Župni listić 797

godište XVI. broj 20(797) − 17. svibnja 2020. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-797.PDF

VI. VAZMENA NEDJELJA (Iv 14.15-21)

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: “Ako me ljubite, zapovijedi ćete moje čuvati. I ja ću moliti Oca i on će vam dati drugoga Branitelja, da bude s vama zauvijek: Duha Istine, kojega svijet ne može primiti jer ga ne vidi i ne poznaje. Vi ga poznajete jer kod vas ostaje i u vama je. Neću vas ostaviti kao siročad; doći ću k vama. Još malo i svijet me više neće vidjeti, no vi ćete me vidjeti jer ja živim i vi ćete živjeti. U onaj ćete dan spoznati da sam ja u Ocu svom i vi u meni i ja u vama. Tko ima moje zapovijedi i čuva ih, taj me ljubi; a tko mene ljubi, njega će ljubiti Otac moj, i ja ću ljubiti njega i njemu se očitovati.”

Komentar:

Gospodine! Suočenje sa svijetom upozorava na činjenicu da je protivljenje, čak i progonstvo, sastavni dio evanđeoskog života. Uvijek je Tvoja riječ takva da ne da mira. Kada Crkva ili kršćani svojim životom više nikoga ne izazivaju, ničim ne iznenađuju, postoji opasnost da se posumnja u životvornost vjere. Kao i u prvim kršćanskim stoljećima, tako i danas, kršćani su pozvani pred sudištem svojih bližnjih “dati razlog nade” koja je u njima.

Zašto bih se trudio da svojim stavovima ne izazovem protivljenje? Nisam li tada premalo evanđeoski? Isus mi kazuje o Branitelju koji će pomoći nadići prepreke koje stoje na putu Riječi. Bitno je da kršćanina ništa ne odvoji od ljubavi Kristove: “ni nevolje, ni progonstvo, ni mač!”


POŠTOVANJE

Ne tako davno bilo je nezamislivo da učenik ne pozdravi učitelja na ulici. Isto je tako vrijedilo za župnika, kuma ili susjeda. U nekim je krajevima bio običaj da se roditeljima kaže “Vi“. A tek odnos prema svetim stvarima? Kad bi župnk nosio pričest nekom bolesniku, ministrant bi pred njim išao s upaljenom svjetiljkom, a ljudi bi na ulici kleknuli. Odnos prema svetome muslimani npr. izražavaju tako da mole izuvene obuće, a Židovi tako da imaju pokrivenu glavu. U tom smislu idu i riječi apostola Petra: Gospodin, Krist neka vam bude svet, u srcima vašim…

Danas je odnos prema svetome, odnosno prema bilo kojem autoritetu bitno izmijenjen. Koliko danas pokušavamo učiti mlađe naraštaje da imaju poštovanja prema djedu ili baki, prema susjedima, prema starijim osobama? Pada nam li uopće na pamet da bi nastavnici i profesori trebali biti autoritet učenicima, to jest, da bi ih trebalo susresti s poštovanjem? Tužno je čitati neke novinske natpise: kad god se javi neki problem u školi, svi se jednodušno slažu da je jedina krivnja na nastavnicima. Tko govori o neodgojenoj djeci? Što nam je danas sveto? Tko nam je danas autoritet? Franjo Josip I.? Predsjednik države? Papa? Bilo koja državna ili crkvena institucija? Bog? Priznajemo li uopće bilo kakav autoritet? Ili ćemo oboriti sve autoritete, kao što su učinili diktatorski lijevi režimi, postavljajući, autoritet partije ili vrhovnog vođe?

Rekao bih da je istina očita. Dok nas mediji i javno mišljenje poziva da rušimo sve autoritete, sve više raste (nevidljiv ) autoritet zvan Potrošnja, na radost onih koji na nama zarađuju. I tako se duboko klanjamo Novcu, moćnim kompanijama i modernim tvornicama užitaka, pri čemu gubimo osnovne ljudske vrijednosti. Samozatajnost te poštovanje i ljubav prema drugim ljudima, čine nas sličnima Bogu koji je iznad svega -recimo tako- tolerantan i pun ljubavi prema čovjeku, kakav god on bio.

U svim čovjekovim činima i doživljajima uvijek se nanovo ostvaruje umiranje staroga i uskrsnuće novoga čovjeka.

 Romano Guardini


Ovih dana napustili su nas:

IVAN LUKAČEK iz Đurđekovca u 66. godini.

STJEPAN DOMENKUŠ iz G.Vugrovca u 91. godini

Dobri Bog neka im udijeli mjesto u vječnoj Domovini!


SREDIŠTE SVETOG PISMA

Pitanje: Koje je najkraća poglavlje u Svetom pismu? Odgovor: Psalam 117. Pitanje: Koje je najduže poglavlje u Svetom pismu? Odgovor: Psalam 119. Pitanje: Koje je poglavlje u središtu Svetog pisma? Odgovor: Psalam 118. Činjenica: postoje 594 poglavlja prije Psalma 118. Činjenica: postoje 594. poglavlja poslije Psalma 118. Zbroji to i dobit ćeš 1188. Pitanje: Koji je središnji redak u Svetom Pismu? Odgovor: Psalam 118,8. Govori li taj redak nešto značajno o Božjoj savršenoj namisli s nama? Kada netko rekne da bi želio shvatiti što je Božja namisao za njegov život, jednostavno ga pošalji u središte Njegove Riječi! Psalam 118,8.: “Bolje se Jahvi uteći nego se uzdat u čovjeka” Nije li, dakle, čudno kako ove riječi djeluju (ili je li Bog u središtu svega)? Prije nego što sam ti ovo poslao, pomolio sam se za te. Imaš minutu? Samo 60 sekundi za Boga? Sve što trebaš učiniti jest pomoliti se za osobu koja ti je ovo poslala! “Oče nebeski, blagoslovi moga prijatelja u svemu što znaš da bi on/ona mogao danas trebati! I neka njegov/njezin život bude ispunjen mirom, blagostanjem i snagom dok ti se on/ona želi približiti. Amen!”

Nakon molitve pošalji ovo 10 osobama. U nadolazećim časovima 10 ljudi će moliti za tebe i potaknut ćeš mnoštvo ljudi da se mole Bogu za druge. Nakon toga sjedni i promatraj kako Božja snaga u tvome životu čini velike stvari. Kada ti život ne ide dobro, tada se prisjeti da te vjera ne gura u poteškoće, već te iz njih vadi. “Ako se okaniš nastojanja nadzirati svoju budućnost, otkrit ćeš sreću.” Bog te blagoslovio!


Naše nutarnje zle sklonosti daleko su opasnije od bilo kojeg vanjskog neprijatelja. 

Sv. Ambrozije (340. – 397.)


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 18. V. -24. V. 2020.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + IVAN Hršak, VLADO Grljak
 • SRI.
  – u 18.00 sati + IVAN Bićanić
 • ČET.
  – u 18.00 sati + ANICA Fluka
 • PET.
  – u 18.00 sati + KATA Stipić
 • SUB.
  – u 18.00 sati + IVAN Lukaček
 • NED.
  – u 9.00 sati + FRANJO Sedinić
  – u 11.00 sati – Župna
  – u 17.00 sati – U ĐURĐEKOVCU

OBAVIJESTI – 17. svibnja 2020.

Kako se situacija s koronavirusom stabilizira, tako se i mi pomalo vraćamo u red normale.

U srijedu u 19.00 sati u Novom liturgijskom prostoru u našem župnom dvoru pozivaju se roditelji ovogodišnjih PRVOPRIČESNIKA za dogovor oko termina Prve Pričesti.

Nalazimo se u svibnju, Majci Božjoj posvećenom mjesecu. Svaki dan u 17.30 sati sveta krunica i litanije.

Župna crkva sv. Franje Ksaversko trenutno je izvan uporabe, sveta misa se održava u podrumu – Galeriji župnog dvora.

Krštenja i vjenčanja se mogu po dogovoru imati.

Za Prvu Pričest i Krizmu još čekamo naputak.

Sveta ispovijed isto tako se može imati.

Župni ured radi samo putem telefona:
01 2044255, 098 814885

ili putem mail-a. Župni mail je:
ured@zupa-vugrovec.com


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 60