O ženo, velika je tvoja vjera!

Župni listić 960

godište XIX. broj 31(960) − 20. kolovoza 2023. godine

PDF fileŽUPNI-LISTIĆ-960.PDF

XX. NEDJELJA KROZ CRKVENU GODINU (Mt 15,21-28)

U ono vrijeme: Ode Isus i povuče se u krajeve tirske i sidonske. I gle: žena neka, Kanaanka iz onih krajeva, iziđe vičući: “Smiluj mi se, Gospodine, Sine Davidov! Kći mi je teško opsjednuta!” Ali on joj ne uzvrati ni riječi. Pristupe mu na to učenici te ga moljahu: “Udovolji joj jer viče za nama.” On odgovori: “Poslan sam samo k izgubljenim ovcama doma Izraelova.” Ali ona priđe, pokloni mu se ničice i kaže: “Gospodine, pomozi mi!” On odgovori: “Ne priliči uzeti kruh djeci i baciti ga psićima.” A ona će: “Da, Gospodine! Ali psići jedu od mrvica što padaju sa stola njihovih gospodara!” Tada joj Isus reče: “O ženo! Velika je vjera tvoja! Neka ti bude kako želiš.” I ozdravi joj kći toga časa.

Komentar:

Isus ove riječi upućuje ženi poganki: “Ženo, velika je tvoja vjera!”
Žena traži od Isusa, ali ne na temelju svojih zasluga, nego jednostavno kuca na vrata njegova srca. Božji dar, bio mrvica ili čitav kruh, uvijek je nenaplativ, darovan iz čiste ljubavi onoga koji ga rasipno daje.
Gospodine, pouči nas tajnama svoga Kraljevstva! Daj nam Duha mudrosti, da svoj život gradimo na vrijednostima koje si nam dao u evanđelju!


POSTOJI LI ZLO?

Sveučilišni profesor postavio je studentima pitanje: “Je li Bog stvorio sve što postoji?” Jedan student mu je smjelo odgovorio: “Da, Bog je stvorio sve što postoji!” “Bog je sve stvorio?” upita profesor još jednom. “Da, profesore” odgovori student. Profesor će potom: “Ako je Bog stvorio sve, onda je stvorio i zlo. Budući da zlo postoji a uzevši u obzir princip da nas određuje ono što radimo, onda je i Bog zao!” Student je ostao šutke, a profesor je pun sebe konstatirao kako je još jednom dokazao da je ono što kršćani vjeruju zapravo mit. Drugi je student podignuo ruku i pitao profesora smije li ga nešto pitati. “Naravno” odgovori profesor. Student ustane i reče: “Profesore, postoji li hladnoća?” “Kakvo je to pitanje? Naravno da postoji. Zar ti nikad nije bilo hladno?” Studenti su se zahihotali na kolegino pitanje. Mladić je odgovorio: “Zapravo profesore, hladnoća ne postoji. Prema zakonima fizike, ono što mi smatramo hladnoćom u stvarnosti je nedostatak topline. Svako tijelo ili objekt prema proučavanju ima ili prijenosi energiju, a toplina je ono što čini da tijelo ima ili prenosi energiju. Apsolutna nula znači potpunu odsutnost topline, sve stvari postanu inertne i nesposobne za reakciju na toj temperaturi. Hladnoća ne postoji. Mi smo stvorili tu riječ da opišemo kako se osjećamo ako nemamo toplinu.” Student nastavi s pitanjem: “Profesore, postoji li tama?” Profesor odgovori: “Naravno da postoji.” Student će na to: “Opet ste u krivu, profesore, ni tama ne postoji. Tama je u stvarnosti samo nedostatak svjetla. Svjetlo možemo proučavati, ali tamu ne. Zapravo, možemo se poslužiti Newtonovom prizmom da pretvorimo bijelo svjetlo u mnoge boje i proučavati različite duljine svjetlosnih valova za svaku boju. Ne možemo mjeriti tamu. Najobičnija zraka svjetla može prodrijeti u svijet tame i prosvijetliti ju. Kako možete znati koliko je određeni prostor mračan? Mjerite količinu prisutnog svjetla. Nije li ovo točno? Tama je pojam koji ljudi koriste da opišu što se događa kada nema svjetla.” Na kraju, mladić upita: ” Profesore, postoji li zlo?” Sad već pomalo nesiguran, profesor odgovori: “Naravno, kao što sam već rekao. Vidimo zlo svaki dan. Najčešće u svakodnevnim primjerima čovjekove nečovječnosti prema drugim ljudima… u zločinima i nasilju diljem svijeta. Ove manifestacije nisu ništa drugo nego zlo.” Na to će student: “Profesore, zlo ne postoji, ili barem ne postoji po sebi. Baš kao i tama i hladnoća, to je pojam kojeg su ljudi stvorili da opišu odsutnost Boga. Bog nije stvorio zlo. Zlo nije poput vjere i ljubavi koje postoje baš kao što postoje svjetlo i toplina. Zlo je posljedica onog što se dogodi kada u čovjekovom srcu nije nazočna Božja ljubav. Baš poput hladnoće koju doživljavamo u odsustvu topline, ili poput tame koja se događa kada nema svjetla.” Profesor je sjeo. Mladić se zvao Albert Einstein…

(autor nažalost nepoznat)


DAROVI ZA CRKVU

 1. Obitelj JURILJ 200 €
 2. ANKICA MIJATOVIĆ Kostanjevec8, Prekvršje 100 €

Svim darovateljima iskreno hvala!


Ovih dana napustili su nas:

IVAN KALAN iz Šimunčevca u 91. godini.
BARICA POPOVIĆ r. Fiolić iz Šimunčevca u 84. godini.
TEREZIJA GALOVIĆ r. Židak iz G.Vugrovca u 84. godini.
SLAVKO PUŠELJA iz Dobrodola u 57. godini.

Dobri Bože primi ih među svete i izabrane svoje!


MOJA MOLITVA!

Molio sam Boga da mi oduzme oholost. Gospodin reče: “Ne. Nije na meni da je uklonim, nego je na tebi da je se odrekneš.” Molio sam Boga da mi podari strpljenje. Gospodin reče: “Ne. Strpljenje proizlazi iz podnošenja trpljenja, ono se ne daruje – ono se zaslužuje.” Molio sam Boga da mi podari sreću. Gospodin reče: “Ne. Ja ti dajem blagoslove. Sreća ovisi o tebi.” Molio sam Boga da me poštedi boli.” Gospodin odgovori: “Ne. Patnja te odvlači od briga svijeta i dovodi te bliže meni.” Molio sam Boga za stvari u kojima bih mogao uživati. Gospodin reče: “Ne. Ja ću ti dati Život, tako da možeš uživati u svemu.” Molio sam Boga da mi pošalje svoje prijatelje kako bih bio vječno sretan. On mi je poslao TEBE!!!

Molio sam Boga da mogu ljubiti, ne očekujući da zauzvrat budem ljubljen. Molio sam da mogu davati, ne očekujući ništa zauzvrat. Molio sam da mogu pozivati, bez nadanja da i ja budem pozvan. Molio sam da mogu prihvaćati, ne tražeći da budem prihvaćen. Molio sam Boga da mi pomogne VOLJETI druge, onoliko koliko On voli mene. Gospodin odgovori: “Ah, napokon si shvatio!!!”


RASPORED SV. MISA U VUGROVCU 21. VIII. – 27. VIII. 2023.

 • PON.
  – – –
 • UTO.
  – u 18.00 sati + TEREZIJA Galović sprovodna, + IVAN Kalan sprovodna, IVAN , JAKOB i MILA Križanac, ANICA Hrenović, RUŽICA Šturman, MILENKO Brčić, BOŽO Čović, STJEPAN i BOŽICA Vuger, obit. Vuger i Kovačić, IVAN Grljak
 • SRI.
  – – –
 • ČET.
  – – –
 • PET.
  – – –
 • SUB.
  – u 18.00 sati + FRANJO i obitelj Kletuš
 • NED.
  – u 9.00 sati – Župna

OBAVIJESTI – 20. kolovoza 2023.

Kroz srpanj i kolovoz sveta misa nedjeljom u 9.00 sati.

Vama koji ste na godišnjem ili se spremate na godišnji želim da odmorite i dušu i tijelo i neka vas dobri Bog blagoslovi.

Imate najnoviji broj: GLAS KONCILA, župni listić…

Župni ured radi putem telefona 01 2044255, 098 814885 ili putem mail-a. Župni mail je ured@zupa-vugrovec.com.


Pripremio i uredio: vlč. Filip Lucić, upravitelj Župe sv. Franje Ksaverskog – Vugrovec
Broj umnoženih primjeraka: 150