Župni listić 805

godište XVI. broj 28(805) − 12. srpnja 2020. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-805.PDF

XV. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Mt 11, 25-30)

Onoga dana Isus iziđe iz kuće i sjede uz more. I nagrnu k njemu silan svijet te je morao ući u lađu: sjede, a sve ono mnoštvo stajaše na obali. I zborio im je mnogo u prispodobama: “Gle, iziđe sijač sijati. I dok je sijao, nešto zrnja pade uz put, dođoše ptice i pozobaše ga. Nešto opet pade na kamenito tlo, gdje nemaše dosta zemlje, i odmah izniknu jer nemaše duboke zemlje. A kad sunce ogranu, izgorje i jer nemaše korijena, osuši se. Nešto napokon pade na dobru zemlju i davaše plod: jedno stostruk, drugo šezdesetostruk, treće tridesetostruk. Tko ima uši, neka čuje!”

Komentar:

Moje je srce tlo na koje padaju Tvoje riječi. A moje je srce nekad zemlja, nekad kamen, nekad plodno tlo, a nekad trnjem obrasla njiva.
Koliko Tvojih riječi, Gospodine, padne uz put… Ima riječi koje ni ne zamijetim. Ima i onih koje ne želim čuti. Moje je srce često nepropusno za Tvoju riječ, Gospodine. K tome, nemam vremena pozabaviti se Tvojim riječima, jer mislim da imam toliko drugih stvari koje mi se čine važnijima.
No, ima i časova u kojima bih krenuo za Tobom kamo god Ti hoćeš. Ipak, oduševljenje brzo nestane. Jer, kao da u srcu nema dubokih korijena. Sve ostaje na površini i htio bih da me ne stoji previše.
Gospodine Isuse Kriste! Učini da moje srce bude plodna zemlja.


 NAJBOLJE MJESTO

Čovjek je koje se s društvom i okolinom stalno uspoređuje, pa ga to potiče na rast i na promjenu. Teško mu je pogoditi sredinu uza svu svijest da smo upućeni jedni na druge i da svatko općem napretku treba da doprinese ono što najbolje može dati, a što neće nitko drugi moći dati. Ne mogavši naći sredinu i stvaran pogled na sebe i oko sebe, čovjek misli da je vrjedniji, bolji od drugoga, da mu pripada više mjesto. Počinje upotrebljavati sva sredstva da izbije na čelo. Pred očima mu je samo to kako da dospije naprijed, gore, malo po malo to ga zaokupi toliko da zaboravi na druge, da zaboravi ispravno vrednovati druge, čak želi po drugima i preko drugih doći do onoga što je naumio. Ne biraju se sredstva, dapače i drugi ljudi postaju mu samo sredstva za postizanje cilja. No u životu bismo trebali biti upućeni jedni na druge, radeći i služeći jedni drugima, na dobrobit drugih i bez računice. Svojim životom pokažimo da je svatko od nas vrijedan i da svatko najbolje ide naprijed služenjem.


U Bogu je sve moguće!

Mladić koji je radio u vojsci bio je neprestano ponižen jer je vjerovao u Boga. Jednog dana kapetan ga je želio poniziti pred kolegama. Pozvao mladića i rekao: Mladiću dođi ovamo, uzmi ključ i idi parkirati džip ispred. Mladić je odgovorio: Ne znam voziti! Kapetan je odgovorio: Onda zamoli Boga za pomoć! Pokaži nam da postoji! Mladić je uzeo ključ, otišao do vozila i počeo se moliti. Onda parkirao džip baš kao što je kapetan želio. Kad je mladi vojnik izašao iz džipa vidio ih je kako plaču. Svi su mu rekli: Želimo služiti Bogu tvome! Mladi vojnik je bio zadivljen i upitao što se događa? Kapetan plače, otvorio haubu džipa i pokazao mladiću da auto nema motor! Onda je mladić rekao: Vidiš? Ovo je Bog kojem služim, ništa nije nemoguće u Bogu, Bog koji daje život onome tko ne postoji. Možda mislite da su to nemoguće stvari, ali u Bogu je sve moguće.

U svim čovjekovim činima i doživljajima uvijek se nanovo ostvaruje umiranje staroga i uskrsnuće novoga čovjeka.

Romano Guardini


DAROVI ZA CRKVU

1. MILKA KEREP A. Šenoe 106, Vugrovec 150 Kn

2. ĐURĐA 500 Kn

3. N. N. 200 Kn

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


Ovih dana napustio nas je:

DOMINIK PAPEŠ iz Paruževine u 78. godini.

Dobri Bože primi ga među svete i izabrane svoje!


SVE JE STVAR DA LI SI NA PRAVOM MJESTU!

Otac je rekao svom sinu: diplomirao si s odličnim uspjehom, evo ti na poklon onaj auto koji sam kupio prije puno godina… Zbilja, dugo “leži” u garaži… Ali prije nego ti ga dam, odvezi ga na plac gdje prodaju rabljene automobile na kraju grada i reci im da ga želiš prodati i vidi koliko će ti novca oni ponudit. Sin je otišao na plac rabljenih automobila, vratio se ocu i rekao: “Ponudili su mi 1.000€ jer izgleda vrlo istrošeno.” Otac je rekao: “Odvezi ga sad u zalagaonicu.” Sin je otišao u zalagaonicu, vratio se ocu i rekao: “Zalagaonica je ponudila 100€ jer je to zbilja jako stari auto.” Otac je zamolio sina da ode u auto-klub i pokaže im auto. Sin je odvezao automobil i u klub, vratio se i rekao ocu oduševljeno: “Neki ljudi u klubu ponudili su 100.000€ za taj auto, jer vele da je to Nissan Skyline R34, kultni automobil i potražnja za njim je OGROMNA. Otac je rekao sinu: “Htio sam da znaš da pravo mjesto cijeni PRAVU VRIJEDNOST.”

Ako te ne cijene, ne brini, znači da si na pogrešnom mjestu i u pogrešnom društvu. Oni koji znaju tvoju vrijednost su oni koji te cijene i drži se njih… Nikada ne ostaj tamo gdje nitko ne prepoznaje i ne cijeni tvoju istinsku vrijednost.


Ne osuđuj čak ni očima, jer su one često prevarene.

 Sv. Ivan Klimaks (†649.)


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 13. VII. – 19. VII. 2020.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + obit. Koši, Brkić, Faust, Jakopović, Lovrić i dvije nakane, RUŽA god. i IVAN Dumić, obit. Fulir, JOSIP Trempetić god, obit. Dumić, ZVONKO Povrženić god.
 • SRI.
  – – –
 • ČET.
  – – –
 • PET.
  – – –
 • SUB.
  – – –
 • NED.
  – u 10.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 12. srpnja 2020.

Sestre NADA MARKOVIĆ i MIRA PUKŠEC započele su uređenje RASPELA na ulazu u Vugrovec. Tako smo dobili uređen podest, parkovni pijesak na stazi, niša Raspela je novom bojom osvježena, za sada živica prema susjedu je maknuta, vidjet ćemo što staviti. Raspelo je više došlo do izražaja, a Corpus trebamo sada urediti. Hvala im!

Svima onima koji ovih dana kreću na godišnji odmor želim lijepo i ugodno vrijeme i da se dobro odmore i napune baterije za nove radne pobjede, a onima koji za sada ostaju neka Gospodin daruje strpljenja do njihovog godišnjeg odmora.

Postavili smo šator, koji će jedno vrijeme biti rješenje za nedjeljna misna okupljanja, nažalost moramo za jesen ići na bolja rješenja. Kakva?

KROZ SRPANJ i KOLOVOZ SVETA MISA je SAMO U 10.00 SATI!

Župni ured radi samo putem telefona 01 2044255, 098 814885
ili putem mail-a. Župni mail je: ured@zupa-vugrovec.com,


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 250