Ljubite neprijatelje!

Župni listić 937

godište XIX. broj 8(937) − 19. veljače 2023. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-937.PDF

VII. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Mt 5,38-48)

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: Čuli ste da je rečeno: Oko za oko, zub za zub! A ja vam kažem: Ne opirite se Zlomu! Naprotiv, pljusne li te tko po desnom obrazu, okreni mu i drugi. Onomu tko bi se htio s tobom parničiti da bi se domogao tvoje donje haljine prepusti i gornju. Ako te tko prisili jednu milju, pođi s njim dvije. Tko od tebe što zaište, podaj mu! I ne okreni se od onoga koji hoće da mu pozajmiš.
Čuli ste da je rečeno: Ljubi svoga bližnjega, a mrzi neprijatelja. A ja vam kažem: Ljubite neprijatelje, molite za one koji vas progone da budete sinovi svoga Oca koji je na nebesima, jer on daje da sunce njegovo izlazi nad zlima i dobrima i da kiša pada pravednicima i nepravednicima. Jer ako ljubite one koji vas ljube, kakva li vam plaća? Zar to isto ne čine i carinici? I ako pozdravljate samo braću, što osobito činite? Zar to isto ne čine i pogani? Budite dakle savršeni kao što je savršen Otac vaš nebeski.”

Komentar:

Ljubiti prijatelje nije herojstvo. Tako čine pogani i carinici. Vlastitost Isusovih učenika je ljubav prema neprijateljima.
To je teško. Međutim, nije moguće vjerovati u Isusa, a preskočiti njegove riječi.
Isus je sam doživljavao neprijateljstva prema sebi, ali nije u njegovom srcu izraslo neprijateljstvo.


SOK OD NARANČE

Priznati stručnjak iz područja ljudskih potencijala držao je predavanje.

Nakon uvodnog dijela, on uze naranču u ruke i upita: »Ako stisnem iz sve snage ovu naranču, što će izaći iz nje?»

Jedna djevojka iz prvog reda dobaci:
 »Glupog li pitanja! Ako stisnete naranču iz naranče će izaći sok od naranče.» 

Predavač reče: »Točno. Iz naranče će izaći narančin sok jer je samo to unutra.”

Tako je i s ljudima: Kad nas stisnu problemi, brige, strahovi, kad nas se ogovara, kad nas netko uvrijedi, kad nam nanese bol… iz nas izađu bijes, mržnja, prezir, strah, ljutnja, zloba… Rekli bismo da je to izašlo iz nas zato što nam je netko rekao ovo ili učinio ono, ali istina je da iz nas može izaći samo ono što imamo u sebi.

Upamtite, ako vas nešto optereti, iz vas će uvijek izaći samo ono što je već u vama.

Iz naranče nikad neće izaći sok od jabuke.

Isto tako iz vas nikad neće izaći ono što već nije u vama.

 autor nepoznat


SALOMONOV PRSTEN – O POTEŠKOĆAMA

Stara židovska legenda kaže da je kralj Salomon naručio prsten kod zlatara. Tražio je da u njega napiše riječi koje će biti istinite i primjenjive u svakom trenutku i u svakoj prilici. Nakon mjesec dana došao je zlatar i predao kralju prsten. Na njemu je pisalo: I TO ĆE PROĆI. Kralj je bio zadovoljan. U teškim danima pomagalo mu je boriti se s teškoćama, a u zaista dobrim danima vratiti se u realnost.

 židovska legenda


DAROVI ZA CRKVU

 1. BRANKO BOŠNJAK Grahovec 18, Dobrodol 70
 2. VLADIMIR VUGER Đ. Popovića5, Vugrovec 100
 3. Obitelj ANDRIĆ Glavna 4, Đurđekovec 100
 4. Obitelj HRANJ Dobrodolska 25, Dobrodol 23
 5. N. N. Vugrovec 50
 6. JASNA BRKIĆ KOŠI Zlatarska 5c, M. Polje 14 €
 7. B.M.D. 300
 8. ANKICA MIJATOVIĆ Kostanjevec 8, Prekvršje 100

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


Ovih dana napustio nas je:

JOZO PUDIĆ iz Prekvršja u 73. godini.

Dobri Bože, primi ga među svete i izabrane svoje!


O MOLITVI KOJA SE PRETVORILA U OGOVARANJE

U jednoj seoskoj župi žene su se navečer u jednoj prostoriji sastajale na zajedničku molitvu. Nakon duljeg moljenja došlo bi na red takozvano pojedinačno izručivanje u molitvu. Tada bi pojedina moliteljica iznijela svoje potrebe i teškoće da bi se onda sve zajednički na te nakane molile.

Došla je na red jedna mlada žena. Ona se nazočnima preporučila da joj pomognu svojim molitvama kako bi se njezin muž popravio. I raspričala se o njegovim manama i nepodopštinama. A dok se ona tako jadala i preporučivala muža nevaljalca u molitve, njezin je muž vani pod prozorom sve to slušao. Znatiželjan, a i zlovoljan, kamo to njegova žena večerom odlazi i što radi, otišao je u izviđanje. I imao je što vidjeti i čuti.

Što se potom dogodilo? U obitelji svađa, a u župi skandal. A prestalo je i okupljanje tih ‘pobožnih’ ženica na takve molitve.

“Kad molite, ne blebećite kao pogani. Misle da će s mnoštva riječi biti uslišani”, zapisao je evanđelist Matej Isusove riječi.


Ne smijemo suditi i nagađati o svojemu bližnjemu bez utemeljene osnove.

Sv. Alfonz Liguori (1696. – 1787.)


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 20. II. – 26. II. 2023.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + IVAN god. ANA, JOSIP i CILA Dutković, DRAGICA, KLARA i PETAR Trempetić, BRANKO Šiltić, LJUBICA Semper, SLAVKO god. MARICA i IVAN Bezeredi, BARICA i ĐURO VukasSTIPAN, ANĐA i obit. Peša, ANTO Trogrlić i BARICA Tustić, MATO Olujić god., LJILJANA Pekčec, FILIP Pavić god. i nakana, IVKA, IVAN i SLAVKO Sekulić, ANA Vuger i NEVENKA Pupek
 • SRI.
  – u 18.00 sati + DRAGICA god. MIHALJ i DRAGICA Pregorec
 • ČET.
  – u 18.00 sati + RUŽA i IVAN Sedinić, obit. Blažinović, Facković, Pelkofer i Borovčak, duše u čistilištu i nakana
 • PET.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • SUB.
  – u 18.00 sati + ANA Tomurad i obit. Vuger
 • NED.
  – u 9.00 sati + MARICA, MATO i obit. Trempetić, MARICA, IVAN i obit. Gračak i MARICA Gašparac
  – u 11.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 19. veljače 2023.

Nalazimo se u Velikoj devetnici sv. Josipa, svake srijede molitva za obitelji i Domovinu.

U srijedu je PEPELNICA – početak korizme. Zapovijedani je post i nemrs

U korizmi Petkom u crkvi, a nedjeljom od jedne crkve do druge Križni put

Jučer smo nastavili s radnom akcijom. Naš voditelj projekta Darko Židak, uz vrijedne suradnike Maria Fackovića, Marka Markotića, Željka Ćubele, Krešimira Škrnjuga, Zvonka Juraša, Miroslava Petrića, Marka Marića, Martina Tomurad, Marka Lulića, Krune Pajnića, Dubravka i Stipe, carsko meso pekao nam je Zlatko Kovačić, a domaćice su nam bile Dragica i kuma Milka. Iako nam je malo nedostajalo ruku, ali zato je elan kao i prijašnjih subota bio jaki, nadajmo se da ćemo u subotu biti malo brojniji.

Vjeronauk za PRVOPRIČESNIKE i KRIZMANIKE po dogovoru.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, MAK, naš Listić…

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 250