Rečeno je starima … a ja vam kažem.

Župni listić 936

godište XIX. broj 7(936) − 12. veljače 2023. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-936.PDF

VI. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Mt 5,1-12a)

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: “Uistinu kažem vam: ne bude li pravednost vaša veća od pravednosti pismoznanaca i farizeja, ne, nećete ući u kraljevstvo nebesko. Čuli ste da je rečeno starima: Ne ubij! Tko ubije, bit će podvrgnut sudu. A ja vam kažem: Svaki koji se srdi na brata svoga, bit će podvrgnut sudu.Čuli ste da je rečeno: Ne čini preljuba. A ja vam kažem: Tko god s požudom pogleda ženu, već je s njome učinio preljub u srcu.Čuli ste još da je rečeno starima: Ne zaklinji si krivo, nego izvrši Gospodinu svoje zakletve. A ja vam kažem: Ne kunite se nikako! Vaša riječ neka bude: ‘Da, da – ne, ne!’ Što je više od toga, od Zloga je.”

Komentar:

Isus kaže za pismoznance i farizeje da ispravno naučavaju objavu, ali ih Isusovi učenici ne smiju nasljedovati “jer govore, a ne čine”. U Isusu su ljudi suočeni s milošću i s Božjom zahtjevnošću, pa trebaju djelima činiti ono što Bog traži, a ne samo usnama priznavati. Veća pravednost jest sadržajna poslušnost Bogu, radosno podlaganje Bogu. “Čuli ste… A ja vam kažem…” nije toliko suprotstavljanje koliko produbljivanje, ispravno razumijevanje.
Isus zabranjuje i srdžbu na bližnjega. Nije dopušten ni uvredljiv govor protiv brata i sestre.


Kako je seljak koji je imao sve počeo cijeniti život

Živio neki seljak na prostranu polju usred zelene doline, te jedne zvjezdane večeri našao djetelinu s četiri lista, znak velike sreće – govorili su ljudi onoga kraja. Otrčao on u selo k prijateljima: pjesniku, liječniku, učitelju i župniku.

“Pred tobom su velike stvari, u to ne treba sumnjati”, rekoše mu prijatelji. “Što ćeš zaželjeti?”

“Raskošnu kuću s cvijećem u vrtu, ne veliku da ne moram plaćati porez; dobru ženu, dvoje pametne djece, posao na svježem zraku, svakidašnji kruh…”

Seljak je zašutio, a prijatelji se nasmijali. Sve je to on već imao.

Sreća je već bila tu.

Ovaj ću dan živjeti kao da je prvi u mom životu.

S udivljenjem ću promatrati svoje ukućane i prijatelje, sretan što ih imam.

S njima ću tiho dijeliti ono malo ljubavi o kojoj se toliko govori, a koju rijetki razumiju.

Promatrat ću sve i svakoga kao da ih prvi put vidim, osobito ono na što sam se već navikao zaboravljajući čaroliju koja ga okružuje. Kad obučem prvi put košulju, pogledat ću je da vidim kroj, da u maštu dozovem ruke koje su brale pamuk i rijeku koja je natapala polje na kojem je bio zasijan. Dozvat ću u svijest da je sve to dio povijesti utkane u moju košulju.

Proći ću ulicom koju sam prije izbjegavao, jer su rekli da ondje nema ništa vrijedno da se pogleda. Možda ću dobiti želju da opet svratim u nju.

Ako sutra bude sunca, gledat ću ga kao da ga vidim prvi put.

Prvi put ću se nasmijati, ne osjećajući krivnju, jer radost nije grijeh.

Moje “dobro jutro” danas će zvučati drukčije. Neću se služiti uobičajenim frazama, izgovarat ću riječi blagoslova, da bi svi razumjeli važnost trenutka u kojem žive, čak i onda kad nas snađu nevolje i kad nas ražaloste.

Isto tako, kad bi ovo bio posljednji dan u mom životu na zemlji, za mene će biti veličanstven, jer ću ga živjeti s nevinošću djeteta i sve ću raditi kao da radim prvi put.


DAROVI ZA CRKVU

 1. ZORAN GAVRIĆ Svetomatejska 8a, Dobrodol 50 EU
 2. TOMO BEŠTAK odv. Podbrežnjaki 1, Prekvršje 300 Kn

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


Ovih dana napustila nas je:

LJILJANA PEKČEC r. Kuntićiz Goranca u 58. godini.

Dobri Bože, primi ju među svete i izabrane svoje!


O čemu je župnik propovijedao?

Jedne je nedjelje neka mlada domaćica pripremala salatu u kuhinji. Njezin muž uđe i da se malo našali upita:

“Znaš li mi reći o čemu je jutros župnik propovijedao?”

“Ne sjećam se više”, odvrati žena.

“Zašto ideš u crkvu slušati propovijedi kad ništa ne zapamtiš?”

“Vidiš li, dragi, ovu vodu kojom ispirem salatu? Voda teče i otječe ne ostajući u zdjeli, ali salata će ipak biti oprana.”

Nije najvažnije zapamtiti sve pojedinosti. Važnije je dopustiti da te riječ Božja “opere”.

 Bruno Ferrero


Anđeoski pozdrav je duga na nebesima, znak milosrđa i milosti koje je Bog dao svijetu.


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 13. II. – 19. II. 2023.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + LJILJANA Pekčec sprovodna, obit. Koši, Brkić, Faust, Jakopović, Lovrić i na dvije nakane, PAVICA Domović god., MIRA, SLAVKO, TOMO i obit. Fišter, ANA, STJEPAN i JULČA Pajurin, RUŽICA i IVAN Pavlović i JOSIP Šušnjak, MILKA i MATIJA Šimac, ANA i PAVAO Kenđel, FRANCA god., IVAN i JOSIP Mikšić, KREŠIMIR i obit. Hvalec, MAGDA, STJEPAN i obit. Ožbolt, MARIJA i obit. Mihelić
 • SRI.
  – u 18.00 sati + MARIJA i BRANKO Brajković, FILIP Šimović i BOŠKO Marić
 • ČET.
  – u 18.00 sati + DANE, SLAVA i MATE Olujić
 • PET.
  – u 18.00 sati + KATICA i IVAN Marković, IVAN, ANĐELA, STJEPAN i JALŽA Pukšec, Duše u čistilištu i nakana
 • SUB.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • NED.
  – u 9.00 sati + IVAN Biloš god., FRANJO Poljak i STJEPAN Motik, SANJA, IVAN i BARA Đuran, LJUBICA Šiško i MARIJA Đurić
  – u 11.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 12. veljače 2023.

Nalazimo se u Velikoj devetnici sv. Josipa, svake srijede molitva za obitelji i Domovinu.

Nalazimo se u Velikoj devetnici sv. Josipa, svake srijede molitva za obitelji i Domovinu.

Jučer smo nastavili s radnom akcijom. Naš voditelj projekta Darko Židak uz vrijedne ruke Maria Fackovića, Ive Vugera, Stanka Čuljka, Marka Markotića, Krešimira Škrnjuga, Vlade Drožđana, Zvonka i Leonarda Juraša, Miroslava Petrića, Marka Marića, Ivice Petraša, braće Martina i Vida Tomurad, našeg orguljaša Viktora Brezaka, Dalibora Jozića, Marka Lulića, Tomislava Bićanića, Dubravka i Stipe, odojak nam je pekao Zlatko Kovačić, a domaćica nam je bila Marija Galić, odlučismo radove nastaviti i slijedeće subote.

Vjeronauk za PRVOPRIČESNIKE i KRIZMANIKE po rasporedu.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, MAK, naš Listić…

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 250