Župni listić 690

godište XIII, broj 14(690) − 8. travnja 2018. godine

►►►ŽUPNI-LISTIĆ-690.PDF

II. VAZMENA NEDJELJA – BIJELA (Iv 20,19-31)

 Uvečer toga istog dana, prvog u tjednu, dok su učenici u strahu od Židova bili zatvorili vrata, dođe Isus, stane u sredinu i reče im: “Mir vama!” To rekavši, pokaza im svoje ruke i bok. I obradovaše se učenici vidjevši Gospodine. Isus im stoga ponovno reče: “Mir vama! Kao što mene posla Otac, i ja šaljem vas.” To rekavši, dahne u njih i kaže im: “Primite Duha Svetoga! Kojima otpustite grijehe, otpuštaju im se; kojima zadržite, zadržani su im.” Ali Toma zvani Blizanac, jedan od dvanaestorice, ne bijaše s njima kad dođe Isus. Govorili su mu dakle drugi učenici: “Vidjeli smo Gospodina!” On im odvrati: “Ako ne vidim na njegovim rukama biljeg čavala i ne stavim svoj prst u mjesto čavala, ako ne stavim svoju ruku u njegov bok, neću vjerovati!” I nakon osam dana bijahu njegovi učenici opet unutra, a s njima i Toma. Vrata bijahu zatvorena, a Isus dođe, stane u sredinu i reče im: “Mir vama!” Zatim će Tomi: “Prinesi prst ovamo i pogledaj mi ruke! Prinesi ruku i stavi je u moj bok i ne budi nevjeran nego vjeran.” Odgovori mu Toma: “Gospodin moj i Bog moj!” Reče mu Isus: “Budući da si me vidio, povjerovao si. Blaženi koji ne vidješe, a vjeruju!” Isus je pred svojim učenicima učinio i mnoga druga znamenja koja nisu zapisana u ovoj knjizi. A ova su zapisana da vjerujete: Isus je Krist, Sin Božji, i da vjerujući imate život u imenu njegovu.

Uskrsli Krist


 NEVJEROVANJE

Moju vjeru uvelike inspirira nevjerovanje mnogih ljudi s kojima se susrećem, ali o nevjeri možemo govoriti samo uvjetno jer još nisam vidio niti jednog nevjernika.

Vidio sam ljude koji ne vjeruju u jednu ili drugu stvar, jednoj ili drugoj osobi, koji ne vjeruju u Boga u kojeg i kakvog ja vjerujem, ali nisam vidio i smatram da ne postoji osoba koja u ništa i nikoga ne vjeruje.

Nevjernici ne vjeruju u Boga, ali zato uglavnom vjeruju u evoluciju: ne znaju je li svijet nastao onako kako to lijepo objašnjava teorija evolucije, ali su u to uvjereni. Kako je moguće da nevjernik vjeruje?

Svatko će od nas vjerovati prijatelju od povjerenja ako nam kaže nešto što ne možemo provjeriti.

Isus Krist je živio kako bi stekao naše povjerenje.

Čudno mi je zašto mu ljudi ne vjeruju?

Nemaju dovoljno dokaza da su njegove riječi istinite?

Pitanje vjere je pitanje kome vjerujemo, kome ćemo iskazati svoje povjerenje? Nevjera postoji samo parcijalno, nikad apsolutno, i svi smo mi ljudi u to smislu nevjernici jer nećemo vjerovati bilo što i bilo kome. Nevjera mi je važna za vjeru i gledam ju kao važan dio vjere, nevjera kritički propituje što je vrijedno vjerovat.

Biti nevjernik nije dobro kao životni stav budući da je život ljepši ukoliko dopustimo vjeri da ga obogati i ispuni smislom, ali je svakako potrebno znati ne vjerovati svemu.

Budući da vjera može značiti i vjernost, nevjera poprima i negativno značenje varanja.

U vezi tim samo bih rekao da Bog srećom pokriva svaku našu nevjeru prema njemu.

Mi grijehom kršimo savez s njime, tražeći druge užitke, klanjajući se drugim božanstvima – sve su to nevjere unatoč kojih Bog nama ostaje vjeran i omogućuje nam da vjernost s njime i obnovimo. 


DAROVI ZA CRKVU 

  1. Franjo i Katarina Bajkovec Dobrodolska 29a, Dobrodol 2000 Kn
  2. ŽELJKO i obit. KOVAČIĆ Gradišnica 2, Vurnovec 200 Kn
  3. Obitelj SEDIĆ Paruževinska 54, Paruževina 200 Kn
  4. TOMISLAV FIŠTER Šenoe 34, Vugrovec 200 Kn
  5. TOMO PELIVAN Rimski put 12, Kučanec 200 Kn
  6. N. N. Đurđekovec 100 EU
  7. Hojanić i Jagačić A. Šenoe 34, Vugrovec 700 Kn
  8. MILAN HABEK Habeka 3, Prekvršje 150 Kn
  9. Obitelj HAJDINOVIĆ Pavlovići 4, Goranec 200 Kn

Svim darovateljima iskreno hvala!


Sakramenat krštenja primila je:

GABRIEL FLUKA prvo dijete Darka i Katarine r. Čaleta Paruževine

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju djece!


Đavao u inspekciji obitelji koja je otkrila tajnu ljubavi!

Dok je pregledavao katalog, đavao s negodovanjem primijeti da jedna obitelj obiluje ljubavlju i slogom. To ga vrlo začudi. Stoga odluči da stvar bolje uvidi. To je bila stvarno divna obitelj, u kojoj sve, pa i bol, miriše na proljetno cvijeće. I đavao htjede doznati tajnu te čudesne ljubavi. Muž i žena ovako su to protumačili. Tu nema tajne. Mi svoju ljubav živimo jednostavno, kao na utakmici, kao na natjecanju. Kad jedno od nas dvoje pogriješi, onaj drugi na se preuzima krivnju. Kad jedno od nas dvoje učini dobro, onaj drugi prima pohvale. Kad jedno od nas dvoje trpi, onaj drugi je zbog toga prepun skrbi. Kad je jedno od nas dvoje sretno, onaj drugi se tome više raduje. U stvari uvijek se natječemo: uvijek jedan od nas želi prvi stići do sve ljepše i savršenije ljubavi.

Đavlu se sve to učini besmislenim pa ode, ne učinivši im nikakvo zlo. A ipak jedino tako može biti sretnih brakova na tom jadnom svijetu.


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 9. IV. – 15. IV. 2018.

PON. – – – – – – – – – –
UTO. u 18.00 sati + STJEPAN god., NADA i obit. Kovačić, VINKO Petljak, LUKA, RUŽA i obit. Fišter, MARTIN i KATICA Trempetić, MIRICA i MIRO Škes, JAGICA god. i STJEPAN Šturman, JAKOB i TEREZA Facković i DRAGICA Pregorec, STJEPAN Zebić god., STJEPAN Trupeljak, BOŽICA Barišić god., STJEPAN Blažinović god.
SRI. u 18.00 sati + BISERKA Benić god.
ČET. u 18.00 sati + STJEPAN, BARA i JOSIP Popović, IVAN i BARA Popović
PET. u 18.00 sati – Vjenčanje
SUB. u 18.00 sati + ANTUN Radman
NED. u 9.15 sati

u 11.15 sati

u 16.00 sati

+ IVAN god., ANA Hojanić, RUŽA i NIKOLA Baričević, NENAD Hrenović

­- Župna

– U ĐURĐEKOVCU

OBAVIJESTI:

Utorkom iza svete mise „Treće srce“ moli za nerođene.

Četvrtkom iza svete mise kratko klanjanje pred PRESVETIM.

Subotom vjeronauk po rasporedu.

U nedjelju iza svete mise u 9.15 susret sa Roditeljima naših PRVOPRIČESNIKA.

U galeriji „FAROF“možete pogledati Uskrsnu izložbu – TREĆI DAN.

Započeli su radovi na fasadi župne crkve.

SRETAN USKRS!

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, MAK, župni listić…