Milosrdni Isus

Župni listić 896

godište XVIII. broj 17(896) − 24. travnja 2022. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-896.PDF

II. VAZMENA NEDJELJA (Bijela) – Nedjelja Božjeg milosrđa

Uvečer toga istog dana, prvog u tjednu, dok su učenici u strahu od Židova bili zatvorili vrata, dođe Isus, stane u sredinu i reče im: “Mir vama!” To rekavši, pokaza im svoje ruke i bok. I obradovaše se učenici vidjevši Gospodina. Isus im stoga ponovno reče: “Mir vama! Kao što mene posla Otac i ja šaljem vas.” To rekavši, dahne u njih i kaže im: “Primite Duha Svetoga. Kojima otpustite grijehe, otpuštaju im se; kojima zadržite, zadržani su im.”
Ali Toma zvani Blizanac, jedan od dvanaestorice, ne bijaše s njima kada dođe Isus. Govorili su mu dakle drugi učenici: “Vidjeli smo Gospodina!” On im odvrati: “Ako ne vidim na njegovim rukama biljeg čavala i ne stavim svoj prst u mjesto čavala, ako ne stavim svoju ruku u njegov bok, neću vjerovati.”
I nakon osam dana bijahu njegovi učenici opet unutra, a s njima i Toma. Vrata bijahu zatvorena, a Isus dođe, stade u sredinu i reče: “Mir vama!” Zatim će Tomi: “Prinesi prst ovamo i pogledaj mi ruke! Prinesi ruku i stavi je u moj bok i ne budi nevjeran nego vjeran.” Odgovori mu Toma: “Gospodin moj i Bog moj!” Reče mu Isus: “Budući da si me vidio, povjerovao si. Blaženi koji ne vidješe, a vjeruju!”
Isus je pred svojim učenicima učinio i mnoga druga znamenja koja nisu zapisana u ovoj knjizi. A ova su zapisana da vjerujete: Isus je Krist, Sin Božji, i da vjerujući imate život u imenu njegovu.”


KOŠULJA SRETNOG ČOVJEKA

Konjanici su tražili sretnog čovjeka i među bogatim i među siromašnim ljudima…

Sultan neke daleke zemlje patio je od teške bolesti. Njegova je kći pozvala liječnike iz svih kraljevina na svijetu da pomognu ozdravljenju njezina voljenog oca. Kada mu liječnici nisu uspjeli pomoći, princeza je pozvala mudrace.

„Samo ako obuče košulju sretnog čovjeka, bolesni sultan može biti spašen“, glasila je preporuka najmudrijeg od svih.

Princeza je naredila konjanicima da pretraže sve kutke kraljevstva u potrazi za košuljom. Konjanici su tražili sretnog čovjeka i među bogatim i među siromašnim ljudima.

Bogati, pokazalo se, nisu bili sretni jer je uvijek postojalo nešto što oni nisu mogli posjedovati. A siromašni, koje su redom susretali na putu, nisu bili sretni jer su jadikovali nad svojim siromaštvom ne shvaćajući ga kao blagoslov, već kao prokletstvo i žudjeli su steći bogatstvo.

Shvativši da sretnog čovjeka neće pronaći, a u strahu hoće li sultana zateći živog, krenuli su prečicama natrag u dvor. Na jednom proplanku sjedio je mladi pastir i svirao neku veselu melodiju na svojoj svirali. Vođa konjanika, već očajan što nije ispunio zadatak, pitao ga je ljutito, očekujući po tisućiti put isti odgovor:“Jesi li ti sretan čovjek?!”“Jesam, ja sam sretan čovjek!” odgovori mladić na iznenađenje svih prisutnih. Konjanik naredi:“Daj svoju košulju!”

Mladić ravnodušno reče: “Nemam!”

 Priča iz starih predaja. Prepričao i prilagodio P. N.

Konjanici iz priče sigurno su susreli mnogo ljudi bez košulje, ali samo je ovaj zadnji bio sretan. Pokušajmo dokučiti po čemu je mladić bez košulje bio različit od drugih?

Ponekad, godinama, potpuno ravnodušno, bez ikakva nutarnjeg doživljaja, gledamo pred sobom istu prekrasnu šumu ili polje. Ali kada, nakon kupnje, stavimo ogradu oko nekoliko stotina kvadrata te iste šume, i kažemo: “To je moje!” srce nam zatitra neobičnim ushitom. Ukoliko povjerujemo da u tom ushitu leži sreća, pokušat ćemo što više stvari, ljudi i pojava okružiti žicom i zalijepiti na njih etiketu — “Moje!” Ali, koliko god se, povećavanjem broja stvari, znanja, moći…, koje zaposjednemo, povećavao i ovaj ushit, i dalje ćemo se osjećati nesretni — jer se sreća u tom ushitu ne može naći.DAROVI ZA CRKVU

 1. BAJKMONT 5000 Kn
 2. SANJA ŠIMIČIĆ Šimunčevečka 52, Dobrodol 200 Kn
 3. SLAVKO JELICA M. Gupca 17, Kućanec 100 EU
 4. N. N. Đurđekovec 100 Eu
 5. Obitelj ŠOKMAN Kučilovečka 15, Kučilovina 300 Kn
 6. STJEPAN BLAŽINOVIĆ Kučilovečka 15, Kučilovina 300 Kn
 7. MILAN HABEK O. Habeka 3, Prekvršje 150 Kn

HVALA SVIMA DAROVATELJIMA ZA POTREBE ŽUPE I ZA SANACIJU NAKON POTRESA!


Sakramenat svetog krštena primili su:

EMILIO PALADA drugo dijete Davida i Ivane r. Kezerić iz Markova Polja
FILIP IVAN POPOVIĆ drugo dijete Ivice i Adrijane r. Vurajić iz Šimunčevca
MARIJA LOVRIĆ drugo dijete Filipa i Lidije r. Šimatović iz Vugrovca

Roditeljima želim obilje Božjega blagoslova u odgoju djece!


Ovih dana napustili su nas:

KATARINA BAKULA iz Dobrodola u 50. godini.
STJEPAN HOJANIĆ iz Vugrovca u 88. godini.

Dobri Bože primi ih među svete i izabrane svoje!


MUDRAC I URA

Neki mudrac je u svojoj sobi držao veliku uru s njihalom koja bi svakoga sata odjeknula sporo, ali svečano.

„Zar Vas to ne smeta?“ upita ga neki učenik.

„Ne“, odgovori mudrac. „Prisiljava me da se svaki put upitam: što sam učinio protekloga sata?“A ti, što si ti učinio za protekli sat vremena?


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 25. IV. – 1. V. 2022.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + KATICA god.IVAN, STJEPAN i obit. Hojanić, MARIJA i MIJO Svetec, ALOJZ i obit. Fišter i Stjepan Žugec, MARKO Mihaljević, RUŽICA i IVAN Šimunjak, IVAN i MIRA Đurinec i obit. Perešin, IVAN, JAGICA, RUŽA, ANDRO, VID i KATICA Fišter, ĐURO Đurinec, obit. Sedinić i Galović, STJEPAN Galović (Pepa) god.,KATICA god. i obit. Hojanić, Galović i Tomašek, STJEPAN god. RUŽICA Grljak, JURE i MARICA Ćorak
 • SRI.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • ČET.
  – u 18.00 sati + SLAVEK i ANICA Pavlović
 • PET.
  – u 18.00 sati – ŽUPNO KLANJANJE PRED PRESVETIM
 • SUB.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • NED.
  – u 9.00 sati + ANKA Šekrst, IVAN Kerep i obit. Đopar, MILJENKO i DUŠAN Palada i MARIJA Cikora
  – u 11.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 24. travnja 2022.

U utorak i srijedu svi KRIZMANICI doći u 19.30 sati

U subotu u 9.00 sati ispovijed naših KRIZMANIKA njihovih kumova i ostalih članova obitelji.

U nedjelju pod misom u 11.00 sati sakramenat svete Potvrde podijelit će Msgr. ZLATKO KOREN.

U petak kod nas je godišnje KLANJANJE, PRESVETO će biti izloženo od 14.00 sati. Dođimo onome koji nas blagoslivlja i jača.

U subotu vjeronauk za PRVOPRIČESNIKE.

Imate najnoviji broj GLAS KONCILA, MAK, naš Listić

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 400