Govore, a ne čine.

Župni listić 970

godište XIX. broj 41(970) − 5. studenoga 2023. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-970.PDF

XXXI. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Mt 23, 1-12)

U ono vrijeme: Isus prozbori mnoštvu i svojim učenicima: “Na Mojsijevu stolicu zasjedoše pismoznanci i farizeji. Činite dakle i obdržavajte sve što vam kažu, ali se nemojte ravnati po njihovim djelima jer govore, a ne čine. Vežu i ljudima na pleća tovare teška bremena, a sami ni da bi prstom makli. Sva svoja djela čine zato da ih ljudi vide. Dakle, proširuju zapise svoje i produljuju rese. Vole pročelja na gozbama, prva sjedala u sinagogama, pozdrave na trgovima i da ih ljudi zovu ‘Rabbi’. Vi pak ne dajte se zvati ‘Rabbi’, jer jedan je učitelj vaš, a svi ste vi braća. Ni ocem ne zovite nikoga na zemlji jer jedan je Otac vaš – onaj na nebesima. I ne dajte da vas vođama zovu, jer jedan je vaš vođa – Krist. Najveći među vama neka vam bude poslužitelj. Tko se god uzvisuje, bit će ponižen, a tko se ponizuje, bit će uzvišen.”

Komentar:

Govoriš li to meni, Gospodine? Od drugih tražim da čine ono što sam nisam spreman činiti. Govorim, i ne činim. Danas: tolike riječi opomene!
Počasna mjesta svima su važna briga. Osjetljivi smo na naslov kojima nas ljudi oslovljavaju. A Ti želiš da jedni drugima budemo maleni i – poslužitelji. Želiš da se pretječemo u poniznosti…


BOG TE LJUBI BAŠ TAKVOG KAKAV JESI SADA U OVOM TRENUTKU!

Jedan poznati govornik je počeo svoj seminar tako što je podigao novčanicu od 50 eura u vis. U prostoriji je bilo ukupno 200 ljudi. Pitao je: “Ko želi ovu novčanicu?” Sve ruke su se podigle. Nastavio je: “Ovih 50 eura dati ću nekome od vas, ali najprije ću još nešto napraviti.” Zgužvao je novčanicu. Potom je upitao: “Da li je još uvijek hoćete?” Sve ruke su bile i dalje u zraku. Zatim je nastavio: “A kad ovo napravim?” Bacio je novčanicu na pod i cipelama je utrljao u prljavi pod. Podigao je novčanicu; bila je zgužvana i skroz prljava. “Dobro, ko je hoće još uvijek?”Još uvijek su sve ruke bile podignute. Onda je rekao: “Dragi prijatelji, upravo smo naučili jednu vrlo vrijednu lekciju. Što god da sam uradio sa ovom novčanicom, vi ste je htjeli i dalje, jer ni u jednom trenutku nije izgubila na vrijednosti. U svakom trenutku je vrijedila 50 eura!”

“Često nam se dogodi u životu da nas neko odgurne od sebe, da padnemo nisko, da se osjećamo kao izgužvani i bačeni u blato. To su činjenice iz svakodnevnog života… “Ponekad se osjećamo kao da ne vrijedimo ništa.” Bez obzira što ti se dogodilo u životu ili će se tek dogoditi, TI nikada nećeš izgubiti na vrijednosti. Bio (bila) prljav(a) ili čist(a), izgužvan(a) ili ispeglan(a), TI si i dalje neprocjenjiv(a) za sve one, koji te vole više od ičega na svijetu, naročito Bogu! Naši životi se ne vrednuju prema onome što radimo ili koga poznajemo, već prema ONOME ŠTO SMO MI. “Ti si nešto posebno, ne zaboravi to NIKADA!” Uvijek imaj na umu: Jednostavni ljudi su sagradili Noinu Arku, a stručnjaci Titanik. Bog te ljubi, baš takvog kakav si sada, u ovome trenutku!


MALA DJELA

Je li čovjek učinio nešto veliko za opću stvar ako je izlio lončić vode u more? – upita Starca domaćin u nekoj kući. – Doista, treba znati gledati svijet – uzdahne starac. – Nije li more o kojem ti govoriš zapravo čovječanstvo? – Pa, jest! – odgovori čovjek. – Lončić vode za čitavo čovječanstvo je premalo, ali za žedna čovjeka je ponekad ne samo dovoljno, nego presudno. Mnogi ljudi i ne slute kolike bi sudbine bile ukrašene osmijesima umjesto bolovima da su oni u pravo vrijeme izlili u veliko more svoj lončić vode…


DAROVI ZA CRKVU

 1. Obitelj GRUBOR Domjanićeva 2, Vugrovec 150 €
 2. LJUBICA POPOVIĆ VelikoVrh 223, Šimunčevec 50 €

Svim darovateljima iskreno hvala!


Sakramenat svetoga krštenja primio je:

KARLO HOJANIĆ drugo dijete Ivana i Margarete r. Vukas iz Vugrovca

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju djece!


Ovih dana napustili su nas:

ŠTEFICA SPUDIĆ r. Barić iz Prekvršja u 85. godini.

MARKO GLUŠAC iz Kučanca u 65. godini.

Dobri Bože primi ih među svete i izabrane svoje!


IZA SVAKOG USPJEŠNOG ČOVJEKA STOJI ŽENA KOJA GA GURA!

Grupa turista je posjetila farmu krokodila na plutajućoj platformi, na sredini bazena u kojem je bilo mnoštvo velikih krokodila. Vlasnik farme je izazvao turiste: “Tko skoči u vodu, prepliva do obale i preživi, biće nagrađen s milijun dolara!” Tišina! Nitko se ne usuđuje ni da se pomakne. Odjednom, čovjek skače u bazen. Gone ga krokodili ali, na sreću, dočepa se obale na opće oduševljenje ostalih gostiju. Vlasnik farme kaže: “Imamo hrabrog pobjednika!” Nakon što je preuzeo nagradu, par se vratio u svoju hotelsku sobu.

“Hrabri čovjek” je rekao supruzi: “Ja nisam skočio u vodu… NETKO ME JE GURNUO!?”

Njegova supruga se samo nasmijala i rekla: “Ja sam te gurnula!”

Dakle, pouka: “Iza svakog uspješnog čovjeka stoji žena koja ga gura!”


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 6. XI. – 12. XI. 2023.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + ŠTEFICA Spudić sprovodna, MIRA i obit. Mrakovčić, obit. Vrgoč i Križanac, ĐURO Đurinec
 • SRI.
  – u 18.00 sati + MARKO Glušac sprovodna
 • ČET.
  – u 10.00 sati – Nakana
 • PET.
  – u 18.00 sati + VESNA god. i ŠIMUN Križanac, STJEPAN god. i MLADEN Fišter
 • SUB.
  – – –
 • NED.
  – u 9.00 sati + DARINKA Kovačiček, ANA god. i obit. Vuger
  – u 11.00 sati – Župna
  – u 15.00 sati – U GORANCU

OBAVIJESTI – 5. studenoga 2023.

Četvrtkom nakon svete mise je klanjanje pred PRESVETIM.

U utorak poslije svete mise je pobožnost sv. Franji Ksaverskom.

KRIZMANICI vjeronauk vam je po rasporedu.

PRVOPRIČESNICI u subotu u 9.00 i u 10.00 sati je vjeronauk.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, župni listić…

 Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 200