Vrjedniji ste nego mnogo vrabaca.

Župni listić 954

godište XIX. broj 25(954) − 25. lipnja 2023. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-954.PDF

XII. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Mt 10,26-33)

U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima: “Dakle, nemojte ih se bojati! Ništa nema skriveno što neće trebati da se otkrije, ni tajno što neće trebati da se dozna. Što vam kažem u tami, recite na svjetlu, što čujete u skrovitosti, propovijedajte na krovovima! Ne bojte se onih koji ubijaju tijelo, a duše ne mogu ubiti! Bojte se radije onog koji može i dušu i tijelo uništiti u paklu. Zar se ne prodaju dva vrapca za jedan novčić? Pa ipak ni jedan od njih ne pada na zemlju bez dopuštenja Oca vašega. A vama su i vlasi na glavi izbrojene. Dakle: ne bojte se! Vrjedniji ste od mnogo vrabaca.” “Tko god mene prizna pred ljudima, priznat ću i ja njega pred svojim Ocem nebeskim. Tko se mene odriče pred ljudima, i ja ću se njega odreći pred svojim Ocem nebeskim.”

Komentar:

Prema Isusu, progonitelji vjere nemaju zadnju riječ, pa ni onda kada zadaju tjelesnu smrt. U Božjim je rukama prijelaz iz smrti u život i uskrsnuće. Božjem planu može poslužiti i progonstvo. Povjerenjem u Boga imamo dar ustrajnosti, čime svjedočimo za Boga.
Sveti Ivan Zlatousti piše: “Boj se Boga, a ne čovjeka! Ako se budeš bojao čovjeka, i on sam će te ismijati. A ako se budeš bojao Boga, i ljudi će te poštivati!”


VAŽNOST NEVAŽNIH

Teška suša pogodila je siromašan kraj. Trava je povenula, žbunjevi se posušili, drveće je usahlo, a rijetko lišće davno požutjelo. Niotkud kapi da orosi žednu zemlju. Tisuće malih i velikih životinja počelo je umirati. Tek je manji dio njih na vrijeme potražio prikladnije krajeve. Suša je iz dana u dan postajala smrtonosnija. Čak su i veća stabla počela gubiti lišće. Izvori su presušili, potoci i rijeke otkrivali svoje suhe tokove. Samo je neki mali cvijet odolijevao smrti jer se nalazio blizu bivšeg vrela, koje je još uvijek nudilo svoje posljednje kapi života. Vrelo se zamislilo i glasno razmišljalo: “Sve je već suho i mrtvo. Ja ne mogu više ništa pomoći. Kakav smisao imaju ove posljednje kapi mojega života?” Blizu je stajao ostarjeli hrast, slušao tužaljku i, prije nego što će uvenuti, reče bivšem izvoru: “Ne govori tako! Od tebe nitko ne očekuje da zazeleniš silnu pustoš. Tvoje je da na životu držiš ovaj cvijetak. I ništa više!”

Obično se svi mi tužimo kako ništa ne možemo, smatramo se nevažnima i ništa ne poduzimamo. A svi smo odgovorni, bar za život jednog cvjetića. I tu možemo otkriti bar dio smisla života.

Na pitanje: “Koji je smisao našega života?” jedan je svećenik izvadio komadić razbijenog zrcala i rekao: “Jednom, dok sam bio dječak, vidio sam na pločniku razbijeno zrcalo. Uzeo sam veći dio i evo ga ovdje! Počeo sam se igrati njime i zadivio se kako mogu na razne strane odašiljati svjetlo koje se zrcalilo na ogledalu. Obasjavao sam tako dijelove koje sunce nikada ne osvjetljava. Spremio sam to ogledalce i shvatio kako ono nije samo predmet djetinje igre, već slika onoga što mogu učiniti u životu. I ja sam komadić velikog zrcala. S onim dijelom koji mi je na raspolaganju, mogu odražavati svjetlo: istinu, razumijevanje, dobrotu, nježnost, i to u najzabačenije dijelove ljudskog srca te tako ponešto mijenjati ljude. Možda će drugi zapaziti svjetlo i slično postupati. U tome je za mene smisao života…”

Ništa nije nevažno, pa ni onda kada se takvim čini. U ulozi koju nam je Bog povjerio nema nevažnih niti sporednih uloga. Bog gleda na unutarnje, a sve je ostalo sporedno. Važno je da budemo dobri, a ne opaki: darežljivi, a ne škrti; nesebični, a ne egoisti. Sve je drugo beznačajno.

 Ljudevit Anton Maračić “Priče o pahuljici”


DAROVI ZA CRKVU

 1. MILKA KEREP A. Šenoe 106, Vugrovec 20 €
 2. JOSIP FACKOVIĆ M. Gupca 9, Kućanec 30 €
 3. JANJKO RAJIĆ Slatinska9, Vugrovec 20 €
 4. JASNA BRKIĆ KOŠI Zlatarska 45, M. Polje 14 €

Svim darovateljima iskreno hvala!


Sakramenat svetog krštenja primila je:

DORA ŠIMIĆ drugo dijete Zorana i Josipe Baričević iz Šimunčevca

Roditeljima želim obilje Božjega Blagoslova u odgoju djece!


Ovih dana napustili su nas:

LJILJANA BARIŠIĆ r. Čavar iz Dobrodola u 68. god.
SLAVA KARAKAŠ r. Željezić iz Markova Polja u 95. god.

Dobri Bože primi ih među svete i izabrane svoje!


ZAŠTO LJUDI VIČU KAD SU LJUTI?

Hinduistički učitelj naišao je na obitelj čiji su članovi ljutito vikali jedni na druge. Nasmiješio se i upitao svoje učenike: „Zašto ljudi viču jedni na druge kad su ljuti?“ Učenici su razmišljali neko vrijeme. Jedan reče: „Vičemo zato što gubimo svoj mir.“ „Ali, zašto treba vikati kad je drugi pored vas?! “ upita učitelj. Učenici su dali još nekoliko odgovora, ali učitelj ni jednim nije bio zadovoljan. Napokon im je objasnio: „Kada su ljudi ljuti, njihova srca se jako udalje. Kako bi pokrili tu udaljenost moraju vikati da bi se čuli. Što su ljući, to jače viču. Kad se ljudi vole ne viču jedno na drugo, govore nježno, jer njihova su srca blizu. Razlika između njih ne postoji ili je jako mala…“

Učitelj je nastavio: „Kad se vole još više, što se događa? Šapuću, i još se više međusobno približe. Na kraju ne trebaju više niti šaputati, samo se gledaju.“ „Dakle, kada se svađate, ne dopustite da se vaša srca udalje. Ne izgovarajte riječi koje vas međusobno sve više udaljavaju, jer će doći dan kad će udaljenost postati tako velika da nećete naći put kojim ćete se vratiti.“

 hinduistička priča


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 26. VI. – 2. VII. 2023.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati – IVAN Hojanić, DRAGICA Pervan, MARIJA Šibist, MARIJA i obit. Peša, SLAVEK Dorčić, ANKICA Babić i DRAGA Lovreković
 • SRI.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • ČET.
  – u 18.00 sati + PAVICA Horvatić i na nakanu
 • PET.
  – u 18.00 sati – Nakana
 • SUB.
  – u 17.30 sati – Vjenčanje
 • NED.
  – u 9.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 25. lipnja 2023.

Kroz srpanj i kolovoz sveta misa nedjeljom je u 9.00 sati.

Imali smo radnu akciju, gdje smo dovršili postavljanje poda u Vjeronaučnoj dvorani. Hvala Darku, Marku, Miroslavu, Dubravku, Josipu, bratu Stipi, prijatelju Luki.

U četvrtak slavimo PETROVO. U Kašini sveta misa je u 11.00 sati, koju predslavi kardinal VINKO PULJIĆ.

Susret Hrvata Kotorvaroške doline je u nedjelju 2, srpnja u Sesvetskoj Sopnici. Sveta misa je u 11.00 sati.

Vama koji ste na godišnjem ili se spremate na godišnji odmor, želim da odmorite i dušu i tijelo i neka vas dobri Bog blagoslovi.

VAŽNA OBAVIJEST: Sva djeca koja misle primiti sakramenat Prve Pričesti i Krizme – obavezno im je pohađanje i školskog vjeronauka. Ako se je netko ispisao – može se do kraja lipnja ponovno upisati.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, Župni listić…

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 210