Hodočašće na Trsat

TRSAT

Trsatsko je svetište po milosnoj slici Majke Božje i spomenu njezine Nazaretske kućice, Božjom milošću prožeto sveto mjesto na tlu domovine Hrvatske i čvrst dokaz vjere Hrvata u izvorne poruke Kristova Evanđelja. Više od 710 godina okupljaju se vjernici i pristižu hodočasnici iz cijele Domovine, ali i inozemstva, da bi obnovili i produbili svoju vjeru i okrijepili duh čudotvornom snagom trsatske Majke Milosti. Zaštitnici i promicatelji svekolikih vrijednosti Gospina Trsatskog svetišta, kao i duhovni i uljudbeni učitelji hrvatskog naroda od svoga osnutka, a na Trsatu više od 550 godina, jesu sljedbenici sv. Franje Asiškog – braća franjevci. Pozvani od Petrovih nasljednika da budu čuvari kršćanskih svetinja u Isusovoj domovini, franjevci i u Trsatskom svetištu – gdje je prema predaji krajem 13. stoljeća boravila Sveta kućica, obavljaju tu svoju današnju zadaću.

Valjda nema po našim otocima obitelji u kojoj se ne spominje svetište Gospe Trsatske. Odakle i u čemu je privlačnost Trsata? Anđeo je to rekao u pozdravu Mariji nazvavši je “milosti puna” Sto znači: puna Boga, blizu Boga, ispunjena Božjom moći. Drugim riječima, u .Marijinoj blizini doživljavamo Božju blizinu, jer je ona bliska i Bogu i nama . Ona nam stoga pomaže da po njoj postajemo bliski Bogu pa su njezina svetišta mjesta Božje blizine, mjesta gdje se ta Božja blizina očituje… Zato u Marijinim svetištima, i ovdje na Trsatu, doživljavamo sigurnost da je Bog taj koji je s nama, da on vodi našu povijest, naš život, naš narod, da je on oslonac svega što se zbiva pa u njemu imamo sigurnost”.

Kardinal Josip Bozanić, zagrebački nadbiskup

17.08.2011.