Župni listić 804

godište XVI. broj 27(804) − 5. srpnja 2020. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-804.PDF

XIV. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Mt 11, 25-30)

U ono vrijeme reče Isus: “Slavim te, Oče, Gospodaru neba i zemlje, što si ovo sakrio od mudrih i umnih, a objavio malenima. Da, Oče, tako se tebi svidjelo. Sve je meni predao Otac moj i nitko ne pozna Sina doli Otac niti tko pozna Oca doli Sin i onaj kome Sin hoće objaviti. Dođite k meni svi koji ste izmoreni i opterećeni i ja ću vas odmoriti. Uzmite jaram moj na sebe, učite se od mene jer sam krotka i ponizna srca i naći ćete spokoj dušama svojim. Uistinu, jaram je moj sladak i breme je moje lako.”

Komentar:

U današnjem se evanđelju susrećemo s Isusom koji zadivljeno kliče jer je upravo malenima povjerena tajna da Bog nije Bog daleki nego Bog neizrecive blizine.

U Isusu Bog pristupa čovjeku, da ga potraži i pozove u svoju slobodu.

Taj Božji plan koji “silne zbaci s prijestolja, a uzvisi neznatne” i “gladne napuni dobrima, a bogate otpusti prazne” (Lk 1,52) potiče Isusa, koji je na zemlji kao “sin drvodjelje” pripadao malenima, da zahvalno kliče… i možemo mu se i mi pridružiti u ovoj zahvali: stojimo pred Bogom u stavu siromaha koji zna da ga Bog hoće obdariti, jer samo Bog može ispuniti srce.

Bog je onaj koji ljubi, nosi teret opterećenih i naš životni mučni put vodi prema dobrom kraju, punom smisla.


NAŠI OVOGODIŠNJI KRIZMANICI

 1. FILIP BABIĆ
 2. PAULA BALOG
 3. MARTINA BALTIĆ
 4. DOMINIK BARIČEVIĆ
 5. MARTIN BOGDANOVIĆ
 6. PAULA BOGIĆ
 7. ANA BOLČEVIĆ
 8. MATIJA BOLČEVIĆ
 9. PAULA BOŠNJAK
 10. FILIP BOŽIĆ
 11. LORENA ČVEK
 12. TOMISLAV ĆAVAR
 13. JOSIP DIJANIĆ
 14. LUKA DOBROVIĆ
 15. MATEJ FUNDEK
 16. LAURA IVANA GAVRAN
 17. TENA GOLUB
 18. IVANA GRLJAK
 19. EMA HORVAT
 20. TEA HORVAT
 21. PETAR HORVATIĆ
 22. NIKOLA KASALO
 23. TOMISLAV KEREŠ
 24. MATIJA KIŠUR
 25. ANTE KLANAC
 26. LEONARDO KOVAČIĆ
 27. SVEN KUČERA
 28. MARIJA KUNTIĆ
 29. JAKOV LEŠ
 30. MELANI LIPOVČIĆ
 31. PETAR LOVASIĆ
 32. LARA PAJNIĆ
 33. LANA PAJURIN
 34. STELA PAJURIN
 35. MARKO PETRAŠ
 36. MARTIN POPOVIĆ
 37. PETRA POTOČIĆ
 38. LOVRO PREGOREC
 39. ANTONIA PUŠKARIĆ
 40. IVAN RAMLJAK
 41. JOSIPA ROZIĆ
 42. JAN SEDINIĆ
 43. NICOLE SEDINIĆ
 44. JAN SKAZLIĆ
 45. PETRA SKELIĆ
 46. MIA ŠARLIJA
 47. IVO ŠITUM
 48. MAGDELANA ŠTURMAN
 49. LOREN TABAKOVIĆ
 50. ANA TOMAŠEK
 51. STJEPAN TREMPETIĆ
 52. TIHANA TURČIĆ
 53. LEON VRDOLJAK
 54. ANTONIO ZUBANOVIĆ
 55. KATARINA ŽIDAK
 56. MELANI ŽIDAK
 57. MAGDALENA PODBREŽNJAK

Blagoslovio vas Gospodin i čuvao vas!
Pokazao vam svoje lice i smilovao vam se!
Obratio k vama svoje lice i dao vam mir!
Gospodin Vas blagoslovio!


DAROVI ZA CRKVU

1. MARIJA ŠITUM Vugrovečka 69, Dobrodol 200 Kn

2. ĐURĐICA CVETNIĆ Banov brijeg 39, Vurnovec 300 Kn

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE

I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


Sakramenat svetog krštenja primio je:

FILIP BREZAK treće dijete Viktora i Anite r. Banić iz Vugrovca

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju djece!


GDJE JA PRIPADAM?

Jednom smo upitali starca Pajsija: – Vi nam, oče, neprestano govorite da pozitivno mislimo i dobro govorimo. Posavjetujte nas kako se suočiti s problemima. Starac je počeo pričati: – Iz iskustva znam da su ljudi podijeljeni u dvije kategorije. Prvi podsjećaju na muhu. Njezina glavna osobina je to što je privlači nečistoća. Kada se, na primjer, muha nađe u vrtu punom mirisnog cvijeća, ona ga neće ni primijetiti i zaustavit će se na nekoj nečistoći koju nađe na zemlji. Počet će kružiti unaokolo i osjetit će se sasvim ugodno u smradu. Kad bi muha mogla govoriti, i kad biste od nje zatražili da vam pokaže ružu u vrtu, odgovorila bi vam: -Ja uopće ne znam kako ruža izgleda. Znam samo gdje naći smrad, gnoj i blato. Postoje ljudi koji podsjećaju na muhu. Ljudi koji pripadaju ovoj kategoriji navikli su misliti negativno, u životu uvijek traže loše strane i odbijaju prisutnost dobra. Druga kategorija su oni što podsjećaju na pčelu koja uvijek traga za nečim slatkim i ugodnim. Kada bi se pčela našla u sobi punoj nečistoće, samo s komadićem bombona, ona bi zanemarila svu nečistoću i sletjela bi na bombon. Kada biste od pčele zatražili da vam pokaže gdje se nalazi otpad, odgovorila bi: – Ne znam. Mogu reći samo gdje ćete naći cvijeće, slast, med i šećer. Ona zna samo za dobre stvari u životu, one loše su joj nepoznate. To je druga kategorija ljudi. Oni imaju pozitivne misli i vide samo dobru stranu življenja. Oni se uvijek trude prikriti zlo kako bi zaštitili bližnje, dok se oni iz prve kategorije trude izložiti zlo i iznijeti na vidjelo. Kada netko dođe k meni i počne optuživati druge, dovede me u tešku situaciju i ja mu kažem ovaj primjer. Kažem mu: odluči kojoj kategoriji želiš pripadati.


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 6. VII. – 12. VII. 2020.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + STJEPAN Kovačić sprovodna, IVAN god. i obit. Kerep, obit. Đopar, TOMO, MIJO i BARA Galović, MARICA i MIJO Škes, ANICA, JOZO i BERISLAV Bilanović
 • SRI.
  – – –
 • ČET.
  – – –
 • PET.
  – – –
 • SUB.
  – – –
 • NED.
  – u 10.00 sati – Župna
  – u 15.00 sati – U PREKVRŠJU

OBAVIJESTI – 5. srpnja 2020.

Malo po malo priveli smo i ovu čudnu školsku godinu kraju. Nekima je bila uspješna, nekima malo manje, ali svi su vjerojatno zadovoljni. Najzadovoljniji su vjerojatno učitelji koji su se ipak riješili brige, nekada slatke, a nekada i gorke. Na kraju možemo zahvaliti Bogu za cijelu prošlu školsku godinu. Svi oni koji završavaju osnovno školovanje, neka u odlukama za upis u Srednju Školu biraju predmet Vjeronauk. Ako netko od završenih osnovnoškolaca ima namjeru odlučiti se za duhovni poziv, slobodno se može javiti župniku. Bilo bi jako lijepo kada bi i naša župa dala koje novo duhovno zvanje.

Postavili smo šator, koji će jedno vrijeme biti rješenje za nedjeljna misna okupljanja, nažalost moramo za jesen ići na bolja rješenja. Kakva?

KROZ SRPANJ i KOLOVOZ SVETA MISA je SAMO U 10.00 SATI!

Župni ured radi samo putem telefona 01 2044255, 098 814885
ili putem mail-a. Župni mail je: ured@zupa-vugrovec.com


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 250