Vi ste svjetlost svijeta.

Župni listić 935

godište XIX. broj 6(935) − 5. veljače 2023. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-935.PDF

V. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Mt 5,1-12a)

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima:

“Vi ste sol zemlje. Ali ako sol obljutavi, čime će se ona osoliti’ Nije više ni za što nego da se baci van i da ljudi po njoj gaze.”

“Vi ste svjetlost svijeta. Ne može se sakriti grad što leži na gori. Niti se užiže svjetiljka da se stavi pod posudu, nego na svijećnjak da svijetli svima u kući. Tako neka svijetli vaša svjetlost pred ljudima da vide vaša dobra djela i slave Oca vašega koji je na nebesima.”

Komentar:

Sol je u hrani nevidljiva, a čini svaku hranu ukusnijom. Sol sama po sebi nema smisla, ona je sva u službi druge hrane kojoj dodaje svoj okus. Ako sol ne odgovara toj namjeni, onda više nije vrijedna ni da postoji. Ona se baca. Biti sol zemlje ozbiljan je poziv. Kao što je i ozbiljna Isusova opomena da sol može obljutaviti, da se može baciti i gaziti. Mi smo, kao učenici Isusovi, odgovorni hoće li ovaj svijet biti ukusniji, životniji.

“Vi ste svjetlo svijeta!” Na svjetlu je da gori, da rasvjetljuje prostor, da ljudi vide, da se snađu. Isusov će učenik promašiti cilj svoga poslanja i života ako prikrije to svjetlo što ga je primio od svoga Učitelja. To svjetlo mora biti u služenju svijetu. No, nismo uvijek spremni da nas se stavi na svijećnjak kako bismo rasvjetljavali tamu svijeta.


KADA NE ŽELIŠ VIDJETI PORUKU KOJU TI ŠALJE BOG

Pripovijeda mi jedna mlađa osoba kako je, vozeći se automobilom kroz grad, zastala pred pješačkim prijelazom da propusti dvoje starčeka.

Dvoje starčeka – tako je rekla. Istina, s obzirom na njezinu dob, lako je moguće da se ta odrednica odnosi na prošireniji krug ljudi, na mnoge od nas.

Pripovijeda mi da su se oni, vidjevši da je zastala, uhvatili za ruke i tako – s rukom u ruci – pošli preko pješačkog prijelaza. Ali umjesto da se požure, išli su polako – s noge na nogu. Ni to im nije bilo dovoljno; nasred pješačkog prijelaza zastali su i poljubili se.

Za moju pripovjedačicu to je bilo odviše.

– Tlak mi je skočio na dvjesto! – rekla mi je.

– Nisam znala što bih učinila. I zašto sam uopće zastala pred pješačkim prijelazom?! Zatrubila sam im, a oni su nastavili s noge na nogu kao da se to njih ne tiče.

Pogledao sam ju i rekao:

– Ne razumijem te. Bog ti pošalje jedan krasan par da ti prenesu njegovu poruku, a ti mu trubiš?!

Budući da ni ona mene nije razumjela, rekao sam joj:

Bog ti je želio reći da malo usporiš. I odmah ti je pokazao kako će ti život izgledati, budeš li usporila… Pokazao ti je kakav ti život želi…

U utrci sa svojim obvezama, utrci koju sami sebi namećemo, tako često projurimo mimo svog života. Kad na kraju dana osjetimo potrebu pobrojati nekome gdje smo sve bili, što smo sve od jutra učinili, dogodi nam se da moramo zaključiti da toga dana zapravo nismo ni živjeli: da smo samo odrađivali nešto što nazivamo svojim životom.

Zaključimo da to i nije bio naš dan. Da ga nismo dospjeli na dobar način podijeliti sa svojima. Zaključimo da takav dan ne bismo poželjeli nekome koga volimo.

Uistinu, dan u kojemu nismo imali vremena za ljude i Boga, i nije bio dan. Dan u kojemu se nismo potrudili čuti, u kojemu smo prečuli one s kojima živimo, one koje volimo, u kojemu im nismo dopustili da dođu do riječi, prevaren je dan.

Dan kroz koji nismo išli u Božjoj prisutnosti prosuli smo poput pijeska u vjetar. Dužni smo i sebi samima i svima kojima je mjesto u našem srcu, dužni smo životu, naći vremena za srce svoga života. Za ljubav. Ne ispunimo li taj dug, sreća koja nam je nadohvat ruke, nadohvat duše, ostat će nam nedostupna. I oskudijevat ćemo.

I toliki, toliki će zbog toga oskudijevati.

 Stjepan Lice


DAROVI ZA CRKVU

 1. ANĐELKA KOČIĆ Zlatarska 52, Markovo Polje 30 EU
 2. Obitelj PTIČEK Dobrodolska 15, Dobrodol 40 EU
 3. Obitelj ĐURAN Dobrodolska 22, Dobrodol 30 EU
 4. ANKICA HABEK Glavna 11, Goranec 50 EU

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


Sakramenat svetog krštenja primili su:

MARTA PERAK drugo dijete Tomislava i Mare r. Kolak iz Gornjeg Vugrovca

MIHAELA RATKIĆ drugo dijete Daria i Ivana r. Kranjac iz Prekvršja

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju djece!


ZAŠTO SU MAME MAME!?

Raspravljala sam sa četverogodišnjom kćerkicom. Uzela je neku hranu sa zemlje i htjela je staviti u usta. Ja sam joj uzela hranu iz ruke i zamolila je da to više ne radi! “Zašto?”, upitala me je. “Zato što je bila na podu, ne znaš kome ja pala na zemlju, i sigurno je puna bakterija!”, odgovorila sam joj. Na trenutak me pogledala i sa čuđenjem upitala: “Mama, a kako ti sve to znaš? Ti si tako pametna.” Brzo sam razmislila. “Sve mame znaju te stvari. Zato što moramo polagati poseban test za mame. Sve to moraš znati, inače nećeš dobiti dozvolu da budeš mama.” Produžili smo dalje u tišini 2-3 minute, a ona je očigledno razmišljala o tome što sam joj rekla. “Oh, sad shvaćam!”, odjednom je progovorila.

 “Ako ne položiš test, onda si TATA!!!” “Točno”, odgovorila sam joj s velikim smiješkom!


Što mislite, tko na zemlji ne trpi? Pape? Ne, ne, oni nisu bez patnje. Papa nije bez trpljenja. Njegovo je, dapače, teže negoli naše.

 Sv. Vinko Paulski


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 6. II. – 12. II. 2023.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + STJEPAN Kereš, IVAN Bokanović, JOZO Ivanko
 • SRI.
  – u 18.00 sati – Na čast sv. JOSIPA
 • ČET.
  – – –
 • PET.
  – u 17.00 sati – Stepinčevo
 • SUB.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • NED.
  – u 9.00 sati + FRANJO Kranjčec i MARICA Franjčević, BOŽO, PAVICA i EMIL Bošnjak
  – u 11.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 5. veljače 2023.

Nalazimo se u Velikoj devetnici sv. Josipa, svake srijede molitva za obitelji i Domovinu.

U petak je STEPINČEVO – svečana sveta misa pred Katedralom u 17.00 sati.

U subotu slavimo Gospu Lurdsku – svjetski dan bolesnika, svečana misa u 18.00 sati, ponesite svoje svijeće, a svijeće možete nabaviti i kod našega Zvonara.

Jučer smo imali radnu akciju. Obnavljali smo stazu prema sjenici. Voditelj projekta naš Darko Židak uz vrijedne ruke Maria Fackovića, Ive Vugera, Ilije Brkića, Stanka Čuljka, Marka Markotića, Krešimira Škrljuga, Vlade Drožđana, ravnatelja Vlade Vugera i Žarka Ćorića, Zvonka Juroša, Ivice Fištera, Miroslava Petrića, Željka Ćubele, Marka Marića, Ivice Petraša, Ive i Mije Lažeta, naš orguljaš Viktor Brezak, Dubravka i Stipe , domaćica nam je bila Marija Galić, odradiše lijepi dio posla, nastavljamo slijedeće subote od 9.00 sati. Dobro došli!

Vjeronauk za PRVOPRIČESNIKE i KRIZMANIKE po rasporedu.

Hodočašće u SVETU ZEMLJU od 2. do 9. svibnja, popunjeno. Slijedeće će biti u listopadu. Cijena 1680 EUR.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, MAK, naš Listić…

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 250