „To je pogrešno“, reče djed, „dođi, pokazat ću ti kako se to radi.“

I ponese kornjaču u kuću te je stavi da se na peći ugrije. Za nekoliko minuta životinja se ugrijala, tada ispruži glavu i noge van i počne gmizati prema dječaku.

„Ponekad su ljudi jednaki kornjači”, reče starac. „Ne kušaj nikad nikog siliti. Ugrij ga samo s nešto dobrote i on će ti zasigurno činiti ono što bi ti htio.“


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 14. XI. – 20. XI. 2022.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + MIRA, TOMO, SLAVKO i obit. Fišter, STJEPAN, ANA i JULČA Pajurin, RUŽICA i IVAN Pavlović, MARKO god., ANUKA, ANTO i IVAN Čarapović, obit. Čičak, obit. Brkić, Koši, Faust, Jakopović, Lovrić, KATICA Milec i dvije nakane
 • SRI.
  – u 18.00 sati + ANA Sedić, zahvala obit. Bogić
 • ČET.
  – u 18.00 sati + KRUNOSLAV Kašić god.
 • PET.
  – u 18.00 sati + JAKOV Križanac
 • SUB.
  – u 18.00 sati + DANICA Babić
 • NED.
  – u 9.00 sati + KRUNOSLAV Kašić, IVAN god. i obit. Čvek, obit. Pajurin
  – u 11.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 13. studenoga 2022.

U petak slavimo DAN SJEĆANJA ŽRTAVA VUKOVARA, pripremite svijeće i zapalite, i molitvom se sjetite žrtava Vukovara.

Radovi na konstruktivnoj sanacija naše župne crkve za sada dobro napreduju.

Započeli su i radovi na sv. Mihalju.

Molimo da se započeta djela uz Božji blagoslov i dovrši.

Vjeronauk za PRVOPRIČESNIKE je subotom u 9.00 i u 10.00 sati. Nedjeljna sveta misa u 9.00 sati.

Krizmanici vjeronauk četvrtkom, a nedjeljom dolazite na misu u 11.00 sati.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, MAK, naš Listić

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 210