Evo zaručnika!

Župni listić 971

godište XIX. broj 42(971) − 12. studenoga 2023. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-971.PDF

XXXII. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Mt 25, 1-13)

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima ovu prispodobu: “Kraljevstvo će nebesko biti kao kad deset djevica uzeše svoje svjetiljke i iziđoše u susret zaručniku. Pet ih bijaše ludih, a pet mudrih. Lude uzeše svjetiljke, ali ne uzeše sa sobom ulja. Mudre pak zajedno sa svjetiljkama uzeše u posudama ulja. Budući da je zaručnik okasnio, sve one zadrijemaše i pozaspaše. O ponoći nasta vika: ‘Evo zaručnika! Iziđite mu u susret!’ Tada ustadoše sve one djevice i urediše svoje svjetiljke. Lude tada rekoše mudrima: ‘Dajte nam od svoga ulja, gase nam se svjetiljke!’ Mudre im odgovore: ‘Nipošto! Ne bi doteklo vama i nama. Pođite radije k prodavačima i kupite!’ Dok one odoše kupiti, dođe zaručnik: koje bijahu pripravne, uđoše s njime na svadbu i zatvore se vrata. Poslije dođu i ostale djevice pa stanu dozivati: ‘Gospodine! Gospodine! Otvori nam!’ A on im odgovori: ‘Zaista kažem vam, ne poznam vas!’ Bdijte dakle jer ne znate dana ni časa!

Komentar:

Isus nam daje priliku da prikupimo dovoljno ulja za svoje svjetiljke. Pa da u noći kada On bude odlučio doći – svi imamo dovoljno ulja za svoje svjetiljke.
Zoveš nas da s upaljenim svjetiljkama znademo dočekati Tvoj dolazak. Darovao si nam svjetlo da i mi budemo svjetlo ovome svijetu.


IGRAJ SE S BOGOM

Jednoga dana neki se čovjek zaustavi u dvorištu gdje su se igrala djeca. Čovjek poče izvoditi kolutove i niz drugih šala da bi ih zabavio. Majka jednoga od dječaka promatrala je to s prozora. Nakon nekog vremena siđe u dvorište i priđe sinu.

“Ah, ovaj je uistinu svet čovjek”, reče mu: “Sine moj, idi k njemu!”

Čovjek stavi ruku na dječakovo rame i upita: “Reci mi, što bi ti htio biti?”

“Ne znam”, odgovori dječak. “Što biste vi željeli da budem?”

“Ti meni trebaš reći što bi želio postati.”

“Ah, ja bih se najradije igrao.”

“Hoćeš li se onda igrati s Bogom?”

Dječak je bio zatečen i nije znao što da odgovori. Onda mu svetac reče: “Ako se budeš znao igrati s Bogom, naučit ćeš jednu od najljepših stvari na svijetu. Svi Boga doživljavaju tako ozbiljno da je postao smrtno dosadan. Igraj se s Bogom, sine. Boljeg suigrača od njega nećeš naći.”

Neki zakonoznanac promatrao je prizor mnoštva ljudi na tržnici koja se doimala poput mravinjaka. Iznenada mu se ukaže prorok Ilija. Zakonoznanac iskoristi priliku i zamoli proroka: “Prosvijetli moje neznanje: hoće li itko od ovih s tržnice ući u buduće kraljevstvo Božje?

“Nitko, baš nitko!” odgovori prorok mašući glavom.

U taj čas dođoše na tržnicu dva čovjeka. Počeli su izvoditi akrobacije, šale i ludorije da privuku ljude. Doskora ih okružiše djeca i odrasli, uživali su smijući se i plješćući.

Prorok Ilija poviče: “Ovi će sigurno ući u buduće kraljevstvo Božje!”

Zakonoznanac pođe onoj dvojici zabavljača:

“Što vi prodajete?” upita.

Oni odgovoriše: “Iako nam je srce često tužno, mi svima nudimo radost života.”

Bruno Ferrero


DAROVI ZA CRKVU

 1. ZORAN GAVRIĆ Svetomatejska 8, Dobrodol 50 €
 2. N. N. Prekvršje 400 €
 3. IVAN BEK Zlatarska 66, M. Polje 50 €

Svim darovateljima iskreno hvala!


Sakramenat svetoga krštenja primio je:

 VIKTORIA TADIĆ prvo dijete Marka i Josipe r. Štajduhar iz Dobrodola

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju djece!


Ovih dana napustila nas je:

RUŽICA KOVAČIĆ r. Trempetić iz Đurđekovca u 84. godini.

Dobri Bože primi ih među svete i izabrane svoje!


Priča u kojoj se mogu prepoznati oni koji lako padaju pod tuđi utjecaj

Čovjek na magarcu jaše svojoj kući, a njegov sin trči pokraj. Sustigne ih jedan putnik i kaže: „To nije pravo, oče, da vi jašete, a vaš sin mora trčati za vama. Vi imate jače udove.“ Na to otac siđe s magarca i prepusti jahati sinu. Potom naiđe drugi putnik i kaže: “To nije pravo, dečko, da ti jašeš, a otac mora pješice ići. Ti imaš mlađe noge.”

I tada na magarca sjednu obojica – otac i sin – i jašu dio puta. Uto dođe i treći putnik i veli: ,,Kakvo je to nerazumijevanje, dva momka na jednoj slaboj životinji! Ne bi li trebalo uzeti štap i obojicu vas najuriti?“ Tada otac i sin siđu s magarca i nastave u troje ići pješice: desno i lijevo otac i sin, a magarac u sredini.

Dolazi četvrti putnik, a on kaže: „Vas ste trojica doista neobični putnici. Zar nije dovoljno da dvojica idu pješice? Ne bi li bilo normalnije da jedan od vas jaše?“ Tada otac i sin svežu magarcu najprije prve, a onda i zadnje noge. Potom provuku čvrst kolac kroz prve i zadnje noge pa su tako na toj osovini nosili magarca kući – magarac je, eto, jahao na njima i više nisu sva trojica išla pješice.

Tako je to kad čovjek slijepo i nepromišljeno prihvaća tuđi prijedlog i padne pod nerazuman tuđi utjecaj.


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 13. XI. – 19. XI. 2023.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + MIRA, SLAVKO, TOMO, ŽELJKICA, MARICA i STJEPAN Fišter, STJEPAN, ANA i JULČA Pajurin, RUŽICA i IVAN Pavlović i JOSIP Šušnjak, MARKO god. ANUKA, ANA i IVAN Čarapović i obit. Čičak, KARLO, IVAN, MIRKO i obit. Belušić, DRAGICA, STIPO i VJEKOSLAV Begović Nežman
 • SRI.
  – u 18.00 sati + ANA Jurišić
 • ČET.
  – u 18.00 sati + KRUNOSLAV Kašić
 • PET.
  – – –
 • SUB.
  – u 18.00 sati –Za ++ poginule Vukovara i Škabrnje
 • NED.
  – u 9.00 sati + JOSIP god. i obit. Popović, DRAGICA i obit. Trempetić, ALEKSANDAR, LUCIJA i obit. Lovrenčić, IVAN i obit. Čvek, Tudek i Mucak, STJEPAN god. i obit. Vukas
  – u 11.00 sati – Župna
  – u 15.00 sati – U GORANCU

OBAVIJESTI – 12. studenoga 2023.

Četvrtkom iza svete mise klanjanje pred PRESVETIM.

KRIZMANICI na vjeronauk u srijedu svaka grupa neka dođe pola sata ranije, jer prije početka vjeronauka bit će sveta ispovijed.

PRVOPRIČESNICI u subotu u 9.00 i u 10.00 sati vam je Vjeronauk.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, župni listić…

 Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 200